Andrew Wilkinson of Port Sunlight Wheelers wins the Dukinfield CC 25 mile time trial on Saturday, 1st June
Result
1 Andrew Wilkinson Port Sunlight Wheelers 00:00 52:49
2 Simon Bridge Manchester Wheelers 00:53 53:25
3 Mark Turnbull Leigh Premier RC 03:19 55:37
4 Adam Bailey Macclesfield Wheelers 05:15 56:38
5 Steven Hilton Warrington RC- Horton Light Engineering 06:38 56:40
6 Gary Tye Preston CC 05:01 57:23
7 Nathan Turnbull Leigh Premier RC 04:21 57:25
8 Mostyn Bullock Buxton CC/Sett Valley Cycles 03:42 57:43
9 Robin Brennan Preston CC 00:56 57:43
10 Dave Fearon Weaver Valley CC 04:54 57:48
11 Neil Skellern Team Swift 02:25 57:59
12 Paul Woodrow St Helens CRC 11:51 58:21
13 Steve Daintith Warrington RC- Horton Light Engineering 04:14 58:24
14 Simon Phillips Pendle Forest CC 06:27 58:26
15 John Payne Leigh Premier RC 05:38 58:30
16 Jason Pickford Wills Wheels 02:38 58:40
17 Ian Whittell Manchester Wheelers 09:56 58:47
18 Mark Pickles Manchester Wheelers 12:01 59:57
19 Phil Robinson Janus RC 06:05 1:00:07
20 Robert Pollen Ashley Touring CC/Withington Cycles Ltd.co.uk NQT 1:00:10
21 Daniel Burrows coveryourcar.co.uk RT NQT 1:00:34
22 Robert Hayes Manchester Wheelers 13:13 1:00:58
23 Steve Hargreaves Warrington RC- Horton Light Engineering 08:14 1:01:00
24 Martyn Bowers Stone Wheelers 08:47 1:01:02
25 Robert Wilson Knutsford Tri Club 10:47 1:01:04
26 Steven Costello Bill Nickson Cycles RT 11:14 1:01:08
27 Peter Leonard Southport CC NQT 1:01:09
28 David Wright Warrington RC- Horton Light Engineering 05:00 1:01:24
29 Adrian Hughes North Cheshire Clarion 11:14 1:01:26
30 Mike Cotreave Westmead Team 88 05:14 1:01:34
31 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 08:48 1:01:35
32 Cliff Knox Lyme RC Swinnerton Cycles 06:31 1:01:38
33 Martin Cain Team Wheel Guru 07:50 1:01:43
34 Robbie Harcourt Stretford Wheelers 13:59 1:01:51
35 Patrick Smart (Junior) Matlock CC 11:26 1:01:53
36 Jason Breakey Rhos on Sea 12:33 1:02:12
37 Phil Rowsell North Cheshire Clarion 13:18 1:02:35
38 Alistair Stanway Weaver Valley CC 07:36 1:02:45
39 Stewart Williamson Rhos on Sea 12:35 1:02:48
40 Neil Oliver Lyme RC Swinnerton Cycles NQT 1:02:48 –
41 Thomas Rowley Manchester Wheelers 11:50 1:02:53
42 Adrian Clifton Bromsgrove Olympique CC 10:21 1:03:04
43 Howard Mead Manchester Tri Club 11:09 1:03:10
44 Pete Tatton Congleton CC NQT 1:03:24
45 Barry Jones Birkenhead North End CC NQT 1:03:42
46 Barry Whittaker Lyme RC Swinnerton Cycles 08:19 1:03:52
47 Chris Gilbertson Weaver Valley CC 13:45 1:04:25
48 Phil Bracegirdle Warrington RC- Horton Light Engineering 08:07 1:04:27
49 Noel Healey West Pennine RC NQT 1:04:30
50 Chris Bailey Lyme RC Swinnerton Cycles NQT 1:04:32
51 Andrew Christian Mersey Tri NQT 1:04:39
52 Ian Grime East Lancashire RC NQT 1:04:46
53 Stephen Jackson Congleton CC 13:02 1:04:57
54 Gary Burns Harry Middleton Cycling Club 14:33 1:04:59
55 Nathan Astley Manchester Wheelers 11:32 1:05:14
56 David Fox Warrington RC- Horton Light Engineering 11:28 1:05:18
57 Will Mansfield Buxton CC/Sett Valley Cycles 14:00 1:06:14
58 Glenn Bowyer Lancashire RC 11:22 1:06:19
59 Chris Hall Lyme RC Swinnerton Cycles 11:44 1:06:28
60 Mike Wilson Warrington RC- Horton Light Engineering NQT 1:06:29
61 Tony Perrin Stone Wheelers NQT 1:06:50
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique