Simon Norman & Emily Robertson in a triple win for Bedfordshire Road CC at Club Corleys Open 10 mile time trial
RESULTS
Tandem
Paul Sidwell Hickley 00:21:21
Dael Sidwell Luterworth
Ladies
1 Emily Robertson Bedfordshire Road CC 00:23:20
2 Clarice Chung Twickenham CC 00:24:07
3 Rhian Smith Team Milton Keynes 00:25:23
4 Gillian Reynolds Willesden CC 00:25:30
5 Joanna Spragg Bossard Whs 00:26:04
6 Jennie Tillott St Ives CC 00:27:52
TEAM
Simon Norman Bedfordshire Road CC 00:21:05
Kieron Lewis Bedfordshire Road CC 00:21:32
Steve McKeown Bedfordshire Road CC 00:22:09
MENS
1 Simon Norman Bedfordshire Road CC 00:21:05
2 Luke Clarke TMG Horizon Cycling Team 00:21:15
3 Kieron Lewis Beds Road Cycling Club 00:21:32
4 Steve Batsford Fairly United CT 00:21:34
5 Sam Hayes Team Salesengine.co.uk 00:21:45
6 Martin Reynolds Cambridge CC 00:21:46
7 David Johnson VC 10 00:21:55
8 Andrew Herbert Hitchin Nomads CC 00:22:00
9 Julian King Welwyn Whs 00:22:01
10 Andre Dyason Team Swift 00:22:04
11 Adam Fisher St Ives CC 00:22:07
11 David Woodhouse Twickenham CC 00:22:07
13 Steve McKeown Bedfordshire Road CC 00:22:09
14 Thomas Rae Kingston Wheelers CC 00:22:13
15 Roger Porter Verulam CC 00:22:29
16 Tom Trimble CC Ashwell 00:22:30
17 Kevin Creese Chronos RT 00:22:36
18 David Creese Chronos RT 00:22:39
19 John Buchanan Club Corley Cycles 00:22:40
20 Roberto Luff Bossard Whs 00:22:46
20 Simon Doyle Hitchin Nomads CC 00:22:46
22 Richard Hutt Lampard RC 00:22:48
23 James Vaughan www.twenty3c.co.uk 00:22:50
24 John Mitcalf Bedfordshire Road CC 00:22:55
25 Tim Childs Westerley Cycling Club 00:22:57
25 Malc Jacklin Fenland Clarion CC 00:22:57
27 Ian Markham Chronos RT 00:23:00
27 Ryan Whtchell Welwyn Wheelers 00:23:00
27 Alan Crane Chronos RT 00:23:00
30 Neil Wood Lichfield City CC 00:23:02
30 Roger Foster Club Corley Cycles 00:23:02
32 Kevin Stokes Team Milton Keynes 00:23:04
33 Richard Moule Bossard Whs 00:23:10
34 Philip O’Dell Bedfordshire Road CC 00:23:17
35 John Bourton Bicester Millennium 00:23:23
35 Keith Dorling Bishop’s Stortford CC 00:23:23
37 David Carrington Team Milton Keynes 00:23:34
38 Dave Wentworth Team Salesengine.co.uk 00:23:37
39 James Gomm Hitchin Nomads CC 00:23:38
40 Howard Ashmore Welwyn Wheelers 00:23:39
11 Philip Young Hertfordshire Wheelers 00:23:47
42 Joseph Wood A5 Rangers CC 00:23:50
43 Gordon Spencer Baines Racing 00:23:51
44 Chris Lodge Finsbury Park CC 00:23:53
45 Henry Farrell Welwyn Whs 00:23:56
46 Dave Hulatt Fenland Clarion CC 00:24:00
47 Ric Palmer Team Salesengine.co.uk 00:24:04
48 Terry Gambles Harp RC 00:24:06
49 Peter Anstey Welwyn Whs 00:24:12
50 Richard Glover CC Ashwell 00:24:13
51 Graham Pepperdine Verulam CC 00:24:18
52 Michael Webb Hitchin Nomads CC 00:24:33
53 Gary Kensett Club Corley Cycles 00:24:39
54 Warren Richards Hitchin Nomads CC 00:24:44
55 Clive Faine Team Milton Keynes 00:24:57
56 Dominic Whitehead 29th Wheelers CC 00:25:07
56 Paul Woodham Bossard Whs 00:25:07
58 Peter Bullen Finsbury Park CC 00:25:17
59 Andrew Bright Chronos RT 00:25:24
60 Robert Tillott St Ives CC 00:25:29
61 David Saunders Kingscliffe Flyers 00:25:51
62 Alan Harvey Shorter Roachford RT 00:25:55
62 Andrew Porter Welwyn Wheelers 00:25:55
64 Mike Appleyard Lancashire RC 00:26:00 Inc 1m LS
64 Peter Cookson Willesden CC 00:26:00
66 Steve Taylor Team Milton Keynes 00:26:04
67 Michael Hennessy Southend Wheelers 00:26:14
68 David Ledgerton Team Salesengine.co.uk 00:26:22
69 Samuel Carrington Team Milton Keynes 00:26:30
70 Bob Brabbins Bishops Stortford CC 00:26:52
71 Merv Player Hertfordshire Wheelers 00:27:11
72 John Alan Hassall Bossard Wheelers 00:27:39
73 Brian Moon Willesden CC 00:27:50
74 Steve Seeby St Neots CC 00:27:53
75 Vince Freeley Finsbury Park CC 00:28:15 Inc 3m LS
76 Terry Sykes Beds Road Cycling Club 00:28:54
77 Richard Bellis Club Corley Cycles 00:29:06
78 Phil Bierton Bedfordshire Road CC 00:29:21
79 Bernard Smith Kettering Cycling Club 00:30:11
79 David Rossall Hitchin Nomads CC 00:34:39 Inc 2m LS
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique