Elliot Davis, Graham Carter, Marianne Britten & Tim Wilkey among the winners in round 1 of the Team Tor 2000 Circuit Series in Somerset on Thursday
Results
National B
1 Elliot Davis, Team Tor 2000
2 Glyndwr Griffiths, Bristol South CC
3 Jason Streather, VC St Raphael
4 Josh Gray, Team Tor 2000
5 Nick Harwood, Revo Racing
6 Ben Davis, Bristol RC
7 Charles Rees, Team Tor 2000
8 John Hollier, Team Tor 2000
9 Peter Haworth, Spin Rotor Primal C-Originals RT
10 Kamden Reedy, Clarencourt CC
Regional B:
1 Graham Carter, Revo Racing
2 Sean Frost, unattached
3 Tim Jay, Somer Valley CC
4 John Nye, Exeter Wheelers
5 Sam Shannon, Rutrainingtoday CC
6 Steve Whithurst, Cheddar Cycle Club
7 Nick Yarworth, Team Echelon-Rotor
8 Paul Baker, Cheddar Cycle Club
9 Wayne Hitchcott, Revo Racing
10 Charles Maunder, Somerset RC
Ladies:
1 Marianne Britten, VC St Raphael
2 Laura Clode, VC St Raphael
3 Elena Bremer, Exeter Wheelers
4 Sarah Godwin, Team Tor 2000
5 Alexandra Sheenan, One and All Cycling
6 Mary McFadzean, Cycle Sport Dynamo
7 Jennifer Hudson, VC St Raphael
8 Harriet Simpole-Clarke, University of Bristol CC
Regional C+:
1 Tim Wilkey, Bristol South CC
2 Richard Poynter, San Fairy Ann CC
3 Sam Barker, University of Exeter CC
4 Jason Hockey, unattached
5 Tim Southcombe, Somerset RC – Bicycle Chain
6 Chris Ludlow, unattached
7 Wayne Thomas, Pontypool RCC
8 Steve Cooper, Revo Racing
9 Ivan Jordan, Exeter Wheelers
10 Edward Collins, Mendip Cycling Club
Youth under 16:
1 Pete Jarman, Tavistock Wheeler Road CC
2 Charles McFadzean, unattached
3 James Hughes-Woods, Cycle Sport Dynamo
Girls:
1 Rebecca Raybould, Poole Wheelers CC
Youth under 14:
1 Joseph West, 1st Chard Wheelers
2 Isaac Rowe, North Devon Wheelers – South Fork
3 James Leonard, 1st Chard Wheelers
Girls:
1 Patsy Caines, Yeovil CC
Youth under 12:
1 Rowan Ellis, 1st Chard Wheelers
2 Evan Richards, unattached
3 Toby Peters, One and All Cycling
Youth under 10:
1 Lewis Ross, North Devon Wheelers – South Fork
2 Harvey Morgan, Somerset RC – Bicycle Chain
3 Thomas Punt, unattached
Youth under 8:
1 Jack Webb, 1st Chard Wheelers
2 Henry Howells, Cycle Sport South Hams
3 Oliver Ross, North Devon Wheelers – South Fork
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique