Alex Minting wins the category 3/4 Great Barford Road Race in Bedfordshire
RESULT
YouTube Video:Â http://www.youtube.com/watch?v=j8To-DLzeiE
RESULT
1. Alex Minting Dinnington RC
2. Paul Dring Team Echelon – Rotor
3. Darren Farr CC Luton
4. James Garrett Rugby Velo
5. Leszek Wuziak Twickenham CC
6. Ben Rowe G.S. Henley
7. Chris Grange LBRCC-Solgar
8. Stuart King LBRCC-Solgar
9. Matthew Foreman CC Luton
10. David Youell Eagle RC
11. James Archibald G.S. Henley
12. Henry Farrell Welwyn Whls CC
13. Luke Souter Banbury Star CC
14. Anthony Batt North Bucks RC
15. Daniel Murphy Team Corley Cycles
16. Greg Moss Dulwich Paragon CC
17. Spencer Nash Bishops Stortford CC
18. David Collins Kenilworth Wheelers CC
19. Gavin Old www.twenty3c.co.uk
20. Alex Cohen Finsbury Park CC
21. Bjorn Krylander Cambridge CC
22. Barry Connolly Team Milton Keynes
23. Stuart Chung www.twenty3c.co.uk
24. Julian Mills Club Corley Cycles
25. Jason Stuart Cycle Club Ashwell (CCA)
26. Jim Moffatt Virgin Active
27. James Vaughan www.twenty3c.co.uk
28. Andrew Lowe Team Milton Keynes
29. Ian Baynes LBRCC-Solgar
30. Matt Rushton LBRCC-Solgar
31. Ben Harwin St Ives CC
32. Scott Shepherd London Dynamo
33. Matt Waters Army Cycling Union
34. Luke Danckert Cycle Club Ashwell (CCA)
35. Michael D’Arcy Bedfordshire Road Cycling Club
36. Steve James Bedfordshire Road Cycling Club
37. David Olney Bedfordshire Road Cycling Club
38. Craig Thursby Boston Whls CC
39. Giles Porter London Dynamo
40. Alex Stephenson-Brown Birmingham University Cycling …
41. Jered Allcock Banbury Star CC
42. David Course Bedfordshire Road Cycling Club
43. Milt Warner Team Quest – The Bike Shop
44. Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club
45. Daniel Hazlewood Bonito Squadra Corse
46. Robert Abbey Hemel Hempstead CC
47. Philip Wall High Wycombe Cycling Club
48. Thomas Crouch High Wycombe Cycling Club
49 Dr James Milligan G.S. Henley
50. Paul McEntee North Bucks RC
51. William Scott Bonito Squadra Corse
52. David Garrett Rugby Velo
53. Lindz Barral www.twenty3c.co.uk
54. Matthew Osborn Team Quest – The Bike Shop
55. John Polak Cycle Club Ashwell (CCA)
56. Jason Burrill Bourne Whls CC
57 Dr Simon Lowe Bonito Squadra Corse
58. Sam Dorkings Didcot Phoenix CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director