Nick Cave beats Geoff Platts to win the Leicester Forest CC 25 mile time trial in tough blustery conditions on Saturday
Cave of Lutterworth Cycle Centre RT, and formerly of the promoting club, was fastest with a strong ride of 54m 56s in tough blustery conditions. Coming in second place with a great performance was Geoff Platts of MG Decor Team Carbon Bikes with 55m26s, also taking the top spot for Vets on std, with third place going to Geoff’s teammate Kelvin Southan in 56m07s.
First lady home was Lou Collins of TFN Triathlon club with 1hr04m01s, with Linda Hubbard of Welland Valley CC second in 1hr05m52 and Kathy Platts of MG Decor Team Carbon Bikes in 1hr12m42s.
The team prize went to Jason Feltus, Gareth Pymm and Peter Lavine of Coalville Wheelers. The event was kindly support by Leicester’s own cycle clothing company Velobici, with gift voucher spot prizes being awarded to 5 riders. A big thanks go out to all riders supporting the event, and for all the excellent work by event staff.”
Result
1. Nick Cave Lutterworth Cycle Centre RT 0:54:56
2. Geoff Platts MG Décor Team Carbon Bikes 0:55:26
3. Kelvin Southan MG Décor Team Carbon Bikes 0:56:07
4. Sean Vincent Team Zenith Buzz Cycles 0:56:47
5. Mick Wills Hinckley CRC 0:57:21
6. Jason Feltus Coalville Wheelers CC 0:57:24
7. Jack Hugill Burton & District CA 0:57:29
8. Colin Parkinson South Western RC 0:57:40
9. Gareth Pymm Coalville Wheelers CC 0:57:54
10. Dave Robinson Flex-Tech Ettridge Cycles RT 0:58:12
11. Andy Smith North Notts Olympic RC 0:58:39
12. Tom Hibberd TFN Triathlon Club 0:59:28
13. Alan Tunnicliffe Clay Cross RT 0:59:28
14. Richard Boot Beeston RC 0:59:36
15. Steve Butler TFN Triathlon Club 0:59:37
16. Jason Taylor Team Swift 1:00:04
17. Peter Tuckwood Mapperley CC 1:00:15
18. Andrew Bucknall Leicester Forest CC 1:00:17
19. Curtis Warner Charnwood Triathlon Club 1:00:28
20. Stewart Bates TFN Triathlon Club 1:00:31
21. Ciff Knox Lyme Racing Club 1:00:42
22. Peter Lavine Coalville Wheelers CC 1:00:56
23. Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club 1:01:07
24. Dave Bates South Pennine RC 1:01:13
25. John Powell Leicester Forest CC 1:01:24
26. Chris Sprott Leicester Forest CC 1:01:48
27. Barrie Whittaker Lyme Racing Club 1:01:49
28. Bohdan Dawyd No Limits Tri and Running Club (SCU) 1:01:51
29. Ben Startin Mercia HBM CC 1:02:19
30. Simon Inman Newark Castle CC 1:02:29
31. Chris Willis Clarence Wheelers CC 1:02:35
32. Paul Hood Hinckley CRC 1:02:47
33. William Harrison Witham Wheelers 1:03:10
34. Mervyn Sperry Leicestershire RC 1:03:30
35. Michael Wilkinson North Notts Olympic RC 1:03:42
36. John Needham Alford Wheelers 1:03:51
37. Lou Collins TFN Triathlon Club 1:04:01
38. Gary Kondor Sherwood Pines CRT 1:04:07
39. Neil Holden Ratae RC 1:04:15
40. Malcolm Mann Melton Olympic CC 1:04:31
41. Steve Jackson Trent Valley RC 1:05:08
42. Nev Bray Coalville Wheelers CC 1:05:49
43. Linda Hubbard Welland Valley CC 1:05:52
44. Gary Ison Melton Olympic CC 1:06:10
45. Byron Buck Derby Mercury RC 1:06:27
46. Andy Cassie Ratae RC 1:07:31
47. Michael Church 45 Road Club 1:07:47
48. Daniel Butcher Leicester Forest CC 1:07:51
49. Martin Lister Witham Wheelers 1:08:05
50. Craig Ashton Lyme Racing Club 1:08:15
51. Christopher Aylward Leicester Forest CC 1:08:39
52. David Herd Witham Wheelers 1:08:45
53. James Green Leicester Forest CC 1:11:23
54. Pete Akoslovski A5 Rangers CC 1:12:13
55. John Arlott Leicester Forest CC 1:12:35
56. Kathy Platts MG Décor Team Carbon Bikes 1:12:42
57. Ron Gratrix Leicester Forest CC 1:16:28
58. Amanda Jackson Trent Valley RC 1:18:11
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
- BMCR Result: Pinvin Road Races
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)