Steve Kane of Brighton Excelsior CC wins the Southern Counties Cycling Union’s Open 25 mile time trial on Sunday
Result
1 Steve Kane Brighton Excelsior CC 00:54:23
2 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 00:55:33
3 David Pollard In Gear Quickvit RT 00:55:40
4 Tim Stevens 34 Nomads CC 00:55:51
5 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 00:56:31
6 Lee Turner SCCU Private Member 00:56:37
7 Dominic Hill Bec CC 00:56:42
8 Marc Clothier South Downs Bikes 00:57:03
9 Adam Atkinson 34 Nomads CC 00:57:16
10 Brian Molloy 34 Nomads CC 00:58:00
11 Dougie Fox Crawley Wheelers 00:58:10
12 James Hughes Bec CC 00:58:21
13 Gary Brind South Downs Bikes 00:58:34
14 Mark Newton Elite Cycling 00:58:56
15 Jon Archdeacon De Laune CC 00:59:09
16 James Stuart Norwood Paragon CC 00:59:12
17 Robert Rollings Lewes Wanderers CC 00:59:15
18 Carl Ferri Dulwich Paragon CC 00:59:27
19 Steven Home Twickenham CC 00:59:55
20 Nick Gasson 34 Nomads CC 00:59:56
21 Nigel Langridge Crawley Wheelers 00:59:57
22 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 01:00:02
23 Shaun Kennedy Bec CC 01:00:03
24 Jason Le Goff In Gear Quickvit RT 01:00:06
25 Philip Watkins 34 Nomads CC 01:00:11
26 David Webborn London Dynamo 01:00:12
27 Rupert Robinson Crawley Wheelers 01:00:31
28 Charl Jordaan In Gear Quickvit RT 01:00:38
29 Michael Porter 34 Nomads CC 01:00:47
30 Simon Smythe Norwood Paragon CC 01:00:48
31 Stephen Wilkinson 34 Nomads CC 01:00:56
32 Mark Smith Crawley Wheelers 01:00:56
33 Stuart Davis Eastbourne Rovers CC 01:01:04
34 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 01:01:20
35 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 01:01:23
36 Michael Valks Lewes Wanderers CC 01:01:32
37 Dave Warne Old Portlians CC 01:01:38
38 Richard Tully Elite Cycling 01:01:41
39 Carl Trevis Worthing Excelsior CC 01:01:42
40 Stephen Morgan Tooting BC 01:01:50
41 Mohammad Leghari Addiscombe CC 01:01:51
42 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 01:01:58
43 Mel Roberton Worthing Excelsior CC 01:02:08
44 Ian Bashford Old Portlians CC 01:02:16
45 Kevin Wolff Old Portlians CC 01:02:18
46 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 01:02:20
47 Garry Christopher Crawley Wheelers 01:02:32
48 Jon Fry Horsham Cycling 01:02:33
49 Johnathan Thomas Epsom CC 01:02:48
50 Steve Humphrey South Eastern RC 01:03:02
51 Ian Leeding Norwood Paragon CC 01:03:18
52 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 01:03:52
53 Duncan Murdoch Norwood Paragon CC 01:04:11
54 Nick Davy Redhill CC 01:04:16
55 Emma Craddock South Downs Bikes 01:04:28
56 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC 01:04:34
57 Dave Willumsen 7 Oaks Triathlon Club 01:05:07
58 Nick McCormick Epsom CC 01:05:22
59 Peter Owen Norwood Paragon CC 01:05:36
60 Andrew R Green Addiscombe CC 01:05:52
61 John Owen London Dynamo 01:06:13
62 Deborah Percival 34 Nomads CC 01:06:26
63 Laura Fidler Elite Cycling 01:06:32
64 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 01:06:36
65 David Haggart De Laune CC 01:07:35
66 Alan Miles Redhill CC 01:08:02
67 Nathan Chamberlain Redhill CC 01:08:28
68 Clive Jackson Central Sussex CC 01:08:56
69 Jayne Wadsworth De Laune CC 01:09:23
70 Chris Cowlard De Laune CC 01:09:42
71 Paul Tunnell Addiscombe CC 01:10:40
72 Alex Kew Kingston Phoenix RC 01:11:05
73 Nathan Gale Worthing Excelsior CC 01:11:43
74 Sarah Archdeacon De Laune CC 01:11:50
75 Paul Valks Sussex Nomads CC 01:12:40
76 David Powis Dorking CC 01:13:05
77 Hilary Hillhouse Kingston Phoenix RC 01:13:45
78 Fred Green 29th Wheelers CC 01:14:40
79 Helen Bullimore Trainsharp RT 01:16:57
80 Neil Ferrelly Epsom CC (2nd Claim) 01:17:21
81 Mike Morley Kingston Phoenix RC 01:23:53
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique