Joel Wainman fastest in a 1-2 for Team Swift in the Yorkshire Cycling Federation 30 mile time trial
RESULT
1 Joel Wainman Team Swift 01:03:46
2 Alastair Wareham Team Swift 01:04:25
3 Mark Thaxter Huddersfield Star 01:05:05
4 Andy Jackson Team Swift 01:05:10
5 Simon Beldon Team Swift 01:05:58
6 Robby Krygsman Team Swift 01:07:03
7 Ged Millward Ilkley CC 01:07:46
8 Ben Hallworth Ilkley CC 01:07:58
9 Doug Hart Yorkshire Velo 01:08:56
10 Gareth Metcalfe Otley CC 01:09:03
11 Andrew Askwith Bridlington CC 01:09:06
12 Stewart Pickard Bridlington CC 01:10:19
13 Philip Turton Yorkshire RC 01:10:42
14 Dave Betts Team Swift 01:10:58
15 Paul Lamb Boneshakers RT 01:11:05
16 Jim Trevor Hull Thursday RC 01:11:26
17 Andrew Bennett Fietsen Tempo 01:12:41
18 Richard Hey Holme Valley Whs 01:13:41
19 Tony Kent Harrogate Nova 01:14:21
20 Matthew Wilde Huddersfield Star 01:15:22
21 Steven Smith Yorkshire RC 01:15:36
22 Paul Brierley Huddersfield RC 01:16:46
23 Chris Harris Holme Valley Whs 01:17:03
24 Kev Shand West Pennine RC 01:17:16
25 Phil Tillison Team Swift 01:17:26
26 Mike Shacklock Yorkshire RC 01:17:42
27 Mike Potter Scarborough P’gon 01:19:00
28 Greystone Small Bridlington CC 01:19:03
29 Peter Macklam Leeds St.Christ. 01:19:17
30 Michael Hutchings Harrogate Nova 01:19:22
31 David Percival Team Swift 01:19:44
32 Jessica Bacon Clifton C.C. York 01:19:51
33 Wayne Fuller Rotherham Whs 01:20:49
34 Joanne Ketteringham Harrogate Nova 01:21:00
35 Peter Haigh Nelson Whs 01:22:04
36 Michael Weaver Rotherham Whs 01:22:22
37 Claire Jessop Ilkley CC 01:25:01
38 John Baines Yorkshire RC 01:25:03
39 Mike Cole # Huddersfield RC 01:25:12
40 Tony Morris Thurcroft CC 01:27:12
41 Alan Sides Rotherham Whs 01:27:18
42 Howard Blakeley Wetherby Whs 01:29:38
43 Gregory Jessop Ilkley CC 01:31:17
44 John Baddeley Stone Wheelers 01:32:00
45 Brian Moore Trike TA NW 01:32:18
46 Richard Haigh Holme Valley Whs 01:32:27
47 Brenda Littlefair East Bradford CC 01:46:08
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)