Wins for Simon Wilson & Richard Haughton at week 4 of the UCLanSport Circuit Race Series at Preston Arena
RESULTS
E/1/2/3
1 Simon Wilson Corley Cycles E/1/2
2 Dillon Byrne Maxgear/Base E/1/2
3 Tom Barras Wheelbase Altura MGD E/1/2
4 Robert Watson Dirtwheels E/1/2
5 Chris Nicholson SRPCRT E/1/2
6 Matt Pichineton Metaltek E/1/2
7 Jerrod Hartley Horwich E/1/2
8 Jacob Tipper BikeTreks Racing Academy E/1/2
9 Austin Aldred Bella Insella E/1/2
10 Gary Spencely PM E/1/2
11 Richard Stott Lancs Fire Racing E/1/2
12 Paul Cheetham Team Topmix.co.uk E/1/2
13 Lee Carter Ribble Valley CRC E/1/2
14 Mark McGavock Southport CC E/1/2
15 Julian Pearson Team Wallis E/1/2
16 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle E/1/2
17 Ashley Clitheroe Cycle Sport Pendle E/1/2
18 Jack Clarkson Hope Factory Racing E/1/2
19 Zoe Armstrong Scott Contessa E/1/2
Category 3/4
1 Richard Haughton Cleveleys Road Club 3/4/W
2 Stewart Melling PM 3/4/W
3 Peter Danby Bill Nickson RT 3/4/W
4 Eldon Garnett Team Wallis 3/4/W
5 Peter Gaskell TES 3/4/W
6 Martin Lefley Bella Insella 3/4/W
7 Anthony Pilkington Bella Insella 3/4/W
8 Nick Taylor PM 3/4/W
9 Adam Wilson Bella Insella 3/4/W
10 Stephen Hilton The Endurance Store 3/4/W
11 Kevin Ainsworth PM 3/4/W
12 Neil Welsh Cycle Sport Pendle 3/4/W
13 Dave Christian Liverpool CTC 3/4/W
14 Graham McMurray Cleveleys Road Club 3/4/W
15 Chris Lyon Preston CC 3/4/W
16 Terry Byrne Para T 3/4/W
17 Clayton Howard Cycle Sport Pendle 3/4/W
18 Peter Murray The Endurance Store 3/4/W
19 Will Erskine PM 3/4/W
20 Mark Scatchard DirtWheels 3/4/W
21 David Rathbone Cleveleys RC 3/4/W
22 Andrew Horn Lune RCC 3/4/W
23 Paul Stables Lune RCC 3/4/W
24 Adam Gidding St Helens 3/4/W
25 Tony Hood Ribble Valley Junior 3/4/W
26 Richard Bardon The Endurance Store 3/4/W
27 Mike Farwell Port Sunlight Whs. 3/4/W
28 Peter Holland Army 3/4/W
29 Neil Hamilton Cleveleys Road Club 3/4/W
30 Jon Taylor BikeTreks Racing Academy 3/4/W
YOUTH
Category E
1 Â Deetry Jarrett BYCA E
2 Â Evan Welsh Cycle Sport Pendle E
3 Â Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels E
4 Â Trayden Jarrett BYCA E
Category D
1 Â James Higham Eastlands Velo D
2 Â Nathan Hilton Tri Wigan D
3 Â Scarlett Hilton Tri Team Wigan D
Category C
1 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels C
2 Tristan Pilling Middleton CC C
3 Eve Martin RVJ C
4 Matthew Holliday Tri Team Wigan C
5 Adam Hulme Liverpool Mercury C
6 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels C
7 Carys Field Ribble Valley Juniors C
8 Ben Sweeny Not Attached C
9 Shannon Hawthorne Cycle Sport Pendle C
10 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle C
Category A
1 Tom Figgins Bolton Hot Wheels A
2 Harris Redgrove Sports City Velo A
3 Nicholas Cooper Rossendale A
4 Leah Peploe Tri Team Wigan A
5 Bill Cooper Red Rose Olympic A
6 Sophie Myers Tri Team Wigan A
7 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels A
8 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle A
9 Joe Clough Ribble Valley Juniors A
10 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors A
Category B
1 Nathan Hawthorne Eastlands Velo B
2 Luke Cheetham Eastlands Velo B
3 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels B
4 Corinne Side Bolton Hot Wheels B
5 Anna Hulme Liverpool Mercury B
6 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycling Association B
7 Savannah Morgan Ashurst BC B
8 Jack Hart Southport CC B
9 Becky Gregson Ribble Valley Juniors B
10 Thomas Farthing Red Rose Olympic B
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique