Result – Matthew Bottrill Andrea Parish & Alun Owen winners at the Ogmore Valley Whs 22.5 mile time trial
Result – Ogmore Valley Whs 22.5
News – Matt Bottrill wins 22.5 TT in 42.20
On Sunday, 140 riders gathered in Rhoigos- South Wales to take part in the Ogmore Valley Wheelers 25 mile time trial. The course is renowned for producing fast time time’s but today’s event was not going to be that day.
In the early hours of the morning, road works were put up on the first 2.5 miles of the circuit meaning the course had been shortened to 22.5 miles. The main attraction of the day would be the battle between multi National champions Michael Hutchinson (In Gear /Train Sharpe RT), who’s the current competition record older of the distance (45:46) and Matthew Bottrill (www.drag2zero.com).
The first of the riders got underway, with a massive tale wind. Riders where hitting speeds of 50mph on the down hill section but a massive tail wind can only mean one thing, the return leg was going to be seriously hard! First rider to break 46 minutes was Justyn Cannon (Raf CA) 45:25, but minutes later this was battered down by in form rider Kieron Davies (Team NBCC) who clocked a very rapid 43:31.
With most riders safely home, Bottrill, took the start and was soon flying along the open road, reaching 10 miles in 16:06 – 37.3mph. It was clear Bottrill was on a mission and ready for the battle between himself and Hutchinson, but this was not meant to be with Hutch, a non starter having won the previous days Hampshire RC 10 mile TT.
Meanwhile, unaware of the situation Bottrill, was slicing his way through the field and pushed all the way to the line to clock a very rapid 42:20, and take win number 5. Once Bottrill, had recoveredhe expplained “It is pretty gutting to come all this way for the event to be shortened.â€
“We got told on the way to the race that road works had been put on the course, but only had 30 miles left to travel but I’m glad I made the effort. I can now gauge my fitness, and start working towards my major goal of the a British National Championships.â€
“What made today really special was having Isla, my eldest daughter watching. She told me on the way to the race I was her Super hero, and that I needed to win and to take her out for dinner, I could hardly let her down!â€
RESULT
1 Matthew Bottrill www.drag2zero.com 00:42:20
2 Kieron Davies Team NBCC 00:43:31
3 Justin Cannon RAF CA 00:45:25
4 Jon Wynn Northover Vets Team 00:45:37
5 Peter Lawrence Team Swift 00:45:59
6 Blake Pond North Devon Wheelers 00:46:24
7 Paul Gamlin Avonlea/Treasure RT 00:46:30
8 Luke Dix Cardiff Jif 00:46:38
9 Gary Dighton Primera-sports.com 00:46:52
10 Ian Greenstreet Newbury RC 00:46:53
11 Liam Maybank Twickenham CC 00:47:03
12 Simon Williams Dursley RC 00:47:13
13 Lyn Jones EC Cycles 00:47:21
14 Phil Brown Didcot Phoenix CC 00:47:30
15 Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers 00:47:31
16 Paul Jones Primera-sports.com 00:47:47
17 Matthew Rowley Oxonian CC 00:48:31
18 Gavin Hinxman Kettering CC 00:48:49
19 David Woodhouse Twickenham CC 00:49:11
20 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 00:49:17
21 Mark Smith Bynea CC 00:49:22
22 Graeme Boswell Cardiff Ajax CC 00:49:33
22 John Sullivan Westerley Cycling Club 00:49:33
24 Simon Wix Worcester St Johns CC 00:49:40
25 Mark Keyford Cadence RT 00:49:42
