Tim Blathwayt of Velo Club Edinburgh wins the category 2/3/4 Battle of the Braes (Scotland) road race on Saturday
RESULT
1. Tim Blathwayt Velo Club Edinburgh 02:18:54
2. Dr Arthur Doyle www.Dooleys-Cycles.co.uk @ 00:21
3. Stuart McCluskey www.Dooleys-Cycles.co.uk
4. Jack Beezer Edinburgh RC @ 00:29
5. Stephen Russell East Kilbride Road Club
6. Veli-Matti Raikkonen Granite City RT
7. Duncan Ewing TheBicycleWorks.com
8. David Anderson Granite City RT @ 00:33
9. Prasad Prasad @ 00:37
10. Jack Barrett Velocity 44 Stirling @ 00:38
11. Graeme Neagle Glasgow Whls @ 00:45
12. Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club
13. Lewis Oliphant
14. Lewis Grieve Spokes Racing Team
15. Richard McDonald Equipe Velo Ecosse/Montpeliers
16. Andy Colman Edinburgh RC
17. Colin May Velo Club Edinburgh
18. John Gartland GJS Cruise Racing
19. Keith Robertson Granite City RT
20. James Thompson Langsett Cycles RT
21. Simon Van Bellen Aberdeen Wheelers CC @ 00:49
22. Alexander Kinsley Edinburgh RC @ 00:53
23. Ayrton Pellet Edinburgh RC @ 00:55
24. Sean Gordon Team Thomsons Cycles @ 01:04
25. Ewan Minty Berwick Wheelers CC
26. Chris Stewart Classic Racing Team
27. Peter Ward Velo Club Edinburgh @ 01:08
28. Andrew Matheson Musselburgh RCC @ 01:14
29. Tom Fernie Equipe Velo Ecosse/Montpeliers @ 01:22
30. Chris Harney Velo Club Edinburgh @ 01:33
31. Nicky Cronin Glasgow Whls @ 01:35
32. Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers @ 01:37
33. David Reed Deeside Thistle CC @ 01:39
34. George Roberts VC Glasgow South @ 01:43
35. Alister Watt Granite City RT @ 02:00
36. Stuart Munro East Kilbride Road Club @ 02:03
37. Matt Lock Velocity 44 Stirling @ 03:25
38. Robert Young Glasgow Green Cycle Club @ 04:59
39. Ross Clark Glasgow Ivy CC @ 08:30
40. John Grant Moray Firth Cycling Club @ 08:35
41. Richard McGhee Vortex Race Team @ 09:27
42. Tim Mackley Deeside Thistle CC @ 10:25
43. Peter Wakely Edinburgh RC @ 10:42
44. Keith Greenwood West Lothian Clarion CC @ 10:45
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)