David Griffiths of Paramount CRT fastest in the SCCA Hilly 21 mile Time Trial on Sunday
Result – SCCA Hilly 21 Mile Time Trial
1 David Griffiths Paramount CRT 51:45
2 David Williams Fibrax Wrexham RC 53:07
3 Ryan Morley Fibrax Wrexham RC 56:31
4 David Spencer Fibrax Wrexham RC 57:59
5 James Griffiths Ludlow CC 58:23
6 Jason Harland Wrekinsport 58:31
7 Steve York Wrekinsport 58:57
8 Mark Fenn Evolve 59:17
9 Mark Griffiths Wrekinsport 59:57
10 Ed Middleton Nova Raiders 1:00:11
11 Simon Gray Wrekinsport 1:00:32
12 Fraser Mackinnon Wrekinsport 1:00:36
13 David Buckley Mid Shrops Wh 1:00:45
14 Richard Whitley Fibrax Wrexham RC 1:01:08
15 Devon Round Mid Shrops Wh 1:01:21
16 Ant Cassidy Liverpool Century 1:01:23
17 Daniel Stevens Liverpool Century 1:02:15
18 Victor Chetta Mid Shrops Wh 1:02:16
19 Simon Evans Mid Shrops Wh 1:02:53
20 Karl Southern Chester Rc 1:03:02
21 Ian Laverie Nova Raiders 1:03:11
22 Tim Bearsmore Bridgnorth CC 1:03:12
23 Andy Howell Oswestry Paragon 1:04:28
24 Nick Pavard Nova Raiders 1:05:19
25 David Drew North Shrops Wh 1:05:23
26 Mark Harrison Nova Raiders 1:05:24
27 Jenny York Mid Shrops Wh 1:07:02
28 Dover Disney Ludlow CC 1:07:18
29 Mark Golding Nova Raiders 1:07:23
30 Neal Deller Ludlow CC 1:08:10
31 Ellie Russell Mid Shrops Wh 1:09:02
32 Wayne Pryce Evolve 1:09:10
33 Amanda Whitmore Revolution Racing 1:09:12
34 Alex Leek Wrekinsport 1:11:01
35 Adam Aitken Mid Shrops Wh 1:11:10
36 Ned Millington Oswestry Paragon 1:11:13
= 37 Steve Smout Wrekinsport 1:14:09
= 37 Paddy Mooney Wrekinsport 1:14:09
39 Lisa Garside Nova Raiders 1:15:59
= 40 Jim Percival Wrekinsport 1:16:54
= 40 Gareth Mullard-Wilson Evolve 1:16:54
42 Linda Flavell Chester RC 1:17:11
43 David Spencer-Brown Evolve 1:18:07
44 Philip Johnson Newport CC 1:20:53
45 Tracey Billington Wrekinsport 1:23:57
46 Paul Cole Evolve 1:25:13
47 Peter Norman Fibrax Wrexham RC 1:27:47
TANDEM
1st Chris Morris/Phil Hunt Team Jewson 54:32
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)