Roy Chamberlain fastest solo & Danny Axford/Tim Bayley fastest 2up in Icknield RC Sporting course 30km Time Trial
Result – Icknield RC Sporting course 30km
Icknield Road Club Sporting course 30Km 2up and Single Time Trials held on Sunday 6th April
2 up event
1 Danny Axford Arctic Tacx RT :43:19
Tim Bayley Arctic Tacx RT
2 Simon Cannings www.Twenty3c.co.uk :44:04
Jeremy Honor www.Twenty3c.co.uk
3 Jason Gurney Arbis-Colbert Cycles RT :44:44
Justin Garon 45 RC
4 Alan Galloway CC Luton :49:00
Mark Bird CC Luton
5 Peter Morrell CC Luton :50:52
Glenn O’Brien CC Luton
6 Paul Tiller Bossard Whs :55:45
Trevor Watson Bossard Whs
Single Event
1 Roy Chamberlain Team Corley Cycles :44:52
2 Richard Wood Arbis-Colbert Cycles RT :45:01
3 Ross Clarke TMG Horizon Cycling Team :45:19
4 James Fox CC Luton :45:24
5 Luke Clarke TMG Horizon Cycling Team :45:48
6 Tim Davies Icknield RC :45:52
7 Sam Hayes Team Salesengine.co.uk :46:45
8 Steve Torley Team Milton Keynes :47:03
9 Les Pick Poole Whs :47:37
10 Gavin Rumbles CC Luton :47:41
11 David Kingsbury High Wycombe CC :47:48
12 Neil Wass TMG Horizon Cycling Team :47:55
13 Allan Simmonds VC 10 :48:00
14 Mark Ellis Team Milton Keynes :48:03
15 John Dowling Hemel Hempstead CC :48:31
16 Adrian Trott Welwyn Whs :49:10
17 Philip Murrell Finsbury Park CC :49:20
18 Tom Deprez Leighton Buzzard Road C.C :49:24
19 Grant Orsborn Icknield RC :49:38
20 Andrew Payne Maidenhead & District CC :49:50
21 Adrian Taverna St Neots CC :49:57
22 Glenn Thearle Team Milton Keynes :49:59
23 Alan Crane Chronos Racing Team :50:02
24 Jason Lee Team Milton Keynes :50:06
25 Steve Clarke TMG Horizon Cycling Team :50:09
26 John Lacey Hemel Hempstead CC :50:17
27 Julian King Welwyn Whs :50:22
28 Ian Markham Chronos Racing Team :50:40
29 Helen Boatman (L) Team Milton Keynes :51:01
30 Darren Powell TMG Horizon Cycling Team :51:03
31 David Scott Welwyn Whs :51:44
32 James Leek Southgate CC :52:18
33 Andrew Ames Southgate CC :52:27
34 Andrew Smith Team Milton Keynes :52:34
35 Peter Anstey Welwyn Whs :52:46
36 Glenn Dossett Welwyn Whs :52:49
37 Richard Moule Bossard Whs :52:50
38 Adrian Lamb Southgate CC :53:18
39 Peter Doherty South Western Road Club :53:19
40 Anthony Newland Bossard Whs :53:27
41 Katja Rietdorf (L) Team Milton Keynes :53:36
42 Stuart Simmonds Hemel Hempstead CC :53:38
43 Toby Maloy Team Milton Keynes :55:14
44 Richard Hutt Harp RC :55:35
45 Richard Pratt Icycle.C.C. :55:57
46 Paul Woodham Bossard Whs :56:27
47 Clive Faine Team Milton Keynes :57:08
48 Roland kemp Bossard Whs :58:10
49 Kamran Ezel Southgate CC :58:31
50 Colin Holmes Icknield RC :58:56
51 Keith Richardson Mildenhall C.C. :62:00
52 Andrew Porter Welwyn Whs :63:25
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)