Decisive victory for Andrew Wilkinson of Port Sunlight Wheelers in the West Cheshire TTCA Open 30 mile time trial
Open Awards
Fastest overall
1. Andy Wilkinson Port Sunlight Wheelers 1.04.55
2. Fastest Nigel Haigh Strategic Lions 1.06.11
3. Fastest Barry Charlton Lyme RC 1.06.29
Fastest team Dave Crawley, Dave Jones, Darren White – Fibrax-Wrexham RC 3.27.02
IMPROVEMENT
1. Tim Williams Chester RC +8.36 £18
2. Neil Southern Chester RC +4.58
3. Darren White Fibrax-Wrexham RC +1.02
W.C.T.T.C.A. Awards (Associated club members only)
Fastest on Actual – Andy Wilkinson Port Sunlight Wheelers 1.04.55 The Alan Roberts Trophy
Fastest Lady Jill Wilkinson Port Sunlight Wheelers 1.18.19 WCTTCA medal
Best Veteran on Std Jim Gresty North Shropshire Wheelers + 14.58 WCTTCA medal
Fastest Jun Thomas Garbett North Shropshire Wheelers 1.13.01 WCTTCA medal
Fastest Team Fibrax-Wrexham RC (as above) 3.30.24WCTTCA medals
RESULT
1 Andrew Wilkinson Port Sunlight Wh 01:04:55
2 Nigel Haigh Strategic Lions 01:06:11
3 Barry Charlton (Trike) Lyme RC 01:06:29
4 Paul Grindley Liverpool Century 01:07:31
5 David Crawley Fibrax Wrexham RC 01:07:55
6 David B Jones Fibrax Wrexham RC 01:08:09
7 Robert Eccles Club Lichfield CCC 01:10:35
8 Darren White Fibrax Wrexham RC 01:10:58
9 Scott Butterworth Rhos on Sea CC 01:11:01
10 Mark Musgrove North Shropshire Wh. 01:11:46
11 Andrew Godwin Macclesfield Wheelers 01:12:02
12 Arthur Winstanley Phoenix CC 01:12:06
13 Tony Harvey Mid Shropshire Wh 01:12:10
14 David Constance Mammouth Lifestyle RT 01:12:26
15 Nathan Turnbull Leigh Premier RC 01:12:44
16 Graham Thompson Anfield BC 01:12:44
17 Thomas Garbett North Shropshire Wh. 01:13:01
18 Neil Buckley Port Sunlight Wh 01:13:05
19 Jim Gresty North Shropshire Wh. 01:13:25
20 Adrian Hughes North Cheshire Clarion 01:13:52
21 Alistair Wrenn Chester RC 01:14:54
22 Matt Bithell Chester RC 01:15:20
23 Neil Southern Chester RC 01:16:00
24 Tim Rex North Shropshire Wh. 01:16:41
25 Patrick Connolly Wyre Forest CRC 01:16:54
26 Barry Jones BNECC 01:17:44
27 Leigh Holland Chester RC 01:17:45
28 Shaun O’Keef Fibrax Wrexham RC 01:18:16
29 Richard Philip Collins OO-Tri 01:18:16
30 Jill Wilkinson Port Sunlight Wh 01:18:19
31 Gary Watts Chester Tri Club 01:18:20
32 Tim Williams Chester RC 01:18:52
33 George Aldridge BNECC 01:19:26
34 Colin Lythe Oswestry Paragon CC 01:19:50
35 Joseph Robson Chester RC 01:19:56
36 Dave York Mid Shropshire Wh 01:20:29
37 Paul Jaffrey Weaver Valley CC 01:20:32
38 David William Gostelow Wrekinsport 01:20:48
39 Roger Squire Fibrax Wrexham RC 01:22:28
40 Rebecca Holland Chester RC 01:24:53
41 David Smith Deeside Olympic 01:25:08
42 Christopher Garbutt OO-Tri 01:26:18
43 Helen Tudor Oswestry Paragon CC 01:27:23
44 Geraint Huw Catherall Anfield BC 01:34:18
45 Caroline Hume Stockport Clarion 01:36:58
46 Patrick Haywood North Shropshire Wh. 01:39:04
47 Peter Norman Fibrax Wrexham RC 01:40:04
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)