Conall Yates of In-Gear Trainsharp is fastest in the Eastbourne Rovers Open Time Trial last Saturday (August 10)
Result
1 Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp 0:08:34
2 Nick Dwyer Lewes Wanderers 0:08:47
3 Steve Kane Brighton Excelsior 0:08:55
4 Iain Brogden Eastbourne Rovers 0:09:01
5 Phil Allen Lewes Wanderers 0:09:08
6 Marc Townsend Eastbourne Rovers 0:09:16
6 Matthew Woods Eastbourne Rovers 0:09:16
8 Chris Twine Worthing Excelsior 0:09:17
9 Christopher Wolton Southborough & Dist Wheelers 0:09:20
10 Matt Kuwertz Southborough & Dist Wheelers 0:09:28
11 Steven Willis Eastbourne Rovers 0:09:30
12 George Welfare Eastbourne Rovers 0:09:34
12 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp 0:09:34
12 Adrian Smith Eastbourne Rovers 0:09:34
15 Barny Willard In-Gear Quickvit Trainsharp 0:09:35
15 Ian Hodge Southborough & Dist Wheelers 0:09:35
17 Stuart Davis Eastbourne Rovers 0:09:41
18 Chris Lord Brighton Excelsior 0:09:44
18 Mike O’Gorman Worthing Excelsior 0:09:44
20 Liam Yates Catford CC 0:09:45
21 Richard Tully Elite Cycling 0:09:47
22 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp 0:09:48
22 Steve Head Lewes Wanderers 0:09:48
24 Noel Miles East Grinstead Tri Club 0:09:51
24 Christian Yates East Grinstead CC 0:09:51
26 Michael Davey Eastbourne Rovers 0:09:52
27 Neil Couchman Southborough & Dist Wheelers 0:09:58
28 Gary Burgess Brighton Mitre 0:10:00
29 Shane Hills Eastbourne Rovers 0:10:02
30 Sean Yates In-Gear Quickvit Trainsharp 0:10:03
31 Paul Blackmore East Grinstead CC 0:10:08
32 Oliver Priddle Eastbourne Rovers 0:10:09
33 Andy Foster In-Gear Quickvit Trainsharp 0:10:14
34 Simon Newell Hastings & St Leonards CC 0:10:15
35 Tim Christian Southborough & Dist Wheelers 0:10:18
35 Jamie Beale In-Gear Quickvit Trainsharp 0:10:18
37 Tony Murphy Eastbourne Rovers 0:10:23
38 Paul Greer Southborough & Dist Wheelers 0:10:24
38 Geoff Smith Eastbourne Rovers 0:10:24
40 Bruce English Eastbourne Rovers 0:10:29
41 David Millis Southborough & Dist Wheelers 0:10:32
42 Susan Freeburn Wyndymilla 0:10:33
43 Alan Robinson Central Sussex CC 0:10:40
44 Clive Jackson Central Sussex CC 0:10:44
45 Nigel Smith Southborough & Dist Wheelers 0:10:46
46 Christine Bertram Eastbourne Rovers 0:10:47
46 George Windsor Giant CC 0:10:47
48 Helen Bullimore Trainsharp RT 0:10:52
48 Michael Saadat Southborough & Dist Wheelers 0:10:52
50 Christopher Duffy Southborough & Dist Wheelers 0:10:53
51 Barry Packman Dorking CC 0:10:58
52 Michelle Rayne Charlotteville Cycling Club 0:10:59
53 Tim Carpenter Hastings & St Leonards CC 0:11:00
53 Oliver Tuckley Lewes Wanderers 0:11:00
55 Edward Boorman East Grinstead CC 0:11:17
56 Oliver Chapman Hastings & St Leonards CC 0:11:19
57 Colin Jarman Southborough & Dist Wheelers 0:11:28
58 Bob Harber Brighton Excelsior 0:11:35
59 Kaye Dwyer Lewes Wanderers 0:11:43
60 Michael Daniels Southborough & Dist Wheelers 0:11:50
61 Robin Johnson Brighton Mitre 0:11:54
62 Alexis Couchman Southborough & Dist Wheelers 0:12:06
63 Doug Bentall Southborough & Dist Wheelers 0:12:08
64 Chris Parker Hastings & St Leonards CC 0:12:11
65 Emily Miles East Grinstead Tri Club 0:12:12
66 Kevin Toogood Medway Velo Club 0:12:15
67 John Geal East Grinstead CC 0:13:05
68 Sheldon Cargill Eastbourne Rovers 0:13:13
69 Maurice Carpenter VTTA Surrey/Sussex 0:13:28
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands