Angus Claxton of East Sutherland Wheelers wins the E/1/2/3 Cawdor APR Road Race in Scotland
Result – Cawdor APR – Scotland
1 Angus Claxton East Sutherland Wheelers Jun
2 Gavin Beaton Moray Firth Cycling Club Sen
3 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Jun
4 Ross MacDonald Unattached Vet
5 Neil Fleming East Sutherland Wheelers Jun
6 Eric Innes Moray Firth Cycling Club Vet
7 Brian Nicholas Moray Firth Cycling Club Vet
8 Andrew Gajda Moray Firth Cycling Club Vet
9 Ross Strachan Loudoun RC Vet
10 Thomas Deas Moray Firth Cycling Club Jun
11 Geoff Smith Inverness Cycle Club Vet
12 Terry Gallacher Unattached Vet
13 Sean Delaney Deeside Thistle CC Sen
14 Zak Loney Team LFH Sen
15 Brian Widdison Moray Firth Cycling Club Sen
16 Ian Brown Deeside Thistle CC Vet
17 Tim Mackley Deeside Thistle CC Sen
18 Gary Cunningham Highland Bikes Racing Team Sen
19 Jonathan Hunter Aberdeen Wheelers CC Sen
20 Ross Mallen Royal Air Force CC Sen
21 Graham Doig Moray Firth Cycling Club Vet
22 Charles Fletcher Cairngorm CC Sen
23 John Grant Moray Firth Cycling Club Vet
24 George Roberts Icarus Racing Vet
25 Fraser MacBeath Moray Firth Cycling Club Sen
26 Mark Murray Moray Firth Cycling Club Vet
27 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club Sen
28 Donald Bruce Moray Firth Cycling Club Vet
29 Hamish Irvine Cairngorm CC Vet
30 Ian Sargent East Sutherland Wheelers Sen
31 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Vet
32 Christopher Goddard Moray Firth Cycling Club Vet
33 Alek Rozin Moray Firth Cycling Club Vet
34 Simon Stromberg Deeside Thistle CC Vet
35 Mike Gannon Inverness Cycle Club Sen
36 Alan Horsburgh Inverness Cycle Club Sen
37 Graham Parker Inverness Cycle Club Vet
38 Mark Dryburgh Ross-Shire RCC Vet
39 Iain Pryde Deeside Thistle CC Vet
40 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Lady
41 Andrew Gray Unattached Jun
42 Alan Cooper Inverness Cycle Club Sen
43 Neil Sharpe Moray Firth Cycling Club Vet
44 Sandy Fraser Forres CC Vet
45 Matthew Seed City of Inverness Cycling Club Vet
46 David Stuart Inverness Cycle Club Vet
47 Iain MacKinnon Inverness Cycle Club Vet
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT