Dead heat for the win between Richard Simmonds & Sebastian Ader in the third Richmond Park Time Trial on Sunday
RESULT
1= Richard Simmonds Men TT 0:23:16
1= Sebastian Ader …a3crg/SIS Men TT 0:23:16
3 Robert Moore London Phoenix CC Men TT 0:23:45
4 Ian Paine London Dynamo Men Road 0:24:24
5 Matt Harris …a3crg Men TT 0:25:08
6 Phil Hersey Eagle RC Men TT 0:25:20
7 David Webborn London Dynamo CC Men TT 0:25:28
8 Chris Beales La Fuga – Sigma Sport Men TT 0:25:41
9= Mat Hammond Dulwich Paragon Men Road 0:25:43
9= Damian Poulter Hounslow & District Wheelers Men TT 0:25:43
11 Martin Winter Twickenham CC Men TT 0:25:51
12 Jack Creasey Men Road 0:25:52
13 Steve Home Twickenham CC Men TT 0:25:53
14 Rob Allen Handsling Racing Men TT 0:26:04
15 Phillip Aubert Velosport Men Road 0:26:17
16 Chris Jenkins Kingston Wheelers Men Road 0:26:20
17 Graham Little Dulwich Paragon Men Road 0:26:21
18 Helen McKay Look Mum No Hands! Lady TT 0:26:22
19 Ian McNally Westerley CC Men TT 0:26:37
20 Oliver Cliff VC Londres Junior 0:26:38
21 Maryka Sennema Kingston Wheelers Lady TT 0:26:40
22 Grant Little London Dynamo Men TT 0:26:41
23 Stephen Ralston London Dynamo Men TT 0:26:46
24 Henry Gilroy University of Bristol CC Men TT 0:26:47
25 Alfie Wiener London Dynamo Junior 0:26:51
26 Adam Wolley Pearson CC Men Road 0:26:56
27 Clare Miller Team 22 Lady TT 0:26:59
28 Thomas Jenkins Kingston Wheelers Men Road 0:27:02
29 Stuart Auckland Maidenhead & District CC Men TT 0:27:05
30 Mike Diggins VC Peloton Men TT 0:27:38
31 Sandra Blenkinsop Kingfisher Triathletes Lady TT 0:27:40
32 Duncan Rimmer Morden CRC Men Road 0:27:45
33 Jasmijn Muller Kingston Wheelers Lady Road 0:27:49
34 Stephen Parr Clarencourt CC Men Road 0:27:51
35 Andre Guimaraes Men TT 0:27:55
36 Tim Lawn Kingston Wheelers Men Road 0:27:56
37 Paul Shipway London Phoenix Men TT 0:28:03
38 Serge Bouschet Dulwich Paragon CC Men TT 0:28:04
39 Oliver Murgian Hedger London Dynamo Junior 0:28:06
40= George Rounce London Dynamo Junior 0:28:12
40= Edd Sowden Men Road 0:28:12
42 James Griffin Kingston Wheelers Men TT 0:28:12
43 Gary Taylor Men Road 0:28:14
44= Will Harrison Chevaliers Men Road 0:28:17
44= Rexford Pennington Men TT 0:28:17
46 Maurice Joseph Dulwich Paragon CC Men TT 0:28:22
47 Adam Traeger Dulwich Paragon Men TT 0:28:24
48 Jordan Chitty Men Road 0:28:28
49 Matt Lunt QTCC Men Road 0:28:29
50 Laura Greenhalgh Twickenham Cycling Club Lady Road 0:28:33
51 David Halloway Men Road 0:28:36
52 Damon Yates Men TT 0:28:38
53 Tobias Dahlhaus London Dynamo Junior 0:28:43
54 Daniel Steele Ful-On-Tri Men TT 0:28:44
55 Ross Peebles Kingston wheelers Men Road 0:28:47
56= Sam Cottrell QTCC Men Road 0:28:50
56= Chris Campbell London Dynamo Men Road 0:28:50
58= Toby Blackman Men Road 0:28:52
58= Ingrid Robinson Ful-on-tri Lady TT 0:28:52
60 Mark Newton Rapha Condor CC Men Road 0:28:59
61= Andrew Simms BCTTT Men TT 0:29:01
61= Freddy Carlton London Dynamo Junior 0:29:01
63 Jamie Kaye London Dynamo Junior 0:29:02
64 Sarah Brook MuleBar Girl Sigma Sport Lady TT 0:29:09
65= Charmaine Brown Pearson CC Lady Road 0:29:16
65= Jamie Crust London Phoenix Men TT 0:29:16
67 Marcus Jackson-Baker Willesden CC Men Road 0:29:22
68 Bella Leach London Phoenix CC Lady Road 0:29:50
69 Paul Martin Dulwich Paragon Men Road 0:29:52
70 Tessa Pugh London Dynamo Lady Road 0:29:54
71 Ben Shaw Cycling Club Hackney Men Road 0:29:55
72 Andrew Wren Pearson CC Men Road 0:30:03
73 Louise Laker Thornton Road Club Lady Road 0:30:09
74 Ulrike von Saldern Dulwich paragon CC Lady TT 0:30:15
75 Maxim Chambers London Dynamo Junior 0:30:16
76 Steve Wood Pearson Cycles Men Road 0:30:17
77 Robert Barrett High Wycombe CC Men TT 0:30:33
78 Cliff Steele Brixton Cycles CC Men TT 0:30:36
79 Colin Mercer Men Road 0:30:42
80 Daniel Wolman London Phoenix CC Men TT 0:30:46
81 James Marvin Salford Uni Men Road 0:30:58
82 Zubair Mughal London Dynamo Junior 0:30:59
83 Alex Hamilton Dulwich Paragon Men Road 0:31:20
84 Lucy Francis London Dynamo Lady TT 0:33:17
85 James Miller London Dynamo Men Road 0:33:46
86 Carol Shiels Lady Road 0:33:48
87 Austin Bell Kingston Wheelers Men Road 0:33:52
88 Paul Brockway Ful-On Tri Men TT 0:36:01
89 James Turner Men Para 0:36:24
90 Ros Young Serpentine RC Lady TT 0:37:35
91 Paul Wellman Men Para 0:38:47
92 Julie Chasin Lady Road 0:41:01
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique