Report/Results: Welwyn Track League

2013_DolanBikes_Track-Bikes_Banner

A fast evenings racing with an encouraging increase in the senior numbers at the Welwyn Friday Night Track League on June 7th

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Thanks to Peter Waghorn

A good fast evenings racing with an encouraging increase in the senior numbers. Krisian Woolf , Alex Wise and Mike Broadwith gave series leader John McClelland a hard time with numerous attacks and two of the most interesting races were the AB Block Handicaps where the Group B riders were given 250m start over the A riders over 10 laps.

In Race A the A riders set off at a cracking pace and caught the B group with 4 laps remaining but Alistair Luxford from the B group attacked in the final lap and took the victory. In Race B Kristian Woolf put in an amazing burst in the final lap to reel in the remains of the B group in the final metres after a spirited ride by the B group contingent who held off all but one of the chasers.

The 10 mile was a war of attrition and only six riders were left to sprint out the final lap – Kristian Woolf recording his third win of the evening Dave Legrys won the 10 lap scratch for group B riders in preparation for the forthcoming Masters Track Championships

Youth numbers were lower than usual due to the Circuit series the following day at Millton Keynes.

Senior A
10 lap scr
1. Kristian Woolf (Prestige)
2. Alex Wise (VC St Raphael)
3. John McClelland (Prestige)

10 Lap Points
1. John McClelland (Prestige)
2. Mike Broadwith (Arctic)
3. Kristian Woolf (Prestige)

10 lap A/B Block Handicap A
1. Alistair Luxford (Welwyn)
2. Mike Broadwith (Arctic)
3. John McClelland (Prestige)

10 lap A/B Block H’cap B
1. Kristian Woolf (Prestige)
2. Joe Gorman (Stevenage)
3. Roger Woodford (Willesden)

10 mile
1. Kristian Woolf (Prestige)
2. Alex Wise (VC St Raphael)
3. John McClelland (Prestige)

Senior B
10 lap Scr
1. Dave Legrys (Team Terminator)
2. Ken Roesner (Wisbech)
3. Joe Gorman (Stevenage)

Devil (Odds)
1. Alistair Luxford,
2. Sam Dossett,
3. David Scott (all Welwyn

Devil (Evens)
1. Joe Gorman (Stevenage)
2. Ken Roesner (Wisbech)
3. Anthony Morris (CC Ashwell)

Youth A

10 lap scr –
1. Jack Plumley (Welwyn)
2. Connor Woodford (Willsden)
3. Glen Dossett (Welwyn)

Devil –
1. Jack Plumley (Welwyn)
2. Connor Woodford (Willesden)
3. Glen Dossett (Welwyn)

Points
1. Jack Plumley (Welwyn)
2. Glen Dossett (Welwyn )
3. Connor Woodford (Willesden)
6 lap Handicap –
1. Connor Woodford (Willsden)
2. Glenn Dossett (Welwyn)
3. Josh Roberst (Welwyn)
Youth B

5 lap Scr –
1. Will Raymond (Welwyn)
2. Simon Bird (lee Valley)
3. Michael Parry (Welwyn)

Devil –
1. Michael Parry (Welwyn)
2. Simon Bird (Lee Valley)
3. Will Raymond (Welwyn)

Youth CDE
3 lap Scr –
1. Christian Manzi (Welwyn)
2. Lauren Higham (Welwyn)
3. Sam Asker (West Suffolk)

3 lap H’Cp –
1. Joe Latham,
2. Michael Sumner ,
3. Christian Manzi (all Welwyn)

3 lap h’Cap –
1. Joe Latham,
2. Michael Sumner,
3. Jenna Miles (all Welwyn)

4 lap BCDE H’cap –
1. Joe Latham ,
2. Will Raymond,
3. Michael Parry (all Welwyn)

 

 

 

 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: , ,