Results from week 2 of the circuit racing at Victoria Park in Leamington Spa on Saturday
Results – Victoria Park Circuit Races
(Thanks John and Sue)
4TH CATS
1 Masters Fred San Fairy Ann CC 4th
2 Mason James Royal Air Force CC 4th
3 Hepburn Stuart Leamington C & AC 4th
4 Tait Steve Mapperley CC 4th
5 Blake Marcus Banbury Star CC 4th
6 Johnson Will Ystwyth Cycling Club 4th
7 Burt Greig VC Long Eaton 4th
8 Lowndes Brett Walsall RCC 4th
9 Corfield George RLS Cycling Club
10 Blackman Gary Solihull CC 4th
11 Horn Ross RLS Cycling Club 4th
12 Hall Michael Port Talbot Wheelers 4th
13 Draper Peter Cambridge University CC 4th
13 Edwards Martin 4th
15 Milligan Darren Outdoor Traders Cycling Club 4th
16 Pattinson Michael 4th
17 Fitzgerald Will RLS Cycling Club 4th
18 Lett Anthony 4th
19 Edwards Harry Gloucester City CC 4th
20 Pugh Jonathan Zappis Cycling Club 4th
21 Green Tom Ludlow CC 4th
22 Blackman Richard Solihull CC 4th
23 Sharratt Mark Outdoor Traders Cycling Club 4th
4TH CATS
1 Greig Burt VC Long Eaton
2 Harry Edwards Gloucester City CC
3 Steve Tait Mapperley CC
4 Michael Hall Port Talbot Wheelers
5 Michael Hirst Oxford University Cycling Club
6 Fred Masters San Fairy Ann CC
7 Will Johnson Ystwyth Cycling Club
8 Neil Taylor Solihull CC
9 James Mason Royal Air Force CC
10 Ross Horn RLS Cycling Club
11 Gary Blackman Solihull CC
12 Darren Milligan Outdoor Traders Cycling Club
13 David Anderson Cheltenham & County CC
14 Dafydd Williams Coventry Road Club
15 Peter Draper Cambridge University CC
16 George Corfield RLS Cycling Club
17 Adam Whitfield Outdoor Traders Cycling Club
18 Jonathan Pugh Zappis Cycling Club
19 Brett Lowndes Walsall RCC
20 Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC
21 Marcus Blake Banbury Star CC
22 Steve Franklin Rugby Velo
23 Anthony Lett
24 Stuart Hepburn Leamington C & AC
25 Will Fitzgerald RLS Cycling Club
26 Richard Blackman Solihull CC
27 Christopher Skuse Kenilworth Wheelers CC
28 Tom Green Ludlow CC
29 Neil Boad RLS Cycling Club
WOMEN
1 Sian Botteley Squadra Donne
2 Maxine Filby Trek Bicycle Coventry
3 Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union
4 Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velotec
5 Julie Cooper Lichfield City CC
6 Alexandra Willey
7 Emily Capewell Lichfield City CC
8 Harriet Guest Performance Cycles
9 Melanie Potter Bromsgrove Olympique CC
10 Abbey Norman Lichfield City CC
11 Tessa Langley Beeston RC
12 Julia Hesselberg Performance Cycles
13 Kelly Moore Felt-Colbornes-Hargroves RT
14 Gemma Stuart Performance Cycles
15 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC
16 Louise OReilly Beeston RC
17 Kim Anscombe Bristol RC
18 Gaia Casclello Welwyn Wheelers CC
19 Ottilie Quince CC Luton
20 Stephanie Peters Hinckley Cycle Racing Club
21 Emma Birtles Lichfield City CC
22 Caroline Flooks
23 Alice Saltmarsh Aero-Coach/RST Sport
24 Joanne Mallinson Beeston RC
25 Isabelle Clarke Lichfield City CC
3/4
1 Martin Osman MJS Racing
2 Phillip Pearson VC Revolution
3 Chris Spencer RLS Cycling Club
4 James Webster Kenilworth Wheelers CC
5 David Lee Malvern Cycle Sport
6 Kerry Greenham Army Cycling Union
7 Dan Cox Lichfield City CC
8 George Bate MJS Racing
9 Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC
10 Stefan Pracht www.twenty3c.co.uk
11 Stephen Edwards Wolverhampton Whls
12 Nathan Anscombe Bristol RC
13 Thomas Lane Stratford CC
14 Matthew Fletcher Zappis Cycling Club
15 Simon Jones Leicester Forest CC
16 John Hughes Nottingham Clarion CC
17 Tim Butt Banbury Star CC
18 Elliot Brooks Kenilworth Wheelers CC
19 William Hyde Llichfield
20 Callum Haseler Cambridge University RT – Hunte
21 Jeffrey Jones Leicester Forest CC
22 Andrew Daniels Zappis Cycling Club
23 Gareth Harvey Banbury Star CC
24 Andrew Turner NFTO Race Club
3RD CAT
1 George Bate MJS Racing
2 Andrew Turner NFTO Race Club
3 Callum Haseler Cambridge University RT – Hunte
4 Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC
5 Martin Osman MJS Racing
6 Stephen Edwards Wolverhampton Whls
7 Nathan Anscombe Bristol RC
8 Phillip Pearson VC Revolution
9 David Lee Malvern Cycle Sport
10 Andrew Daniels Zappis Cycling Club
11 Matthew Alcock Lichfield City CC
12 John Hughes Nottingham Clarion CC
13 Kerry Greenham Army Cycling Union
14 Chris Spencer RLS Cycling Club
15 Simon Jones Leicester Forest CC
16 Tim Butt Banbury Star CC
17 Jeffrey Jones Leicester Forest CC
18 Andrew Lloydlangston Halesowen A & CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique