News: Tour of Switzerland Stage 1

2013_March22_Cycling_Components_Banner

Aussie Cameron Meyer of Orica GreenEdgeWins Tour du Suisse Stage One Time Trial, Luke Rowe, Josh Edmondson & Jon Tiernan-Locke ride for Britain

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

TEAM PRESS RELEASE

Cameron Meyer posted the fastest time on the opening stage time trial at the Tour de Suisse. Ten seconds quicker than Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick-Step) in second, Meyer covered the 8.1 kilometre course in 9’40. The Western Australian will wear yellow during the first road stage tomorrow.

2013_SwissTour_CamMeyer_stage1

“Today went really well,” said Meyer, following his media obligations and doping control. “I’m excited and a bit surprised with the result. I started off with the earlier group of riders, and the wind was definitely in my favour. Still, my legs were good.”

While the weather may have worked to Meyer’s advantage, his team had studied the forecast and deliberating started him earlier in the day.

“Any day there is a first stage time trial, the team can choose in which order it wants to race its riders,” explained Sport Director Laurenzo Lapage. “We knew there was a big chance of rain in the afternoon, so we purposefully put Cam early.

Although the rain didn’t fall until after the final finisher, the winds picked up and shifted for the second half of the field.

“Most teams put their GC guys in the last wave as a general rule,” said Lapage. “We did something different today and it paid dividends. It was a little bit of luck and some good planning combined with a super, super ride.”

Meyer has long talked up the Tour de Suisse as a major objective for his season. He finished in the top ten overall at Tour of Turkey in late April and repeated the feat at the Amgen Tour of California in May.

“Cam has targeted this a long way out,” Lapage said. “He’s progressed very well since his saddle sore surgery at the beginning of the year. The course suits his characteristics with another time trial mixed amongst the hilly stages. We’re expecting a big ride from him.”

“I’m very happy with my ride,” added Meyer. “To be leading a WorldTour race with a lot of riders getting ready for the Tour de France is better than I could have dreamt.”

The team will defend the yellow jersey tomorrow on the first road stage. There is no easing into the road racing with a summit finish on stage two.

“I’m looking forward to tomorrow,” Meyer said. “It will be hard with the final up to Crans Montana, but we have a good team. I’m confident we can represent the jersey well.”

Stage 1
1 MEYER Cameron Orica GreenEDGE 09:39
2 TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 00:10
3 HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 00:14
4 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 00:15
5 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi 00:16
6 HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling @ st
7 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team 00:18
8 VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step 00:19
9 HESJEDAL Ryder Garmin – Sharp @ st
10 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff @ st
11 VISCONTI Giovanni Movistar Team 00:20
12 FRANK Mathias BMC Racing Team 00:21
13 LEMOINE Cyril Sojasun 00:22
14 DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team @ st
15 GILBERT Philippe BMC Racing Team @ st
16 CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard @ st
17 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 00:25
18 MONFORT Maxime RadioShack – Leopard @ st
19 RAST Gregory RadioShack – Leopard 00:27
20 MOINARD Amaël BMC Racing Team @ st
21 MINARD Sébastien AG2R La Mondiale 00:28
22 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team @ st
23 KRISTOFF Alexander Katusha Team @ st
24 BONNET William Equipe Cycliste FDJ @ st
25 MøRKøV Michael Team Saxo-Tinkoff @ st
26 DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano 00:30
27 PREIDLER Georg Team Argos – Shimano 00:31
28 VOIGT Jens RadioShack – Leopard @ st
29 VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team @ st
30 PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step 00:32
31 PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ @ st
32 KANGERT Tanel Astana Pro Team @ st
33 GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 00:33
34 O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE @ st
35 BOUET Maxime AG2R La Mondiale @ st
36 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team 00:34
37 DELAPLACE Anthony Sojasun @ st
38 ALBASINI Michael Orica GreenEDGE @ st
39 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff 00:35
40 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team @ st
41 IMPEY Daryl Orica GreenEDGE @ st
42 MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 00:36
43 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard @ st
44 ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff 00:37
45 MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team @ st
46 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team 00:38
47 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team @ st
48 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM @ st
49 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano @ st
50 ELMIGER Martin IAM Cycling 00:39
51 REICHENBACH Sebastien IAM Cycling @ st
52 RASCH Gabriel Sky Procycling @ st
53 FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team 00:40
54 LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team @ st
55 DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team 00:41
56 MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team @ st
57 SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi @ st
58 COOKE Baden Orica GreenEDGE 00:42
59 FERRARI Roberto Lampre – Merida @ st
60 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team @ st
61 MORTON Lachlan Garmin – Sharp @ st
62 KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team @ st
63 GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano @ st
64 ISAYCHEV Vladimir Katusha Team 00:43
65 IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi @ st
66 KL̦DEN Andr̩as RadioShack РLeopard @ st
67 BULGAC Brian Lotto Belisol Team 00:44
68 FARRAR Tyler Garmin – Sharp @ st
69 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team @ st
70 KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff @ st
71 POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale @ st
72 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 00:45
73 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team @ st
74 BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff @ st
75 KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE @ st
76 GUSEV Vladimir Katusha Team 00:46
77 ULISSI Diego Lampre – Merida @ st
78 MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi @ st
79 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ @ st
80 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard 00:47
81 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 00:48
82 KARPETS Vladimir Movistar Team 00:49
83 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step @ st
84 FEILLU Brice Sojasun @ st
85 LöFKVIST Thomas IAM Cycling @ st
86 DEGENKOLB John Team Argos – Shimano 00:50
87 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team @ st
88 MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM @ st
89 WACKERMANN Luca Lampre – Merida 00:51
90 FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano @ st
91 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 00:52
92 BEWLEY Sam Orica GreenEDGE @ st
93 PAURIOL Rémi Sojasun @ st
94 KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team @ st
95 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team @ st
96 SMUKULIS Gatis Katusha Team @ st
97 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ 00:53
98 LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team @ st
99 GESCHKE Simon Team Argos – Shimano @ st
100 CHEREL Mikael AG2R La Mondiale @ st
101 TALABARDON Yannick Sojasun @ st
102 NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team @ st
103 SCHAR Michael BMC Racing Team 00:54
104 DOMBROWSKI Joe Sky Procycling @ st
105 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 00:55
106 CIMOLAI Davide Lampre – Merida @ st
107 KAMYSHEV Arman Astana Pro Team @ st
108 ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team 00:56
109 VIGANO Davide Lampre – Merida @ st
110 GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team @ st
111 MILLAR David Garmin – Sharp @ st
112 KOHLER Martin BMC Racing Team 00:57
113 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp @ st
114 PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ @ st
115 DENIFL Stefan IAM Cycling 00:58
116 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ @ st
117 MARTIN Daniel Garmin – Sharp @ st
118 KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team @ st
119 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 00:59
120 SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team @ st
121 SCARPONI Michele Lampre – Merida 01:00
122 VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 01:01
123 ROWE Luke Sky Procycling 01:02
124 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 01:03
125 JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ @ st
126 EDMONDSON Joshua Sky Procycling @ st
127 OROZ UGALDE Juan Jos̩ Euskaltel РEuskadi 01:04
128 AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team @ st
129 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 01:05
130 EISEL Bernhard Sky Procycling @ st
131 HAYMAN Mathew Sky Procycling @ st
132 RENSHAW Mark Blanco Pro Cycling Team @ st
133 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale 01:06
134 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard @ st
135 WYSS Marcel IAM Cycling 01:07
136 MEDEREL Maxime Sojasun @ st
137 SPILAK Simon Katusha Team @ st
138 MARINO Jean Marc Sojasun 01:08
139 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team @ st
140 DE GREEF Francis Lotto Belisol Team 01:09
141 TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling @ st
142 KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team 01:10
143 VORGANOV Eduard Katusha Team @ st
144 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team @ st
145 PETERSON Tom Team Argos – Shimano 01:11
146 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM @ st
147 STORTONI Simone Lampre – Merida @ st
148 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 01:12
149 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step @ st
150 TSCHOPP Johann IAM Cycling @ st
151 GOSS Matthew Orica GreenEDGE 01:13
152 ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi @ st
153 SIMON Julien Sojasun 01:14
154 BOLE Grega Vacansoleil – DCM 01:17
155 SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM 01:19
156 PONZI Simone Astana Pro Team 01:21
157 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale @ st
158 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 01:22
159 GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step @ st
160 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 01:23
161 SWIFT Ben Sky Procycling @ st
162 ADELBO SOTO PERERA Jorge @ st
163 MORI Manuele Lampre – Merida 01:24
164 WEGMANN Fabian Garmin – Sharp 01:28
165 KAISEN Olivier Lotto Belisol Team 01:30
166 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team 01:34
167 ROBERT Frederique Lotto Belisol Team 01:39

 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK