Charles Kennedy-Scot & James Local winners at the Spring Warmup Circuit Races at the Redbridge Cycle centre in NE London on Saturday, March 2
RESULTS
4th Category
Photo: Dave Hayward.
1. Charles Kennedy-Scot, CHH
2. Josh Greet, The 5th Floor
3. Sean Dunlea, PCA Ciclos Uno
4. Josh Voulters, Rapha Condor CC
5. Ben Turner, Kinstone Wheelers
6. Viktor Kaziner, Dulwich paragon
7. Gareth Turner, Kinstone Wh
8. Toby Payne, Sky Velo
9. Mark yale, Stowmarket Dist CC
10. Simon Barnes, London Dynamo
11. Paul Doble, Bishops Stortford
12. Erick Jonsson, The 5th Floor
13. Michell Blain, London Dynamo
14. Chris Thomas, PM
15. Tom Beasley, ELV
16. John Woyton, Glendene CC
17. Tom Trimble, CC Ashwell
18. Jon Brombley,
19. Patrick Branson, VC Ventra
20. David WongMin, London Dynamo
21. Jarolsaw Koblingski, Ipswich BC
22. Henry Robertson, Chelmer CC
23. Nathan Stepney, London Dynamo
24. Arron Olslewski, Kingstone Wh
25. Tony Marriott, Herts Wheelers
26. Felix Loftus, Zappi
27. David Talbot, London Dynamo
28. Mark Oliver, Rapha
29. Kevin Attreed,Glendene
30. Antony Jarrett, Finsbury Park
31. Mark Morris, Finsbury Park
Category 2/3/4
Photo Dave Hayward
1. James Local, London Dynano
2. Tom Neal, Spalding CC
3. Kristian Woolfe, Prestige Velo
4. Rob Sharland, Kingstone Wheelers
5. Paul Sewell, Bigfoot CC
6. Oliver Edwards, VC Revolution
7. Patrick Martin, Wyndmilla
8. Joe Fry, RST Clothing/Trigon Bikes
9. Matt Barlow, Velo Schils
10. Ryms Keepence, Dulwich Paragon
11. Edmond Fowles, The 5th Floor
12. Wendal Noctor, The 5th Floor
13. Jason Kettle, Mid Devon CC
14. Joel Lewis, Arbis-Colbert RT
15. Capes, Londo Dynamo
16. Phillip Murrell, Finsbury Park
17. Hugh Vivian, Finsbury park
18. Luke Morgan, CC Luton
19. Patrick Hawkins, Dulwich paragon
20. Phillip Aubert, VeloSport
21. Greg Conti, Mosquito Bikes
22. Jacob Loftus, Zappi’s CC
23. Phillip Hersey Eagle CC
24. Tim Williams, Cambridge CC)
25. Nicky Juniper, Team CTC
26. Astrid Wingler, Team CTC
27. Helen McKay, Team CTC
28. Lewis Daniels
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands