A.Vahiboglu & A.Jackson winners in City RC Hull’s Good Friday 10 mile time trial
Result – City RC Hull Good Friday 10
Women
1 A.Vahiboglu (L) Exeter Wh 22.21
2 J.Blackburn (L) Team Swift 22.37
3 J.Corbett (L) Team Swift 23.25
4 C.Ella (L) Cherry Valley RT 23.30.
5 K.Church (L) Ilkley CC 23.46
6 S.Semple (L) Stafford RC 23.56
7 L.Hanson (L) Seacroft Wh 24.29
8 S.E.Clifford (L) Coventry RC 24.48
9 C.Trueman (L) Team Swift 28.34
Men
1 A.Jackson Team Swift 19.10.
2 M.Arnold CC Desiragear 19.12
3 S.Burns Manchester Wh. 19.24
4 S.Beldon Team Swift 19.26
5 P.Graves York Triathlon 19.27
6 A.Gascoigne Team Pedal Power 19.28
6 J.Surtees Team Swift 19.28
8 M.Jones www.drag2zero 19.30.
9 M.Sinclair Lutterworth Cycle Centre 19.36
10 B.Harvey Birdwell Wh 19.46
11 I.Holbrook Stone Wheelers 19.58
12 S.Gibson Peak RC 19.59
13 M.Ellerton Team Swift 20.00.
14 J.Young City Road Club (Hull) 20.01
15 P.Turton Yorkshire RC 20.04
16 R.Harrison Oxford City 20.06
17 G.McGarrity Paisley Velo 20.08
17 N.Frewin [Fixed] Bournemouth Jubilee 20.08
19 RR Hayes Manchester Wh. 20.11
20 B.Seddon Bolsover & District 20.16
20 S.Eden Mapperley CC 20.16
22 R.Walker Scunthorpe Poly 20.17
23 JT Wears Kings North 20.18
23 K.Allerton Stone Wheelers 20.18
25 Dr. D.Mullier Harrogate Nova 20.19
26 Dr B. Dyer VC St Raphael 20.20.
27 N.Gasson 34th Nomads 20.22
27 M.Wontorowski Alba Rosa 20.22
29 C.Goodway Kinston Wh 20.24
30 R.Robinson Scunthorpe Poly 20.28
30 P.Hunt Mapperley CC 20.28
32 D.Hart Ilkley CC 20.30.
32 N.Wood Wills Wheels 20.30.
34 R.Jelly Mapperley CC 20.34
34 J.Swann Lutterworth Cycle Centre 20.34
34 B.Metcalf Team Swift 20.34
37 M.Blackford Bridlington CC 20.35
38 A.Dyason Team Swift 20.36
39 G.Pymm Coalville Wh 20.38
39 K.Ainsworth Sheffres CC 20.38
41 S.Wix Worcester St Johns 20.39
42 N.Parkin North Notts Olympic 20.40.
43 S.Fullerton Darlington CC 20.41
44 T.Harvey Mid Shropshire Wh. 20.42
45 S.Wood Yorkshire Velo 20.42
46 A.Roue Lutterworth Cycle Centre 20.44
46 C.Lamb Alford Wh 20.44
48 G.Lewis VC10 20.45
48 G.Hinxman Kettering CC 20.48
50 G.Millward Ilkley CC 20.49
51 S.Gormley Team Swift 20.50.
52 M.Reed Tyneside Vagabonds 20.52
52 A.Tyler Breckland CC 20.52
54 D.Lazenby Baines Racing Silverstone 20.53
55 DJ Evans Worcester St Johns 20.54
55 JD. Evans Kent Valley RC 20.54
57 K.Woolf Neon Velo Trek 20.55
58 A.Brown Kettering CC 20.57
58 A.Dawson Team Swift 20.57
60 M.Dodson Bolsover & District 20.58
61 N.Veall York Cycleworks RT 20.59
61 D.Taylor Bikebox 20.59
63 R.Dixon Team Swift 21.00.
64 A.Coffey Alford Wh 21.02
64 JP. Fossey Huddersfield Star 21.02
66 S.Wright Didcot Phoenix 21.04
66 R.Barton North Notts Olympic 21.04
66 X.Scott Bolsover & District 21.04
69 S.Smales Harrogate Nova 21.05
70 M.Knight Nottinghgam Clarion 21.06
70 A.Semple Stafford RC 21.06
70 M.Enticnap Malton Wheelers 21.06
73 M.Wilde Huddersfield Star 21.09
74 S.Biddulph Borntobike/Bridgtown 21.10.
75 D.Thompson Scarborough Paragon 21.12
75 R.Denton Ilkley CC 21.12
75 T.Humphries Team Swift 21.12
78 S.Hollowood Kiveton Park 21.14
79 C.Blo’-Campton Leicester Forest 21.17
80 J.Howles Walsall Roads 21.18
80 D.Hudson City Road Club (Hull) 21.18
80 M.Woolford Chippenham & District 21.18
83 C.Tatton Sodbury Cycle Sport 21.19
83 A.Pearson Huddersfield Star 21.19
83 R.Baskerville VTTA 21.19
83 S.Carrigan City Road Club (Hull) 21.19
87 M.Woodley Bridlington CC 21.22
87 M.Shore Walsall Roads 21.22
89 A.Cooke Matlock CC 21.25
89 JJ Ellis Royal Sutton 21.25
91 G.Bates Team Swift 21.28
92 A.Blair Manchester Wh. 21.30.
93 T.Childs Westerley CC 21.31
93 I.Wilcock Nelson Wh 21.31
95 M.Allen Team Jewson 21.35
96 P.Reeves Lutterworth Cycle Centre 21.37
97 R.Hembrough Team Swift 21.40.
98 J.Hugill Mercia CC 21.42
98 R.Payn 34th Nomads 21.42
100 J.Rutherford Onimpex Bio 21.44
101 P.Barnes Team Swift 21.49
102 R.Shenton Team Swift 21.52
103 N.Griffin City Road Club (Hull) 21.54
104 A.Faichney City Road Club (Hull) 21.55
105 T.Boardman Team Swift 21.57
106 N.Hanson Seacroft Wh 22.00.
107 S.Smith Yorkshire RC 22.01
108 B.Sunter Condor RC 22.04
109 DW Robinson Planet X 22.06
109 L.Dixon Team Cystic Fibrosis 22.06
111 I.Galbraith Drighlington BC 22.07
112 P.Field’-Smith Wilsons Wh. 22.13
113 S.Hudson Harrogate Nova 22.13
114 T.Peach Crewe Clarion 22.14
115 C.Dyason Cambridge CC 22.15
116 T.Kent Harrogate Nova 22.17
117 S.Geraci Team Swift 22.18
118 S.Cook Lindsey RCC 22.24
119 G.Kondor Sherwood Pines 22.32
120 D.Roe Team Swift 22.41
121 SJ Inman Mapperley CC 22.44
122 A.Sykes Team Quest 22.49
123 A.McNamara Rockinham CC 22.58
124 S.Wilkinson Nelson Wh 23.08
125 R.Barnard Tean Cystic Fybrosis 23.20.
126 MA Philipson City Road Club (Hull) 23.22
127 A.Bell Yorkshire RC 23.27
128 G.Smith Pendle Forest CC 23.39
129 KC Watson Calder Clarion 23.40.
130 AC Vaughan City Road Club (Hull) 23.44
131 I.Mortimer Driglington BC 23.49
132 R.Sheddon Wrekinsport 23.50.
133 M.Potter Scarborough Paragon 23.54
134 M.Williams Team Swift 24.00.
135 R.Walkner Team Swift 24.04
136 M.Hardie Scarborough Paragon 24.12
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)