Simon Berogna of VC St Raphael was a clear winner of the first round of the PTTL event over a lumpy fifteen mile course around the village of Soberton
Portsdown Time Trial League – Round 1
Simon Berogna of VC St Raphael was a clear winner of the first round of the PTTL event over a lumpy fifteen mile course around the village of Soberton just to the north of Portsmouth. Simon completed the distance in a time of 35mins 47secs at an average speed of 25.2mph. The event was organised by Team Axiom on a very warm and sunny afternoon.
RESULT
1 S Berogna VC St.Raphael 00:35:47
2 Andy Langdown HRC 00:36:11
3 Tom Pritchard HRC 00:36:31
4 Henry Newbury FWCC 00:37:18
5 Shaun Smart SDV 00:37:24
6 Nick Andrews PNECC 00:37:37
7 Gary Ferrett HRC 00:37:40
8 Paul Ashley FWCC 00:37:45
9 Trevor Delooze SDV 00:38:00
10 Aaron Smith SDV 00:38:21
11 Rob Panter PNECC 00:38:31
12 Andy Smith FWCC 00:38:31
13 Hamish Walker HRC 00:39:20
14 Dave Dawkin PNECC 00:39:25
15 Tony Hart Team Axiom 00:39:36
16 Den Tapping HRC 00:39:38
17 Alex Clayton SURC 00:39:55
18 Jonathan Stamper HRC 00:39:56
19 Jerry Collingwood PNECC 00:40:02
20 David Patten BRCC 00:40:06
21 Phil Clack FWCC 00:40:09
22 Dave Treagust SDV 00:40:13
23 Alan Emmott FWCC 00:40:19
24 James Ayton PNECC 00:40:34
25 Simon Coppard BRCC 00:40:46
26 Paul Morris FWCC 00:40:48
27 Chris Fletcher Team Axiom 00:40:55
28 Dave Pothecary SDV 00:41:02
29 Phil Chinn FWCC 00:41:10
30 Richard Pearman Wiggle 00:41:10
31 Tom Frampton PNECC 00:41:33
32 Paul O’Donovan SDV 00:41:38
33 Chris Brookes Southhampton Uni 00:41:47
34 Richard Bevan SDV 00:41:49
35 Fraser Ellison I-Team 00:42:18
36 Alan Cockram PNECC 00:42:55
37 Harvey Morecombe Fareham Wheelers 00:43:01
38 Lou Otway FWCC 00:43:01
39 Terry Fleet Team Axiom 00:43:03
40 Cliff Shaw Fareham Wheelers 00:43:09
41 Sean Elliot HRC 00:43:13
42 John Isard HRC 00:43:38
43 Murray Quiney SDV 00:43:44
44 Bob Oliver FWCC 00:43:52
45 Howard Milner HRC 00:43:53
46 Matthew Lilley SDV 00:44:07
47 Mick Metcalf VC St.Raphael 00:44:35
48 Alan Collins PNECC 00:44:43
49 Jason Rae BRCC 00:44:48
50 Myles Mitchell BRCC 00:44:51
51 Angie Rowthorn Team Axiom 00:44:53
52 Debbie Smith Bognor CC 00:45:14
53 Paul Beck HRC 00:45:21
54 Glenn Gasson SDV 00:45:53
55 Robert Bennett FWCC 00:47:57
56 Chester Hill FWCC 00:48:07
57 Lucy McIlroy BRCC 00:48:27
58 Eli Chen SURC 00:48:48
59 Sarah Hart Team Axiom 00:49:01
60 Claire Myers Team Axiom 00:49:05
61 Yvonne Frampton PNECC 00:50:39
62 Dee Ferrett HRC 00:50:53
63 Nancie Dawkin PNECC 00:51:04
64 Martin Jones FWCC 00:51:52
65 Amy Smith BRCC 00:52:02
66 Alex Napier SDV 00:55:18
67 Matt Pratt HRC 00:58:16
68 Ruud Jonkers Pompey Tri 01:00:13
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
- BMCR Result: Pinvin Road Races
- Result – Men’s Peaks Two Day
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)