Latest results for the Knowsley Track League (Merseyside) on April 19th
RESULTS
Event 1: 8 Laps Scratch Race Youth A & B
1 Jacob Booth Eastlands Velo
2 Alistair Leivers B.Y.C.A.
3 James Farrington Eastlands Velo
4 Nathan Hawthorn Eastlands Velo
5 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
6 Dan O’Halloran Sportcity Velo
7 Shay Casey Eastlands Velo
8 Chris Heaton Sportcity Velo
9 Brendan Thompson Liverpool Century RC
10 Anna Armstrong B.C.W
11 Andrew Hammond North Cheshire Clarion
12 Ellis Anderson Sportcity Velo
13 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo
14 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion
Event 2: 15 Laps Scratch Race 1sts/2nds/3rds4ths/W/J 8m. 21 secs.
1 Ryan Whatmough Team Terminator Jnr 2nd
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles
3 Chris Edmondson Fibrax Wrexham RC
4 James Thompson Liverpool Mercury, Dolan CC Yth A*
5 Martin Usher Time RT
6 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC
7 Mike Rumph High on Bikes
Event 3: Elimination Race, Free Lap and then one eliminated every lap | Youth A & B 7m. 22 secs.
1 Alistair Leivers B.Y.C.A. B
2 James Farrington Eastlands Velo B
3 Nathan Hawthorn Eastlands Velo B
4 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC B
5 Shay Casey Eastlands Velo B
6 Jacob Booth Eastlands Velo A
7 Anna Armstrong B.C.W C*
8 Dan O’Halloran Sportcity Velo A
9 Brendan Thompson Liverpool Century RC B
10 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo B
11 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion B
Event 4: Elimination Race, Free Lap and then one eliminated every lap Cats:1sts/2nds/3rds4ths/W/J 6m. 08 secs.
1 Ryan Whatmough Team Terminator
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles
Event 5: 12 Laps Points Race, Points every 4 laps | Youth A & B 7m. 48 secs.
1 Jacob Booth Eastlands Velo
2 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
3 Alistair Leivers B.Y.C.A.
4 James Farrington Eastlands Velo
5 Chris Heaton Sportcity Velo
6 Nathan Hawthorn Eastlands Velo
7 Shay Casey Eastlands Velo
Event 6: 20 Laps Points Race, every 4 laps | 1sts/2nds/3rds4ths/W/J 11m. 07 secs.
1 Ryan Whatmough Team Terminator 21
2 Paul Whatmough Shepherds Cycles 13
3 James Thompson Liverpool Mercury, Dolan CC 9
4 Martin Usher Time RT 6
5 Philip Garton-Pope Liverpool Century R.C. 3
6 Mike Rumph High on Bikes 2
7 Damian Field Liverpool Century RC 1
Event 7: 1km Scratch Youth A & B 1m. 21 secs
1 Jacob Booth Eastlands Velo
2 James Farrington Eastlands Velo
3 Alistair Leivers B.Y.C.A.
4 Chris Heaton Sportcity Velo
5 Shay Casey Eastlands Velo
6 Nathan Hawthorn Eastlands Velo
7 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
8 Dan O’Halloran Sportcity Velo
9 Anna Armstrong B.C.W
10 Andrew Hammond North Cheshire Clarion
11 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo
12 Brendan Thompson Liverpool Century RC
13 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion
14 Ellis Anderson Sportcity Velo
Event 8: 1km Scratch 1sts/2nds/3rds4ths/W/J
1 Ryan Whatmough Team Terminator
2 Chris Edmondson Fibrax Wrexham R.C.
3 Eddie O’Brien Southport CC
4 James Thompson Liverpool Mercury, Dolan CC
Event 9: 8 Laps Handicap Categories Youth A & B 5m.. 04 secs.
1 Jacob Booth Eastlands Velo
2 Alistair Leivers B.Y.C.A.
3 James Farrington Eastlands Velo
4 Shay Casey Eastlands Velo
=5 Chris Heaton Sportcity Velo
=5 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
=5 Nathan Hawthorn Eastlands Velo
8 Brendan Thompson Liverpool Century RC
9 Andrew Hammond North Cheshire Clarion
10 Anna Armstrong B.C.W.
11 Ellis Anderson Sportcity Velo
12 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion
13 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo
14 Dan O’Halloran Sportcity Velo
Event 10: 10 Laps Handicap 1sts/2nds/3rds4ths/W/J 5m.. 47secs.
1 Mike Rumph High on Bikes
2 Philip Garton-Pope Liverpool Century R.C.
3 Ryan Whatmough Team Terminator
4 Damian Field Liverpool Century RC
5 Chris Edmondson Fibrax Wrexham R.C.
6 James Thompson Liverpool Mercury, Dolan CC
7 Eddie O’Brien Southport CC
8 Paul Whatmough Shepherds Cycles
Event 11: 8 Laps Scratch Categories Youth A & B 5m.. 06 secs.
1 Jacob Booth Eastlands Velo
2 James Farrington Eastlands Velo
3 Alistair Leivers B.Y.C.A.
4 Chris Heaton Sportcity Velo
Event 12: 25 Laps Scratch Categories 1sts/2nds/3rds4ths/W/ 14m.. 26 secs.
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles
2 Ryan Whatmough Team Terminator
3 Martin Usher Time RT
4 James Thompson Liverpool Mercury, Dolan CC
Website: Knowsleytrackleague.blogspot.com
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique