Matt Sinclair fastest in the ANDCC Lighthouse Time Trial over 23.1 miles on Sunday
Result
1 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre RT 00:49:39
2 Scott Walker MG Decor Team Carbon Bikes 00:50:12
3 Daniel Barnett North Notts Olympic CC 00:50:48
4 Dave Ellis Mapperley CC 00:50:54
5 Alan Cooke Matlock CC 00:51:32
6 Michael Westwell Mapperley CC 00:51:42
7 Ian Russell Newark Castle Cycles 00:52:06
8 Phil Hunt Mapperley CC 00:52:07
9 Shaun Eden Mapperley CC 00:52:26
10 Simon Dale Nottingham Clarion CC 00:52:39
11 Kelvin Southan MG Decor Team Carbon Bikes 00:52:45
12 Russell Jelly Mapperley CC 00:52:49
13 Ross Barton North Notts Olympic RC 00:52:49
14 Andy Bishop North Notts Olympic CC 00:52:49
15 Andrew Thompson Sherwood CC 00:53:08
16 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC 00:53:20
17 Martin Knight Nottingham Clarion CC 00:53:41
18 Ian Wroblewski Lutterworth Cycle Centre RT 00:53:42
19 Anthony Jackson Nottingham Clarion CC 00:53:44
20 Richard Searle Hinkley CRC 00:53:45
21 Michael Dobson Bolsover & District CC 00:53:52
22 Mike Adams Mapperley CC 00:54:07
23 Lee Spurway Mapperley CC 00:54:32
24 Edward Walthers Derby Mercury 00:54:42
25 Philip Hurst Nottingham Clarion CC 00:54:54
26 Stephen Robinson North Notts Olympic RC 00:55:01
27 Simon Cooper Nottingham Clarion CC 00:55:01
28 Alan Tunnicliffe Clay Cross RT 00:55:13
29 Andy Smith North Notts Olympic RC 00:55:25
Pos. Name Club Time
30 John Pilgrim Witham Wheelers 00:55:54
31 Giles White Sherwood CC 00:55:58
32 Nigel White Sherwood CC 00:56:10
33 Richard Boot Beeston CC 00:56:26
34 Gisli Jenkins Sherwood CC 00:56:30
35 Jake Clare Fenland RC 00:56:48
36 Darren Kerry Nottingham Clarion CC 00:57:00
37 Richard Gamble Hinkley CRC 00:57:04
38 Martin Hedley Witham Wheelers 00:57:34
39 Neal Parkin North Notts Olympic CC 00:57:47
40 Philip Staniforth Sherwood CC 00:58:15
41 Robert Howden Beeston CC 00:58:15
42 Tim Fahy Nottingham Clarion CC 00:58:17
43 Kevin Smith Mapperley CC 00:58:19
44 Steven Loraine Hinckley CRC 00:58:20
45 Russell Gent Melton Olympic CC 00:59:09
46 Jon Beere Witham Wheelers 00:59:11
47 Paul Tyson Bolsover & District CC 00:59:27
48 John Odell Nottingham Clarion CC 01:00:05
49 Phil Collier Mapperley CC 01:00:27
50 Clare Ella Born to Bike 01:01:25
51 Matthew Stout Mapperley CC 01:01:27
52 Samantha Westwell Mapperley CC 01:02:08
53 John Atkin Melton Olympic 01:02:17
54 Craig Watson Sherwood CC 01:02:25
55 M Bridgman Smith Bolsover & District CC 01:03:39
56 Conor Williams Sherwood CC 01:05:11
57 Pete Akoslovski A5 Rangers CC 01:06:23
58 William Vetcher Melton Olympic CC 01:07:12
59 Mark Williams Sherwood CC 01:07:59
60 Susan Adams Sherwood CC 01:08:12
61 Sonia Insley Mansfield Triathlon Club 01:09:40
62 Laura Owen MG Décor-Team Carbon Bikes 01:13:42
Fastest Team: Mapperley CC
Mike Westwell, Phil Hunt, Shaun Eden, Russell Jelly, Dave Ellis
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands