Win for Peter Tadros of In-Gear Trainsharp in the Wigmore CC Bill Philbrook Memorial 25 mile TT on May 5th
Result
1 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:52:12
2 Kevin Tye Velorefined Aerosmiths 00:52:25
3 Seth Kay Race-Wheels.co.uk 00:52:57
4 Will Mangar Velorefined Aerosmiths 00:53:39
5 Andrew Meilak Velorefined Aerosmiths 00:56:01
6 Christopher Fennell PMR@Toachim House 00:56:15
7 Nick Wilson Rye & District Wheelers CC 00:56:23
8 Andy Miles VC Elan – Harry Perry Cycles 00:57:01
9 Simon Henderson Thanet RC 00:57:09
10 Jon Archdeacon De Laune CC 00:57:31
11 Lee Turner La Fuga/Sigma Sport 00:57:49
12 Alan Thynne PMR@Toachim House 00:58:24
13 Andrew Macey Ashford Whs 00:58:29
14 Mark Taviner London Phoenix CC 00:58:39
15 Mark Hill Velorefined Aerosmiths 00:58:44
16 Richard Masters Wigmore CC 00:58:59
17 Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 00:59:07
18 Andrew Branson Ashford Whs 00:59:14
19 Peter Elms Velorefined Aerosmiths 00:59:23
20 Andrew Ferry Bigfoot CC 00:59:26
21 Martin Dickinson Deal Tri 00:59:29
22 Richard Payn 34 Nomads CC 00:59:33
23 Ian Hodge Southborough & Dist. Whs 00:59:34
24 Paul Clarkson Kingston Wheelers CC 00:59:44
25- Michael Gore Abellio SFA RT 00:59:48
25- Dean Chiddention Abellio SFA RT 00:59:48
27 Ian Bashford Old Portlians CC 01:00:11
28 Kevin Grimshaw Bigfoot CC 01:00:15
29- Peter Rowe Southborough & Dist. Whs 01:00:33
29- Dave Warne Old Portlians CC 01:00:33
31 Keith Walker Wigmore CC 01:00:46
32 Shaun McKeown GS Avanti 01:00:50
33 Carl Chapman GS Invicta – Eye Level Optical 01:00:55
34 Neil Stanley Sydenham Whs 01:01:01
35 Rick Perkins Thanet RC 01:01:05
36 Steve Humphrey South Eastern RC 01:01:06
37 Lee Buckman Ashford Whs 01:01:17
38 Warren Low Dulwich Paragon CC 01:01:24
39 Colin Norris 34 Nomads CC 01:01:25
40 Jason Gould Abellio SFA RT 01:01:39
41 David Williams Kingsnorth International/Nico Sport 01:01:51
42 Louise Mason Velorefined Aerosmiths 01:02:28
43 Chris Bax PMR@Toachim House 01:02:31
44 David Churchill Bigfoot CC 01:02:36
45 Kelly Wyld Ocean Lake Triathlon 01:03:06
46 Robert Giles PMR@Toachim House 01:03:14
47 Rory Hopcraft Abellio SFA RT 01:03:40
48 Neil McInerney 7 Oaks Triathlon Club 01:03:55
49 Ken Jones Adalta Cycling Club 01:04:20
50- Phil Appleby Wigmore CC 01:04:28
50- Mike Hawkins Velocity Multisport 01:04:28
52 Jack Heather Wigmore CC 01:04:34
53 Ben Crick East Grinstead CC 01:04:38
54 Andrew Sykes South Eastern RC 01:04:42
55 Rob Wood Team Darenth 01:04:44
56 Michael Coulter Gravesend CC 01:04:50
57 Andy Robinson Ashford Whs 01:04:59
58 Jamie Beale In-Gear Quickvit Trainsharp RT 01:05:03
59 Cassie McGoldrick PMR@Toachim House 01:05:12
60- Jeremy Saynor VC Deal 01:05:37
60- Andrew Croft Rye & District Wheelers CC 01:05:37
62 Deborah Percival 34 Nomads CC 01:05:40
63 Tony Day Bigfoot CC 01:06:01
64 Craig Nilsson Rye & District Wheelers CC 01:06:02
65 Jason Pegler Dulwich Paragon CC 01:06:03
66 Matthew Waters Abellio SFA RT 01:06:12
67 Kevin Gleadow Kent Cycles RC 01:06:16
68 Andrew Durling San Fairy Ann CC 01:07:11
69 Paul Monaghan Wigmore CC 01:07:15
70 Ian Turner Southborough & Dist. Whs 01:07:39
71 Paul Curtis Wigmore CC 01:07:42
72 Jayne Wadsworth De Laune CC 01:08:23
73 Torren Peakman GS Invicta – Eye Level Optical 01:08:57
74 Ian Creasy Wigmore CC 01:09:02
75 Adam Featherstone Wigmore CC 01:09:33
76 Stephen Bishop Wigmore CC 01:09:48
77 Richard Claxton VC Elan – Harry Perry Cycles 01:11:03
78 Sarah Archdeacon De Laune CC 01:11:22
79 Vernon Thomas VC Elan – Harry Perry Cycles 01:13:35
80 Colin Ashccoft West Kent RC 01:13:36
81 Rebecca Wilson Rye & District Wheelers CC 01:13:48
82 Brian Paterson Thornton RC 01:13:59
83 Russ Mason Thornton RC 01:15:17
84 Colin Inett Thanet RC 01:15:51
85 Brenda Davies TriSpirit Team 01:22:57
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)