Dillon Byrne & Matthew Walls among the winners at week 12 of the CDNW UCLanSport Circuit Race Series on June 27 at Preston Arena
RESULTS (thanks Anna)
E/1/2
1 Dillon Byrne Maxgear/Base
2 William Hayes Herbalife/LLB
3 Steve Abbott Team Wallis
4 Ian Stott Blackburn CC
5 Jerrod Hartley Horwich
6 Aidan Holgate North Lancs RC
7 Jordan Rigby Team Wallis
8 Scot Bullivant Rock & Road Cycles
9 Mark McGavock Southport CC
10 Ben Dean Team Leapfrog
11 George Nolan CBC
Category 3/4
1 Matthew Walls Velocity WD-40
2 Dave Christian Liverpool CTC
3 Adam Hartley Velocity WD-40
4 Ashton payne Hope Factory Racing
5 Peter Holland Army
6 Chris Lyon Preston CC
7 Matthew Williams-Jones University of Sheffield Cycling Club
8 Geoff Mates Vanilla Bikes
9 Martin Lefley Bella Insella
10 Neil Welsh Cycle Sport Pendle
11 Duncan Smith Vanilla Bikes
12 David Rathbone Cleveleys RC
13 James Chamberlain Cycle Sport International
14 Connor French Cycle Sport Pendle
15 Martin Pate NLRC
16 Greg Plummer Lancs Fire Racing
17 Paul Braithwaite Pendle Forest CC
YOUTH
CATEGORY A
1 Robert Armstrong Epic Cycles RT A
2 Theo Hartley Bolton Hot Wheels A
3 Tom Figgins Bolton Hot Wheels A
4 Harris Redgrove Sports City Velo A
5 Bailey Payne Cycle Sport Pendle A
6 Nicholas Cooper Rossendale A
7 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels A
8 Harry Pate North Lancs RC A
9 Joe Clough Ribble Valley Juniors A
10 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle A
11 Josh Chapman Tri Team Wigan A
12 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors A
CATEGORY B
1 James Farrington Eastlands Velo B
2 Lewis Hartley Eastlands Velo B
3 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels B
4 Cory Edmonson Cycle Sport Pendle B
5 Sam Sherratt Cycle Sport Pendle B
6 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels B
7 Nathan Hawthorne Eastlands Velo B
8 Sam Rathbone Eastlands Velo B
9 Becky Gregson Ribble Valley Juniors B
CATEGORY C
1 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels C
2 Charlie Paige Clitheroe C
3 Will Waller Clitheroe C
4 Maisy Vasic Cycle Sport Pendle C
5 Andrew Lemm RVJ C
6 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels C
7 Shannon Hawthorne Cycle Sport Pendle C
8 Carys Field Ribble Valley Juniors C
9 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle C
CATEGORY D
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels
2 James Higham Eastlands Velo
3 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle
4 William Gregson Ribble Valley Juniors
5 Lewis Jackson BHW
CATEGORY E
1 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycling Asociation
2 Saul Ashton BYCA
3 Riley Saint Simmons Bolton Hot Wheels
4 Esther Wong Cog Set
5 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycling Asociation
6 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels
7 Evan Welsh Cycle Sport Pendle
8 Jake Holland Red Rose Olympic
9 Arwen Minton BHW
10 Zak Burgess Clitheroe
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands