Results from the final round Wolverhampton Wheelers Track League, Round 19 on September 4
RESULTS
Freewheelers B, Dash, 2 laps
1 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC
2 Sam Askew Wolverhampton Wheelers CC
3 Samuel Hancher Wolverhampton Wheelers CC
4 Isaac Stephenson Wolverhampton Wheelers C
5 Jack Andrews Wolverhampton Wheelers CC
6 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC
Freewheelers A, Dash, 2 laps
1 Adam Phillips Wolverhampton Wheelers CC
2 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC
3 Ed Adams Newport Shropshire CC C
4 William Perry Wolverhampton Wheelers CC
5 Alex Thomson Wolverhampton Wheelers CC
6 Elodie Gage Wolverhampton Wheelers CC
Freewheelers, Block Handicap, 3 laps
1 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC
2 Alfie Austin
3 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC
4 Edward Pibworth Wolverhampton Wheelers CC
5 Sam Askew Wolverhampton Wheelers CC
6 Samuel Hancher Wolverhampton Wheelers CC
Freewheelers B, Handicap, 500m
1 Alfie Austin
2 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC
3 Kanye Chambers Wolverhampton Wheelers CC
4 Imogen Gage Wolverhampton Wheelers CC
5 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC
6 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC
Freewheelers A, Handicap, 500m
1 Elodie Gage Wolverhampton Wheelers CC
2 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC
3 Ed Adams Newport Shropshire CC
4 Adam Phillips Wolverhampton Wheelers CC
5 Kipp Jones Wolverhampton Wheelers CC
6 Alex Thomson Wolverhampton Wheelers CC
“Freewheelers B, Keirin
Race 1”
1 Edward Pibworth Wolverhampton Wheelers CC
2 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC
3 Samuel Hancher Wolverhampton Wheelers CC
4 Sam Askew Wolverhampton Wheelers CC
5 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC
6 Jack Andrews Wolverhampton Wheelers CC
“Freewheelers B, Keirin
Race 2”
1 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC
2 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC
3 Imogen Gage Wolverhampton Wheelers CC
4 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC
5 Alfie Austin
6 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC
Freewheelers A, Keirin
1 Adam Phillips Wolverhampton Wheelers CC
2 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC
3 William Perry Wolverhampton Wheelers CC
4 Kipp Jones Wolverhampton Wheelers CC
5 Ed Adams Newport Shropshire CC
6 Alex Thomson Wolverhampton Wheelers CC
“Youth, Dash
3 laps”
1 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC
3 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers
4 Tremaine Folkes Wolverhampton Wheelers CC
5 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC
6 Will Lewis Wolverhampton Wheelers CC
“Senior B, Dash
4 laps”
1 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Charlotte Broughton MG Decor
3 Kevin Payton Stourbridge CC
4 Mark Shore Walsall RCC
5 Brad Simkin Halesowen A&CC
6 Maisie Duckworth Wolverhampton Wheelers CC
“Senior A, Dash
5 laps”
1 Jacob Tipper Biketrek Racing Academy
2 Jack Escritt Velocity WD-40
3 Charles Walker Halesowen A&CC
4 Adam Lewis Wolverhampton Wheelers CC
5 Ethan Davies Halesowen A&CC
6 Martin Pockett Halesowen A&CC
Youth, Points race
1 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Will Lewis Wolverhampton Wheelers CC
3 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers
4 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers
5 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC
6 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC
Senior B, Points race
1 Ethan Davies Halesowen A&CC
2 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers
3 Kevin Payton Stourbridge CC
4 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers
5 Mark Shore Walsall RCC
6 Maisie Duckworth Wolverhampton Wheelers CC
Senior A, Points race
1 Jack Escritt Velocity WD-40
2 Jacob Tipper Biketrek Racing Academy
3 Adam Lewis Wolverhampton Wheelers CC
4 Jack Smith Wolverhampton Wheelers CC
5 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers CC
6 John Cooper Wolverhampton Wheelers CC
Youth, Keirin
1 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC
3 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC
4 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers
5 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC
6 Will Lewis Wolverhampton Wheelers CC
Senior B, Keirin
1 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Mark Shore Walsall RCC
3 Brad Simkin Halesowen A&CC
4 Ethan Davies Halesowen A&CC
5 Kevin Payton Stourbridge CC
6 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers
Senior A, Keirin
1 Jacob Tipper Biketrek Racing Academy
2 Jack Escritt Velocity WD-40
3 John Cooper Wolverhampton Wheelers CC
4 Adam Lewis Wolverhampton Wheelers CC
5 Harvey Jackson Halesowen A&CC
6 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC
“Youth, Handicap
8 laps”
1 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC
2 Will Lewis Wolverhampton Wheelers CC
3 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC
4 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC
5 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC
6 Alice Law Wolverhampton Wheelers CC
“Senior A&B, Handicap
16 laps”
1 Adam Lewis Wolverhampton Wheelers CC
2 Jack Escritt Velocity WD-40
3 Jacob Tipper Biketrek Racing Academy
4 Charles Walker Halesowen A&CC
5 Martin Pockett Halesowen A&CC
6 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director