26 Will Jenkins Pembrokeshire Velo 00:49:49
27 Chris Tatton Sodbury Cycle Sport 00:50:00
28 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC 00:50:03
29 David Brice Bynea CC 00:50:19
30 Emyr Griffiths Bynea CC 00:50:20
31 Stuart Kerton Gillingham & Dist Wheelers 00:50:21
32 Joe Beech Ogmore Valley Wheelers 00:50:25
33 Anthony Mark Jones Bynea CC 00:50:27
34 Tony Costello Corinium CC 00:50:38
35 Mark Rosser Ogmore Valley Wheelers 00:50:42
36 David Evans Worcester St Johns CC 00:51:27
37 Ian Deakin Mid-Devon CC 00:51:30
38 Anthony Redman Porth & District CC 00:51:36
38 Neale Lewis Acme Whs (Rhondda) CC 00:51:36
40 Tom Cox Northover Vets Team 00:51:38
41 Steuart Saunders Somerset RC 00:51:52
41 Justin Ford CC Blaenau Gwent 00:51:52
43 Stephen Cook Lindsey Roads CC 00:51:57
44 Peter Harridge Icknield RC 00:52:02
45 Toby Hopper Cardiff Ajax CC 00:52:04
46 Daryl Godden Gloucester City CC 00:52:07
47 David Medhurst Cardiff Ajax CC 00:52:26
48 Gerard Oram Bynea CC 00:52:31
49 Paul Stephens Ross on Wye & Dist CC 00:52:33
50 Mark Nott Ogmore Valley Wheelers 00:52:38
51 Craig Nilsson Rye & Dist Wheelers CC 00:52:39
52 Andrew Evans Port Talbot Wheelers CC 00:52:46
53 Paul Coles Team Cycology Bikes 00:52:50
53 Tim Jay Somer Valley CC 00:52:50
55 Chris Hopkinson API-Metrow Essex Utilities 00:53:02
56 Andrew Sparkes Hereford Wheelers 00:53:07
57 Hugh Davies Port Talbot Wheelers CC 00:53:17
58 Gareth Jones Clevedon & Dist CC 00:53:40
59 Steven Williams Acme Whs (Rhondda) CC 00:53:48
60 Nigel Pitt Port Talbot Wheelers CC 00:54:51
61 Alex Leek Wrekinsport CC 00:55:07
62 John Sheehan Bynea CC 00:55:17
63 Peter Murrieri M&D Cycles Scimiter Sport 00:55:48
64 Neil Downes Forza 00:55:57
65 Thomas Woollard Northover Vets Team 00:56:07
66 Jonny Webb Gannet CC 00:56:13
67 Simon Westlake Merthyr CC 00:56:33
68 Adrian Sullivan Merthyr CC 00:56:54
69 Nic Forbes Bynea CC 00:57:13
70 David Wilson-Evans Bynea CC 00:57:21
71 Digby Rusling Royal Forest of Dean CC 00:57:26
72 Brian Foran Lampard RC 00:57:56
73 Peter Batch Bynea CC 00:58:33
74 Richard Beech Ogmore Valley Wheelers 00:58:47
75 Neil Boyle Mid-Shropshire Whs 00:58:48
76 Allen Janes Bristol South CC 00:59:05
77 Allan Renyard Guernsey Velo Club 00:59:13
78 Dave Pitt Charlotteville CC 00:59:22
79 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 00:59:54
80 Gareth Hill Abercynon RC 01:00:25
81 Gerry Peppin Corinium CC 01:00:32
82 John Howells Corinium CC 01:01:37
83 Martin Balk New Forest CC 01:01:47
84 Barry Williams Cardiff 100 Miles RCC 01:01:59
85 Jeff Chambers Bynea CC 01:14:46
WOMEN
1 Andrea Parish Camel Valley C&TC 00:58:54
2 Danielle Flawn Bynea CC 00:59:30
3 Gaynor Hughes Bynea CC 01:01:43
4 Deborah Sheridan Warwickshire RC 01:02:15
5 Sally Harmer Pembrokeshire Velo 01:04:11
6 Debbie Clark Hereford Wheelers 01:07:06
7 Jenny Bonham API-Metrow Essex Utilities 01:08:25
OVERFLOW
1 Alun Owen CC Blaenau Gwent 00:48:03
2 Christopher Jones Ride Bikes Wales 00:49:18
3 Adam Jones Cyclone Cycles 00:50:00
4 Mick Daniels Somerset RC 00:53:19
5 Leigh Jones Ride Bikes Wales 00:54:05
6 Steven Madeley Ogmore Valley Wheelers 00:54:19
7 Phil Guy North Shropshire Wheelers 00:55:33
8 Paul Jones Cwmcarn Paragon 00:55:37
9 Matthew Rees Bynea CC 00:55:59
10 Chris Goodwin Ogmore Valley Wheelers 00:58:36
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)