Wiggins, Kittell, Boonen, Theo Bos, Hushovd, Sagan, Démare just some of the names in Scheldeprijs Schoten on Wednesday
Semi Classic – Start sheet for Scheldeprijs Schoten
Team Giant-Shimano
1. Marcel Kittel (Dui); 2. Niklas Arndt (Dui); 3. Roy Curvers (Ned); 4. Bert De Backer; 5. Ji Cheng (Chn); 6. Ramon Sinkeldam (Ned); 7. Tom Stamsnijder (Ned); 8. Albert Timmer (Ned)
Omega Pharma-QuickStep
11. Tom Boonen; 12. Andrew Fenn (GBr); 13. Alessandro Petacchi (Ita); 14. Mark Renshaw (Aus); 15. Gert Steegmans; 16. Matteo Trentin (Ita); 17. Stijn Vandenbergh; 18. Martin Velits (Svk)
Lotto-Belisol
21. Kenny Dehaes; 22. Kris Boeckmans; 23. Vegard Breen (Nor); 24. Sean De Bie; 25. Greg Henderson (NZl); 26. Marcel Sieberg (Dui); 27. Boris Vallée; 28. Jonas Van Genechten
AG2R-La Mondiale
31. Davide Appollonio (Ita); 32. Gediminas Bagdonas (Lit); 33. Steve Chainel (Fra); 34. Maxime Daniel (Fra); 35. Damien Gaudin (Fra); 36. Hugo Houle (GBr); 37. X; 38. Sebastien Turgot (Fra)
Astana
41. Andrea Guardini (Ita); 42. Borut Bozic (Slo); 43. Daniil Fominykh (Kaz); 44. Dmitriy Gruzdev (Kaz); 45. Evan Huffman (USA); 46. Valentin Iglinskiy (Kaz); 47. Dmitriy Muravyev (Kaz); 48. Ruslan Tleubayev (Kaz)
Belkin
51. Theo Bos (Ned); 52. Lars Boom (Ned); 53. Graeme Brown (Aus); 54. Moreno Hofland (Ned); 55. Barry Markus (Ned); 56. Nicky van der Lijke (Ned); 57. Sep Vanmarcke; 58. Dennis van Winden (Ned)
BMC Racing Team
61. Thor Hushovd (Nor); 62. Silvan Dillier (Zwi); 63. Sebastien Lander (Den); 64. Klaas Lodewyck; 65. Manuel Quinziato (Ita); 66. Greg Van Avermaet; 67. Danilo Wyss (Zwi); 68. Michael Schär (Zwi)
Cannondale
71. Peter Sagan (Svk); 72. Maciej Bodnar (Pol); 73. Edward King (USA); 74. Kristjan Koren (Slo); 75. Paolo Longo Borghini (Ita); 76. Alan Marangoni (Ita); 77. Fabio Sabatini (Ita); 78. Elia Viviani (Ita)
FDJ.fr
81. Arnaud Démare (Fra); 82. William Bonnet (Fra); 83. David Boucher; 84. Mickael Delage (Fra); 85. Murilo Fischer (Bra); 86. Pierre-Henri Lecuisinier (Fra); 87. Laurent Mangel (Fra); 88. Yoann Offredo (Fra)
Garmin-Sharp
91. Tyler Farrar (USA); 92. Jack Bauer (NZl); 93. Lasse Norman Hansen (Den); 94. Raymond Kreder (Ned); 95. David Millar (GBr); 96. Nick Nuyens; 97. Dylan Van Baarle (Ned); 98. Steele Von Hoff (Aus)
Team Europcar
101. Jérôme Cousin (Fra); 102. Antoine Duchesne (Fra); 103. Jimmy Engoulvent (Fra); 104. Yohann Gene (Fra); 105. Vincent Jerome (Fra); 106. Yannick Martinez (Fra); 107. Alexandre Pichot (Fra); 108. Björn Thurau (Dui)
Katusha Team
111. Alexander Kristoff (Nor); 112. Vladimir Gusev (Rus); 113. Vladimir Isaichev (Rus); 114. Aliaksandr Kuschynski (WRu); 115. Viatcheslav Kuznetsov (Rus); 116. Luca Paolini (Ita); 117. Rudiger Selig (Dui); 118. Gatis Smukulis (Let)
