Steve Kane of Brighton Excelsior fastest in the East Sussex Cycling Association 100 mile time trial on Sunday (18 August) on the G100/862
RESULT
Prize Winners
1st Steve Kane Brighton Excelsior 3:50:51
2nd Andy Miles VC Elan – Harry Perry Cycles 3:55:11
3rd Rob Pelham Lewes Wanderers 3:59:09
4th John Cordner Eastbourne Rovers 4:00:28
5th Glenn Longland Antelope RT 4:00:45
Fastest Lady
1st Christine Costliff Rye Wheelers 5:08:27
2nd Sue Rogers Crest CC 5:15:32
3rd Rebecca Wilson Rye Wheelers 5:17:03
Overall Result Sheet
1 Steve Kane Brighton Excelsior 03:50:51
2 Andy Miles VC Elan – Harry Perry Cycles 03:55:11
3 Rob Pelham Lewes Wanderers 03:59:09
4 John Cordner Eastbourne Rovers 04:00:28
5 Glenn Longland Antelope RT 04:00:45
6 Matthew Woods Eastbourne Rovers 04:02:29
7 Tom Glandfield Lewes Wanderers 04:04:12
8 Tim Summerhayes Weston Wheelers 04:05:11
9 Nigel Langridge Crawley Wheelers 04:05:55
10 Chris Hopkinson Rat Race 04:07:45
11 Robert Rollings Lewes Wanderers 04:09:57
12 Martin Brown 7 Oaks Triathlon Club 04:11:16
13 Shay Giles VC Elan – Harry Perry Cycles 04:15:44
14 John Forbes Birkenhead North End CC 04:16:25
15 Robert Gilmour Hounslow & Dist Wheelers 04:16:36
16 Stephen Morgan Tooting BC 04:18:39
17 Nick Underwood VC Elan – Harry Perry Cycles 04:19:15
18 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp 04:19:18
19 Adrian Blacker Norwood Paragon 04:21:43
20 Richard Leishman Kingston Wheelers 04:21:55
21 Michael Turner Lewes Wanderers 04:21:57
22 Ian Hodge Southborough Wheelers 04:23:50
23 Geoff Smith Eastbourne Rovers 04:24:28
24 Ishmael Burdeau Twickenham CC 04:25:05
25 Alan Emmott Fareham Wheelers 04:26:48
26 Michael Davey Eastbourne Rovers 04:26:58
27 Samuel Ramsey Lewes Wanderers 04:27:23
28 Andrew Howett Sleaford Wheelers 04:27:25
29 Marc Townsend Eastbourne Rovers 04:27:49
30 Peter Owen Norwood Paragon 04:29:48
31 Shane Hills Eastbourne Rovers 04:30:17
32 Peter Hooper Bayeux Cycling Team 04:30:33
33 Adrian Smith Eastbourne Rovers 04:32:18
34 Mark Amon Rye Wheelers 04:35:10
35 Gary Burgess Brighton Mitre 04:35:55
36 Jason Harris Twickenham CC 04:36:37
37 Peter Baker Lewes Wanderers 04:42:15
38 Alan Lloyd Lewes Wanderers 04:44:05
39 David Clifford Farnham RC 04:54:12
40 Richard Claxton VC Elan – Harry Perry Cycles 04:57:18
41 Kevin Munt Alton CC 05:00:06
42 Peter Horsfield Redmon CC 05:06:37
43 Bruce English Eastbourne Rovers 05:07:21
44 Christine Costliff Rye Wheelers 05:08:27
45 David Steel Hereford & Dist Wheelers 05:12:43
46 Rory Hopcraft Abelio – SFA RT 05:13:41
47 Sue Rogers Crest CC 05:15:32
48 Richard Suthers Rye Wheelers 05:16:04
49 Rebecca Wilson Rye Wheelers 05:17:03
50 Katja Rietdorf Team Milton keynes * 5:23:33 *
51 Chris Parker Hastings & St Leonards CC 05:24:38
52 Lisa West Twickenham CC 05:26:45
53 Steve Maxted Rye Wheelers 05:27:29
54 Jim Hollands Rye Wheelers 05:36:28
55 Bob Loader Sydenham Wheelers 05:56:43
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique