Alex Jones & Joanne Blakeley winners in the North West in the latest CDNW Road Race Series on SUnday (March 30)
Results – CDNW 2/3/4 & Womens Races
(thanks Anna!)
Category 2/3/4
1 Alex Jones Audlem Cycling Club
2 Simon Bridge Manchester Whlrs Club @0:53
3 Craig Battersby Team Leapfrog s.t
4 Ryan Pike High On Bikes s.t
5 Joey Walker RST Racing Team s.t
6 Brad Morgan Velosure Giordana s.t
7 Karl Owen Manchester Whlrs Club s.t
8 Fabian Brennan Velocity WD-40Â s.t
9 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT s.t
10 Rob Adlard KTMroadandtrail.com s.t
11 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle @1:05
12 Nick Spencer Blumilk.com s.t
13 Jonathan Cregeen Teamwallis CHH Racing Team s.t
14 Alex Braybrooke Velocity WD-40Â @1:13
15 Kristian Zentek Team Leapfrog s.t
16 Anthony Allan Macclesfield Wheelers s.t
17 Leigh Cowell Kuota – Spinergy – GSG @1:22
18 Peter Brook Chester RC s.t
19 Mark Nulty Manchester Whlrs Club @1:29
20 Mark Westwood 0 @2:13
21 Ross Malpass Garstang Cycling Club @4:39
22 Matty Cooper Achieve-Skinnergate Racing @8:57
23 David Allonby Overplay.net s.t
24 Adam Pratt Rock to Roll Cycles Ltd @9:00
25 Matthew Atkinson Durham Uni Cycling club s.t
26 Luke Douglas Chorlton Velo s.t
27 Ben Harrison Lune RCC @9:13
28 Ben Aldred Team Leapfrog @9:15
29 James Claydon Bill Nickson Cycles RT @9:21
30 Giles Bett Dave Hinde Racing Team @9:45
31 Ben Trotter Macclesfield Wheelers @9:49
32 James Hill RST Racing Team @13:50
33 Adrian Dalgleish Lune RCC @14:34
34 Aaron Tonks Ribble Valley CRC @15:47
35 Andy Ashurst Manchester Whlrs Club @18:46
36 Jonathan Huck Chester RC @19:56
37 Declan Hudson Liverpool Century RC @20:58
38 Robert Harper RST Racing Team @21:35
39 Philip Knupfer Manchester Whlrs Club @22:25
40 Martyn Gordon Champion System/Club Roost/Maxgear @23:23
41 Simon Jones Beacon Wheelers @1 lap
42 Robert Shirley 0 @1 lap
43 Sam Mansfield Buxton CC/Sett Valley Cycles @1 lap
44 Joshua Townson PH-MAS Cycling @1 lap
45 Martin Lefley Bella In Sella @1 lap
46 Austin Aldred Bella In Sella @1 lap
Womens
1 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk
2 Karen Poole GB Cycles.co.uk @ 10 secs
3 Lynn Hamel Unattached st
4 Leanne Farrow Ilkley Cycling Club @ 16 secs
5 Eve Dixon Team 22 st
6 Vanessa Whitfield VC St Raphael st
7 Victoria Grimmer Paramount CRT @21 secs
8 Nikola Butler VC St Raphael @33 secs
9 Frances White Team Jadan st
10 Claire Martin Team 22 st
11 Elizabeth Waterhouse Honister 92 @1:05
12 Sarah Rose Team 22 @ 2:17
13 Hannah (Nina) Benson Ilkley Cycling Club @ 4:00
14 Gemma Sargent Evans Cycles Race Team @ 5:07
15 Hayley Kuter Wills Wheels Cycling Club @ 5:41
16 Jennifer Edwards Team 22 @ 8:56
17 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club @ 9:14
18 Sinead Burke PH-MAS Cycling @ 11:34
19 Amy OHalloran PH-MAS Cycling @ 12:16
20 Natalie Hodson PH-MAS Cycling @ 12:23
21 Jessica OBrien RST Racing Team st
22 Heather Bamforth Team Jadan st
23 Melanie Potter Bromsgrove Olympique CC @ 12:33
24 Hannah Sammut Liverpool Braveheart Bicycle Club @ 14:09
25 Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club @ 15:20
26 Laura Stafford Manchester Whlrs Club @ 15:45
27 Victoria Hood Team Jadan st
28 Emily Hallworth Ilkley Cycling Club @ 16:10
29 Flora Gillies Speg – Project 51 @ 16:20
30 Joanne Street Manchester Whlrs Club @ 17:29
31 Nicola Fox Manchester Whlrs Club @ 24:37
32 Carley Brierley Cleveleys RC @ 25:00
33 Cathy Murray Manchester Whlrs Club @ 1 lap
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)