Team Sky
121. Edvald Boasson Hagen (Nor); 122. Bernhard Eisel (Oos); 123. Christian Knees (Dui); 124. Gabriel Rasch (Nor); 125. Luke Rowe (GBr); 126. Geraint Thomas (GBr); 127. Bradley Wiggins (GBr); 128. X
Trek Racing
131. Fabian Cancellara (Zwi); 132. X; 133. Markel Irizar (Spa); 134. X; 135. Gregory Rast (Zwi); 136. Hayden Roulston (NZl); 137. Jesse Sergent (NZl); 138. Danny van Poppel (Ned)
Androni Giocattoli-Venezuela
141. Kenny van Hummel (Ned); 142. Marco Bandiera (Ita); 143 Omar Bertazzo (Ita); 144. X; 145. Antonio Parrinello (Ita); 146. Jackson Rodriguez (Ven); 147. Nicola Testi (Ita); 148. Andrea Zordan (Ita)
Cofidis
151. Adrien Petit (Fra); 152. Edwig Cammaerts; 153. Egoitz Garcia (Spa); 154. Gert Joeaar (Est); 155. Cyril Lemoine (Fra); 156. Stéphane Poulhies (Fra); 157. X; 158. Louis Verhelst
IAM Cycling
161. Matteo Pelucchi (Ita); 162. Marcel Aregger (Zwi); 163. Sebastien Hinault (Fra); 164. Kevyn Ista; 165. Dominic Klemme (Dui); 166. X; 167. Pirmin Lang (Zwi); 168. Vicente Reynes (Spa)
MTN-Qhubeka
171. Ferekalsi Debesay (Eri); 172. Bradley Potgieter (ZAF); 173. Martin Reimer (Dui); 174. X; 175. Jim Songezo (ZAF); 176. Andreas Stauff (Dui); 177. Johann Van Zyl (ZAF); 178. Martin Wesemann (Dui)
Neri Sottoli-Yellow Fluo Team
181. Francesco Chicchi (Ita); 182… Giorgio Cecchinel (Ita); 183. Daniele Colli (Ita); 184. Samuele Conti (Ita); 185. Roberto De Patre (Ita); 186. Andrea Fedi (Ita); 187. Luigi Miletta (Ita); 188. Mattia Pozzo (Ita)
Rusvelo
191. Ivan Balykin (Ita); 192. Artur Ershov (Rus); 193. Sergey Firsanov (Rus); 194. Sergey Klimov (Rus); 195. Leonid Krasnov (Rus); 196. Roman Maikin (Rus); 197. Alexander Serov (Rus); 198. Gennadi Tatarinov (Rus)
Team Netapp-Endura
201. X; 202. Sam Bennett (Ier); 203. Jan Barta (Tsj); 204. Zakkari Dempster (Aus); 205. Blaz Jarc (Slo); 206. Ralf Matzka (Dui); 207. Andreas Schillinger (Dui); 208. Scott Thwaites (GBr)
Topsport Vlaanderen-Mercator
211. Michael Van Staeyen; 212. Tim Declercq; 213. Jarl Salomein; 214. Stijn Steels; 215. Tom Van Asbroeck; 216. Preben Van Hecke; 217. Kenneth Vanbilsen; 218. Pieter Vanspeybrouck
Unitedhealthcare
221. Robert Förster (Dui); 222. Alessandro Bazzana (Ita); 223. Ken Hanson (USA); 224. Christopher Jones (USA); 225. Luke Keough (USA); 226. Martijn Maaskant (Ned); 227. John Murphy (USA); 228. Daniel Summerhill (USA)
Wanty-Groupe Gobert
231. Danilo Napolitano (Ita); 232. Jan Ghyselinck; 233. Jean-Pierre Drucker (Lux); 234. Wesley Kreder (Ned); 235. Björn Leukemans; 236. Frederique Robert: 237. Nico Sijmens; 238. Kevin Van Melsen
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands