Ashley Cox of CC Luton has won the 2014 North Road Hardriders on Sunday ahead of Edmund Bradbury & Wojciech Szlachta
 2014 North Road Hardriders
Women’s & Men’s Winners,  Lucy Gossage & Ashley Cox.
First Junior Gabriel Evans. More photos here http://www.flickr.com/photos/irl2010/sets/72157641407316135/Â
RESULT
1 Ashley Cox CC Luton 00:56:47
2 Edmund Bradbury Cambridge University CC 00:57:43
3 Wojciech Szlachta Cambridge University CC 00:58:17
4 Rhys Howells Richardsons – Trek RT 00:59:13
5 Andrew Griffiths Richardsons – Trek RT 00:59:33
6 Stephen Colbert Arbis-Colbert Cycles RT 01:00:05
7 Felix Barker Cambridge University CC 01:00:24
8 Sebastian Ader a3crg 01:00:47
9 Liam Maybank Twickenham CC 01:01:10
10 Douglas Coleman CC Luton 01:01:26
11 Jack Steven East London Velo 01:02:04
12 Will Hayter London Dynamo 01:03:32
13 Gray Turnock Finsbury Park CC 01:03:39
14 Richard Wood Arbis-Colbert Cycles RT 01:03:54
15 David Shannon Islington Cycling Club 01:03:58
16 Gabriel Evans London Dynamo 01:03:58
17 Tim Davies Icknield RC 01:04:04
18 Edward Farnell Cambridge CC 01:04:11
19 Steve Torley Team Milton Keynes 01:04:25
20 Will Houghton Hillingdon CC 01:04:47
21 Roger Maidment East London Velo 01:04:50
22 Gavin Rumbles CC Luton 01:05:36
23 Stephen Campbell Twickenham CC 01:05:39
24 Christopher Bedson Dulwich Paragon CC 01:05:46
25 Marcus Shields Ayr Roads CC – SCU 01:06:04
26 Chris Clarke London Phoenix CC 01:06:47
27 Lucy Gossage Cambridge CC 01:06:51
28 Anthony Purnell Cambridge CC 01:06:55
29 Mark Ellis Team Milton Keynes 01:07:16
30 Matthew Bond Kenton RC 01:07:18
31 Ben Nichol Amersham Road Cycling Club 01:07:39
32 Michael Atkinson North Road CC 01:07:47
33 Christopher Symonds North Road CC 01:07:53
34 Steffen Verbist London Phoenix CC 01:07:56
35 Laura Massey Scott Contessa Epic RT 01:08:04
36 Philip Murrell Finsbury Park CC 01:08:27
37 Frank Rawlins North Road CC 01:08:58
38 Trevor Whittock Lea Valley CC 01:09:10
39 Jobe Usher North Road CC 01:09:29
40 Jonathan Scott Verulam CC 01:09:49
41 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC 01:09:50
42 Richard Poynter London Phoenix CC 01:10:14
43 Daniel Northover Finsbury Park CC 01:10:37
44 Jason Lee Team Milton Keynes 01:10:40
45 Anthony Collier Hoddesdon Tri Club 01:10:41
46 Howard Sladen Hoddesdon Tri Club 01:10:51
47 Simon Goodwin London Phoenix CC 01:11:14
48 Anna Railton Cambridge CC 01:11:40
49 Adam Laycock Team Trisports 01:11:49
50 Paul Shipway London Phoenix CC 01:11:51
51 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 01:12:00
52 Dominic Bray Finsbury Park CC 01:12:01
53 Grahame Mckenzie Cambridge Triathlon Club 01:12:07
54 Owen Wilkins London Phoenix CC 01:12:18
55 Richard Moule Bossard Whs 01:12:20
56 James Leek Southgate CC 01:12:50
57 James Shrubsall Charlotteville Cycling Club 01:12:51
58 Hannah Ormesher VC St Raphael 01:12:53
59 Aidan Farrow Islington Cycling Club 01:12:59
60 Pierce McGrenaghan North Road CC 01:13:13
61 Graham Stogden Finchley Racing Team 01:13:33
62 Stephen Harvey Kingston Wheelers CC 01:13:41
63 Thomas Dean Eagle Road Club 01:13:46
64 Shay Giles VC Elan – Harry Perry Cycles 01:13:56
65 Glyn Dodds North Road CC 01:14:00
66 Gareth Davies London Phoenix CC 01:14:17
67 James Hoskins Kingston Wheelers CC 01:14:21
68 Astrid Wingler London Phoenix CC 01:14:46
69 Mostyn Taylor Crockett Lee Valley Youth CC 01:15:46
70 Andrew Turnock Finsbury Park CC 01:15:57
71 Katja Rietdorf Team Milton Keynes 01:16:15
72 David Kiely North Road CC 01:16:29
73 Sarah Williamson Hemel Hempstead CC 01:16:33
74 Paul Bailey North Road CC 01:16:38
75 Glenn Dossett Welwyn Whs 01:16:57
76 Ian Brinkley Hoddesdon Tri Club 01:18:02
77 Michael Conway Rapha Condor Cycling Club 01:18:08
78 Anthony Newland Bossard Whs 01:19:24
79 Richard Hutt Harp RC 01:19:29
80 Caroline Whittaker Amersham Road Cycling Club 01:20:01
81 Georg Jenson Lee Valley Youth CC 01:21:23
82 Graham Ricketts Verulam CC 01:21:34
83 Michelle Forster London Phoenix CC 01:22:17
84 Kamran Ezel Southgate CC 01:22:54
85 John Field Bossard Whs 01:23:14
86 Trevor Watson Bossard Whs 01:23:25
87 Matthew Crees North Road CC 01:23:57
88 Leo Franks Welwyn Whs 01:24:36
89 Robert Barrett High Wycombe CC 01:25:05
90 Ian Wilkinson Hoddesdon Tri Club 01:26:09
91 Rob Hawthorn Tri-Force 01:29:41
92 Nick Hickman Hitchin Nomads CC 01:30:45
93 Natasha Pack Hoddesdon Tri Club 01:32:45
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique