Evan Oliphant (Raleigh) wins the Scottish Circuit Race Championship for 2013 from Scott McCrossan & James McCallum at Ingilston (Scotland)
Provisional
Scottish Crit Championship
1 Evan Oliphant Team Raleigh
2 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd
3 James McCallum Rapha Condor JLT
4 David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling
5 Craig Adams GJS Cruise Racing
6 Stephen Russell East Kilbride Road Club
7 Peter Murdoch Paisley Velo Race Team
8 Steven Lawley TheBicycleWorks.com
9 David Griffiths Glasgow Wheelers
10 Craig Wallace Granite City RT
11 Jamie Kennedy Paisley Velo Race Team
12 Graeme Neagle Glasgow Whls
13 Ross Crook Edinburgh RC
14 Andrew Whitehall Equipe Velo Ecosse/Montpeliers
15 Franco Porco Team Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
16 Iain Paton Ben Wyvis Cycle Club
17 Richard McDonald Equipe Velo Ecosse/Montpeliers
18 Fraser Martin Perth United Cycling Club
19 Alan Lamont Leslie Bikes /Biker Boutique
20 Ayrton Pellet Edinburgh RC
Women
1 Katie Archibald City of Edinburgh RC
2 Louise Borthwick Edinburgh RC
3 Charline Joiner MG-Maxifuel
4 Amy McGuire FCS/Zngine /Mr Restore
5 Alexa Mair Edinburgh RC
6 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles
7 Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC
8 Brenda Callander Stirling Bike Club
Fourth Cats
1 Graeme Cross The Bicycleworks.com
2 Kelvin White Deeside Thistle CC
3 Richard McGhee Vortex Race Team
4 Jarlath Flynn Edinburgh RC
5 Jack King Cormorant RT
6 Owen Philipson Stirling Bike Club
7 Gavin Alexander Team Novo Nordisk
8 Neil Scott
9 John Dunlop Loudoun RC
10 Kris Lindsay Edinburgh RC
11 Lewis Duff Glasgow Couriers
12 Tim Caine Berwick Wheelers CC
13 Jordan Doig Pedal Power RT
14 Adrian Wallis www.Hardie-Bikes.com
15 Ross Strachan Loudoun RC
16 William Turner Falkirk Bicycle Club
17 James Bell Dunfermline CC
18 Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com
19 Kenneth Morrice VC Glasgow South
Youth A female:
1 Emma Borthwick Edinburgh RC
2 Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club
3 Rosa Martin Ribble Valley Juniors
4 Philippa Samphier Stirling Bike Club
5 Keira Johnston Glasgow Riderz
6 Rachel Torrance Edinburgh RC
7 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles
8 Heather Coull East Kilbride RC
Youth A male:
1 Rhys Donnelly Glasgow Riderz
2 Rian Hill Classic Racing Team
3 Jack Crombie Sandy Wallace Cycles
4 Francis Webb Edinburgh RC
5 Grant Martin Perth United Cycling Club
6 Andy Brown Stirling Bike Club
7 Matthias Barnet Edinburgh RC
8 Lewis Mulholland Johnstone Wheelers CC
9 Jordan Stronach Ythan CC
10 Fraser Middleton VC Aster, Anderside
11 John MacLeod Edinburgh RC
12 Angus Claxton City of Inverness Cycling Club
13 Calum Mitchell Spokes Racing Team
14 Sam MacNeil Peebles CC
15 Stuart Paterson Glasgow Couriers
16 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers
17 Stuart Paterson East Kibride RC
18 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club
19 Calum Johnston Glasgow Riderz
20 Mark Neilson CC Luton
21 Robert Tree Deeside Thistle CC
22 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club
23 Hamish Cooper Ythan CC
24 Stephen Walker Edinburgh RC
25 Murray Sheen Edinburgh RC
Youth B
1 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com
2 Lewis Stewart Glasgow Riderz
3 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers
4 Struan Pryde Deeside Thistle CC
5 Calum Shackley Glasgow Riderz
6 Innes Johnston Glasgow Riderz
7 Maximilian Bloor Edinburgh RC
8 Robbie McLaren Dunfermline CC
9 Danny Mulholland Johnstone Wheelers CC
10 Matthew Running Glasgow Riderz
11 Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz
12 Lewis Martin Stewartry Wheelers
13 Cameron Oliver Stewartry Wheelers
14 Lewis Gray
15 Sean Dupree East Kilbride Road Club
16 Ruari Baker
17 Scott Christie
18 Finley Atterton Edinburgh RC
Youth C Female
1 Eve Martin Ribble Valley Juniors
2 Anna McGowan Peebles CC
3 Eva Barnet Edinburgh Road Club
Youth C Male
1 Alfred George Discovery Juniors CC
2 Jack Cruden Glasgow Riderz
3 Hamish McLaren Johnstone Wheelers CC
Youth D female
1 Eva Young
2 Kirsty May East Kilbride RC
3 Skye Donnelly Glasgow Riderz
Youth D male
1 Callum Reid Stirling Bike Club
2 Louis Moore Edinburgh Road Club
3 Murray Lawson Edinburgh Road Club
Youth E female
1 Christina McGoram Peebles CC
2 Anna Reid Stirling Bike Club
3 Isla McCutcheon
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)