Mark Arnold wins Cycling Club Breckland’s 10 mile Time Trial held on the B10/19 on the 2nd March
Result
1 Mark Arnold Team Pedal Revolutions 21.5 S
2 Daniel Bloy King’s Lynn C C 22.04 S
3 Jason Kierman Wisbech Wheelers 22.53 V
4 Charlie Nurse North Norfolk Wheelers 23.12 S
5 James Trenchard Godric C C 23.13 S
6 Paul Jay Team Velo Velocity 23.26 S
6 Chris Rimes Fenland Clarion C C 23.26 V
8 John Swindells Gt Yarmouth C C 23.42 S
9 Danny Watkins Anglia Velo 24.11 S
10 Chris Nudds C C Breckland 24.21 V
11 Declan Davis C C Breckland 24.25 J
12 Patrick Ellis Diss & District C C 24.3 V
13 Marcus Hopkins King’s Lynn C C 24.41 V
13 David Staff Team Velo Velocity 24.41 V
15 Hayley Simmonds GBcycles.co.uk 25.01 L
16 Ben Keeley King’s Lynn C C 25.09 S
17 Simon Hardy King’s Lynn C C 25.26 V
18 Nick Poulter North Norfolk Wheelers 25.41 S
19 Nick Standley C C Breckland 25.46 V
20 Jan Ertner Cambridge C C 25.48 V
21 Chris Womack V C Baracchi 25.5 V
22 John Adams Stowmarket & District C C 25.51 V
23 Mark Fairhead C C Breckland 26.05 V
24 John Dupen V C Baracchi 26.14 V
25 Gary Smith King’s Lynn C C 26.16 V
26 Peter James Anglia Velo 26.41 V
27 Guy Lawton RAF C C 26.54 V
28 Simon Atherton C C Breckland 26.56 V
29 Roger Graham C C Breckland 27.02 V
30 John Swanbury V C Baracchi 27.21 V
31 Zak Coleman Gt Yarmouth C C 27.45 J
32 Andrew Lincoln C C Breckland 28.23 V
33 Lee Nowak King’s Lynn C C 28.24 V
34 Julia Ertner Cambridge C C 28.36 LV
35 Don Saunders C C Breckland 28.42 TV
36 Peter Hopkins Team Swift 29.5 V
37 Robert Hardiment King’s Lynn C C 30.17 V
38 Colin Wilkinson Wolsey C C 30.35 V
39 Peter Laws North Norfolk Wheelers 31.03 V
40 Peter Baumber Cambridge C C 31.52 V
41 Robert Walthew C C Breckland 31.54 (5 min LS) V
42 Denese Hallahan Wisbech Wheelers 32.46 LV
43 Bobby De’ath C C Breckland 33.11 * S
44 Ramona Loveridge Cambridge C C 33.19 LV
45 Fergus Muir Tricycle Association East 34.12 TV
46 Stephen Penney Anglia Velo 34.32 V
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands