Latest results from the Friday night Dave Marsh Track League at the Quibell Park Stadium in Scunthorpe
RESULTS (Steve Parsons, Scunthorpe Poly CC)
Senior A & B 8 lap block handicap
1st PAUL JONES V-SPRINT
2nd COLIN PAYNE VC LINCOLN
3rd NEIL STAINTHORPE SCUNTHORPE POLY CC
Senior A & B 8 lap Block Handicap 2
1st DAVID BREARLEY SCUNTHORPE POLY CC
2nd MARTIN SMITH CHESTERFIELD COUREURS
3rd JOHN BREARLEY COTTINGHAM COURS
Senior A & B 10 mile scatch
1st RICHARD BALDWIN BIKEBOX
2nd GAVIN DALEY VC LINCOLN
3rd DAVID BOLLAND BIKEBOX
Senior A 10 lap points race
1st DAVID BREARLEY SCUNTHORPE POLY CC
2nd DAVID BOLLAND BIKEBOX
3rd JOHN BREARLEY COTTINGHAM COURS
Senior A 10 lap scratch
1st RICHARD BALDWIN BIKEBOX
2nd GAVIN DALEY VC LINCOLN
3rd DAVID BREARLEY SCUNTHORPE POLY CC
Senior B 10 lap points race
1st COLIN PAYNE VC LINCOLN
2nd MARK MINTING DINNINGTON
3rd NEIL STAINTHORPE SCUNTHORPE POLY CC
Senior B 10 lap scratch
1st NEIL STAINTHORPE SCUNTHORPE POLY CC
2nd PAUL JONES V-SPRINT
3rd COLIN PAYNE VC LINCOLN
Youth 5 lap Block Handicap
1st CHARLIE RENSHAW DINNINGTON
2nd ROBERT GRAY CLIFTON CC
3rd LIAM HINDMARSH DINNINGTON
Youth 1 lap C, D & Girls handicap
1st CAITLIN BOWER LINCSQUAD
2nd MAX POOLE LINCSQUAD
3rd MICHAEL DURHAM LINCSQUAD
Youth 5 laps Handicap points race
1st NATHAN ALLATT HOLME VALLEY WHS
2nd MATTHEW WALSH LINCSQUAD
3rd ROBBIE STURDY LINCSQUAD
Youth 5 lap scratch
1st ROBERT GRAY CLIFTON CC
2nd CHARLIE RENSHAW DINNINGTON
3rd JAMES ARMSTRONG VC LINCOLN
Youth A 1 lap Boys sprint
1st ROBERT GRAY CLIFTON CC
2nd CHARLIE RENSHAW DINNINGTON
3rd ROBBIE STURDY LINCSQUAD
Youth B 1 lap boys sprint
1st LIAM HINDMARSH DINNINGTON
2nd JAMES ARMSTRONG VC LINCOLN
3rd NATHAN ALLATT HOLME VALLEY WHS
Event info tweets on twitter @ScunyPolyEvents
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)