Results: Birkenhead Park Bike Factory Circuit Races

2013_Picton_CyclesBanner_April_V2

Simon Wilson & Vanessa Whitfield winners at the Birkenhead Park Bike Factory Circuit Races

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

RESULTS (thanks Carl)

MENS E/1/2/3/4 HANDICAP

1 Simon Wilson Corley Cycles 1:34.24
2 Dillon Byrne Champion System/Maxgear/Base st
3 David McGowan Metaltek Knights of Old st
4 Jonathan Gildea BC PM MC5 st
5 Andrew Martin BC PM @0:10
6 Tony Greenhalgh Wheelbase Altura MGD @0:23
7 Brad Smith Birkenhead North End CC st
8 Scott Smith Birkenhead North End CC st
9 Mark Donnelly Birkenhead North End CC @1:43
10 Gary Spencely Lakes RC st
11 Max Spedding Birkenhead North End CC st
12 Steve Smith Champion System/Maxgear/Base st
13 Keith Jones Birkenhead North End CC st
14 Robert Hamill Achieve-Skinnergate Racing st
15 Jimmy Smith Chester RC st
16 Paul Davies Liverpool Century RC st
17 Chris Spencer Onimpex Bioracer RT st
18 Kevin McCann Liverpool Century RC st
19 James Thompson Liverpool Century RC st
20 Jonathan Wren Cleveleys RC MC5 st
21 Duncan Smith Vanillabikes.com st
22 Jaco Van Gass BC PM MC3 st
23 Joseph Earley Liverpool Century RC st
24 Philip Garton-Pope Liverpool Century RC st
25 Adrian Jones Dirtwheel Cycles MC5 st
26 Cal Gough Onimpex Bioracer RT st
27 Nicholas Fairfield City RC (Hull) MC4 st
28 Ken Jones Onimpex Bioracer RT st
29 Jezz Ellis Port Sunlight Whls CC st
30 Stuart Hannah Birkenhead North End CC st
31 Anthony Weston Liverpool Century RC st
32 James Eastbury Chester RC st
33 Clive Wilkinson Birkenhead North End CC st
34 John Guy High on Bikes st
35 Stuart Hadwin BC PM st
36 Gary Stewart Port Sunlight Whls CC st
37 Mark Graham BC PM MC5
38 Ian Kendall Liverpool Century RC
39 Ian Seymour Port Sunlight Whls CC
40 Lee Donney BC PM
41 Martin Usher Time RT @1 lap
42 Christopher Quin Macclesfield Wheelers st
43 David Kent St Helens CRC/D.Sparrow st
44 @2 laps
45 Matt Colson BC PM MC3 @3 laps
46 Mazyar Ossamisaeed BC PM MC2 @4 laps

WOMEN
1 Vanessa Whitfield VC St Raphael 1:11.07
2 Claire Martin Edinburgh RC st
3 Nikola Butler VC St Raphael st
4 Ruth Taylor Manchester Wheelers st
5 Gina Riley Chester RC st
6 Heather Bamforth Stretford Whls CC st
7 Jess Atkinson Team 22 st
8 Hannah Sammut Liverpool Century RC st
9 Sarah Rose Team 22 st
10 Claire Rutherford Team Wheelguru st
11 Lucy Lee MTRT st
12 Eleanor Jones VC St Raphael @0:16
13 Katie Toft Ashton @6 laps

4th Cat: Hannah Sammut Liverpool Century RC 4

Prime Winner: Nikola Butler VC St Raphael 2

 

 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: ,