Rob Pears of Bath CC fastest in the Chippenham & District Wheelers 24 mile time trial on Sunday
Chippenham & District Wheelers 24
RESULTS
1 Rob Pears Bath CC 00:54:03
2 Ben Anstie Cadence RT 00:54:20
3 Dean Robson Somerset RC 00:55:11
4 Simon Williams Dursley RC 00:56:06
5 David Kiddell Cavalier CC 00:56:11
6 Paul Jones Bristol South CC 00:56:57
7 Michael Davis Dursley RC 00:57:07
8 Tony Chapman Dream Cycling 00:57:12
9 Mark Keyford Cadence RT 00:57:42
10 Richard Spink Strada Cycles 00:58:00
11 Harry Walton Cheltenham & County CC 00:58:33
12 David Curtis-Whitfield Avonlea/Treasure RT 00:58:46
13 Steven Cottington Cadence RT 00:59:10
14 Simon Snowden Cadence RT 00:59:18
15 Nick Creed Somer Valley CC 00:59:30
16 Iain Hounsell Mendip Cycling Club 01:00:12
17 Rick Johnston Northovers VT 01:00:25
18 Peter Garnett Swindon RC 01:00:27
19 Graham Gordon Bristol South CC 01:00:34
20 Jay Hookins Devizes Town Cycling Club 01:00:42
21 Daniel Kempe Bristol South CC 01:00:45
22 Niel Dunnage Swindon RC 01:01:45
23 Paul Winchcombe Chippenham Wheelers 01:02:11
24 David Bolton Bristol South CC 01:02:20
25 David Sleigh Clevedon & District RC 01:02:47
26 Robert Merrison Swindon RC 01:02:49
27 Neil Reynolds Winchcombe Cycling Club 01:03:41
28 Michael Young Velo Club Walcot 01:03:48
29 Graham Forester Chippenham Wheelers 01:03:52
30 Nicole Walters VC Walcot 01:04:29
31 John Sirett Dursley RC 01:04:36
32 Chris Broad-Drake Swindon RC 01:04:53
33 John Gregory Somer Valley CC 01:05:39
34 Paul Coles Team Cycology Bikes 01:05:41
35 Neil Pugh VC 10 01:05:49
36 Gordon Scott Chippenham & Dist. Whs 01:06:07
37 Daniel Burbridge Bristol South CC 01:06:09
38 Paul Fielding Bristol South CC 01:09:22
39 Stephen Clarke Bristol South CC 01:10:32
40 Steve Way Gillingham Wheelers 01:10:47
41 Tom Ryan Bath CC 01:11:16
42 Robert Latchem Somer Valley CC 01:12:04
43 Simon Rouse Severn RC 01:12:35
44 Allen Janes Bristol South CC 01:12:48
45 Christopher Mullett Gillingham & Dist Whs 01:14:18
46 Michael Horsman Gloucester City CC 01:14:26
47 Susan Jeffery Army CU 01:14:43
48 Marc Riddle Somer Valley CC 01:15:05
49 Sarah Wheeler Gillingham & Dist Whs 01:16:27
50 Gerry Peppin Corinium CC 01:16:33
51 Mary-Jane Hutchinson Bristol South CC 01:17:01
52 Victoria Ratcliffe Somer Valley CC 01:27:01
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique