Round 5 of the Onimpex Percy Stallard Series on Sunday saw wins for Steve Dring, Mark Westwood, Phil Thomas & Alan Kemp at Burton Fleming (North Yorkshire)
RESULTS
A/B race 7 laps 52.5 miles
1. Steve Dring A 2.07.48
2. Ged Millward B @ 5 lengths
3. Wayne Coombs A @ 4 seconds
4. Darren Otter B @ B 11 seconds
5. Lee Johnson B ST
6. Patrick Lince B ST
7. Andy Parr B ST
8. Mike Twelves B ST
9. Paul Bell A ST
10. Simon Alexander B ST
11. Paul Stubbs B ST
12. Robert Fowler A @ 14 seconds
13. Michael Wright A ST
14. Paul Musgrave B ST
15. Paul Hickman A ST
16. Howard Botting A @ 18 seconds
17. Chris Spencer @ 20 seconds
18. Melvin Hartley B @ 22 seconds
19. Patrick Mudd B
20. Matthew Entiknap A
21. Wayne Salisbury B
22. Simon Arundel B
C race 6 laps 45 miles
1. Mark Westwood C 1.47.03
2. Mel Blackford C A 2.02
3. Trevor Mayne C ST
4. John Hall C @ 2.05
5. Jon Stephenson C @ 4.17
6. Martin Hopkinson C ST
7. Graham Payne C ST
8. Martin Reed C ST
9. Phil Wilkins C ST
10. Keith Middleton C @ 4.21
11. Peter Cox C ST
12. Neil Higgins C ST
13. Rob Pye C ST
14. Paul Cummins C ST
15. Paul Webster C ST
16. Nick Giles C @4.30
17. John Gyte C 4.36
18. Tony May C 4.47
19. Geoff Davison C 4.50
20. Simon Hudson C 4.54
21. Phil Bixby C
D race 6 laps 45 miles
1. Phil Thomas D 1.54.20
2. Mark Robinson D ST
3. Martin Russell D ST
4. Andy Donaldson D @ 9 seconds
5. Steve Jolley D ST
6. Gaz Hill D @ 13 seconds
7. Steve Johnson D @ 28 seconds
8. John French D
9. Joe Williams D
10. Dave Robinson D
11. Steve Collins
12. Roger Gardiner
13. Neil Johnson
14. Phil Rose
15. Andy Coates
16. Kev Jones
E/F/G 5 laps 37 miles
1. Alan Kemp E 1.36.49
2. Alistair Cameron E @ 2.01
3. Allan Ramsay F @ 2.59
4. Mike Allen F ST
5. Bill Cotton F ST
6. Roger McGlynn F ST
7. Brian Gore F ST
8. John Ginley G ST
9. Tony Woodcock G ST
10. Dave Maughan D ST
11. Vicky Thomas (W) ST
12. Brian Sunter G ST
13. Ken Corbett E ST
14. Dave Cook E ST
15. Ron Bennett G ST
16. Dave Woods E ST
17. Jack Wright G ST
18. Derrick Woodings G ST
19. Kev Shand E ST
20. Jeff Hardy F ST
21. Peter Smith E ST
22. Steve Suddaby E ST
23. Ray Brummitt F ST
24. Gordon Aylesbury G ST
25. Pete Ryalls G ST
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique