George Thompson of Sleaford Whls CC winner at the Lincolnshire Cyclo-Cross League event at the Winterton Showground, Scunthorpe on November 24
RESULTS
Seniors/Veterans/Women/Junior
1 George Thompson Sleaford Whls CC
2 Gareth Whittall Clay Cross Road Team
3 Mark Cotton Ellmore Factory Racing
4 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing
5 Henry Thompson Sleaford Whls CC
6 Richard Baldwin Bike Box Alan/Whiston Velo
7 Graham Clark Ellmore Factory Racing
8 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC
9 Mark Preston VC Lincoln
10 Dave Allen Alford Whls
11 Josh Asquith Arrow Cycles
12 Richard Hamblin Sleaford Whls CC
13 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing
14 Ivan Oxborough VC Lincoln
15 Graham Gee Sherwood Pines Cycles – Sram R
16 Aaron Tuplin Alford Whls
17 Adam Cadle
18 Damian Roberts Keepthebeat Cycling
19 Paul Clarke Lincoln Wheelers CC
20 Stephen Potter Lindsey Road CC
21 Andrew Faichney City RC (Hull)
22 Marcus Nainby Scunthorpe Polytechnic CC
23 Martin Cullen VC Lincoln
24 Michael Shuldham Arrow Cycles
25 Shane Norton Spalding CC
26 Jimmy Armstrong VC Lincoln
27 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC
28 Martin White Boston Whls CC
29 Samuel Tuplin Ellmore Factory Racing
30 Wayne Hutson Arrow Cycles
31 Benjamin Appleby Arrow Cycles
32 Paul Andrews VC Lincoln
33 Ryan Thomas
34 Andrew Moore Lincoln Wheelers CC
35 Edward Loftus
36 Clayton Maltby VC Lincoln
37 Andy Lawson
38 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing
39 Ollie Fairness
40 Paul Hutson Arrow Cycles
41 Ville Tiitola Lincsquad (Lincolnshire Quadra
42 Nicholas Appleyard Lincsquad (Lincolnshire Quadra
43 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team
44 Sam Burman We Love Mountains Racing Team
45 Matthew Brian VC Lincoln
46 Howard Yeomans Severn RC
47 Peter Lifford Becontree Whls CC
48 Andy Jones
49 Gareth Richards Spalding CC
50 Matthew Riess
51 Steve Putland
52 Vanessa Holmes Arrow Cycles
53 Janine Stones
54 Stephen Tait Gainsborough Aegir CC
55 Robin Frisby
56 Elliott Stones
57 Karen Lifford Velo Club Nottingham
58 John Bateman Vegetarian C & AC
59 Gary Woods Alford Whls
60 Kevin Woollas
Veteran 40-49
1 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing
2 Mark Preston VC Lincoln
3 Graham Gee Sherwood Pines Cycles – Sram R
4 Damian Roberts Keepthebeat Cycling
5 Andrew Faichney City RC (Hull)
6 Martin Cullen VC Lincoln
7 Shane Norton Spalding CC
8 Martin White Boston Whls CC
9 Benjamin Appleby Arrow Cycles
10 Edward Loftus
Veteran 50+
1 Graham Clark Ellmore Factory Racing
2 Stephen Potter Lindsey Road CC
3 Jimmy Armstrong VC Lincoln
4 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC
5 Paul Andrews VC Lincoln
6 Andy Lawson
7 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing
8 Peter Lifford Becontree Whls CC
9 Steve Putland
10 John Bateman Vegetarian C & AC
Juniors
1 Henry Thompson Sleaford Whls CC
2 Michael Shuldham Arrow Cycles
3 Ryan Thomas
Women
1 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team
2 Sam Burman We Love Mountains Racing Team
3 Vanessa Holmes Arrow Cycles
4 Janine Stones
5 Karen Lifford Velo Club Nottingham
Youth
1 Max Williamson Lincsquad (Lincolnshire Quadra
2 James Armstrong VC Lincoln
3 Owyn Wallace Derby Mercury RC
4 Patrick Manning Gt Yarmouth CC
5 Jake Norton Spalding CC
6 Marc Gee Sherwood Pines Cycles – Sram R
7 Robbie Sturdy Lincsquad (Lincolnshire Quadra
8 Isabel Darvill VC Lincoln
9 Bradley Sprogis VC Lincoln
10 Hannah Rose Yell VC Lincoln
11 Elizabeth Catlow VC Lincoln
12 Alice Standish
13 Megan Kendall Spalding CC
Under 12
1 Cameron Neilson Spalding CC
2 Christopher Hilbert VC Lincoln
3 Bryn Richards Spalding CC
4 Daniel Reynolds
6 Abigail Armstrong VC Lincoln
7 Bradley Worth Boston Whls CC
8 Ben Norton Spalding CC
9 Jake Kennedy VC Lincoln
10 Molly Peel Spalding CC
11 Emily Richards Spalding CC
12 Eleanor Peel Spalding CC
13 Harrison Wallace Derby Mercury RC
14 Mathew Waby
15 Craig Wray
16 Jael Maw
17 Jessica East
18 Callum East Witham Wheelers Cycling Club
19 Megan Kirk VC Lincoln
20 Joseph Dodsworth
21 Isabel Gardner
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique