Nicola Juniper and Team Epic-Scott stage winners whilst Anna Christian leads overall after day 2 at the Women’s Bedford 3 Day
Results – Women’s Bedford 3 Day Day 2
(thanks Paul & Jon)
GC After Day 2
1 Anna Christian Epic Cycles – Scott WRT 3:46:01 @ 0:00:00
2 Nicola Juniper Pearl Azumi Sports Tour International @ 0:00:08
3 Rebecca Womersley Matrix Vulpine @ 0:00:10
4 Natalie Grinczer Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:00:15
5 Annasley Park RST Racing Team J @ 0:00:16
6 Natalie Creswick Team Mule Bar – Sigma Sport @ 0:00:17
7 Elizabeth Malins Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:00:18
8 Melanie Spath Leinster @ 0:00:28
9 Laura Greenhalgh Twickenham C.C @ 0:00:52
10 Hannah Walker Epic Cycles – Scott WRT @ 0:01:55
11 Molly Weaver Epic Cycles – Scott WRT @ 0:01:56
12 Laura Massey Epic Cycles – Scott WRT @ 0:01:56
13 Karla Boddy Epic Cycles – Scott WRT @ 0:02:00
14 Manon Lloyd Matrix Vulpine J @ 0:02:06
15 Bethany Hayward Matrix Vulpine J @ 0:02:06
16 Gabriella Shaw Pearl Azumi Sports Tour International @ 0:02:08
17 Lauren Creamer Pearl Azumi Sports Tour International @ 0:02:08
18 Grace Garner RST Racing Team J @ 0:02:08
19 Emily Nelson Matrix Vulpine J @ 0:02:10
20 Elizabeth Holden RST Racing Team J @ 0:02:11
21 Abigail Dentus Team Mule Bar – Sigma Sport J @ 0:02:13
22 Laura Wasley Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:02:15
23 Georgina Scwhiening Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:02:15
24 Mathilde Pauls Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:02:15
25 Gillian Taylor Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun @ 0:02:15
26 Adel Tyson-Bloor Team Mule Bar – Sigma Sport @ 0:02:17
27 Louise Mahe Team Mule Bar – Sigma Sport @ 0:02:17
28 Clemence Copie Team Mule Bar – Sigma Sport @ 0:02:17
29 Aideen Keenan Leinster @ 0:02:36
30 Francine Meehan Leinster @ 0:02:36
31 Tamiko Butler WyndyMilla @ 0:02:41
32 Catherine Hills WyndyMilla @ 0:02:43
33 Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse @ 0:02:46
34 Lowri Devey Twickenham C.C @ 0:02:48
35 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk @ 0:02:49
36 Susan Freeburn WyndyMilla @ 0:02:51
37 Paige Milward Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech J @ 0:02:52
38 Nicole Oh Les Filles Racing Team @ 0:02:53
39 Sian Botteley Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood J @ 0:02:55
40 Hannah Payton Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood @ 0:02:55
41 Lydia Gurley Merlin Cycles @ 0:02:58
42 Brit Tate GB Cycles.co.uk @ 0:03:01
43 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech @ 0:03:09
44 Iona Sewell GB Cycles.co.uk @ 0:03:11
45 Louise Borthwick Matrix Vulpine @ 0:03:14
46 Jennifer Crouch London Dynamo @ 0:03:20
47 Jayne Paine London Dynamo @ 0:03:20
48 Trish Keegan London Dynamo @ 0:03:20
49 Alice Cobb Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood @ 0:03:29
50 Helen Ralston Les Filles Racing Team @ 0:08:30
51 Clare Gillott Les Filles Racing Team @ 0:09:26
52 Anna Marie Hughes Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech @ 0:09:44
53 Margherita di Martino Bonito Squadra Corse @ 0:10:05
54 Jennifer Taylor Merlin Cycles @ 0:11:35
55 Michelle O’Halloran Leinster @ 0:12:45
56 Amy Gornall RST Racing Team J @ 0:13:50
57 Hester Stembridge Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech J @ 0:14:24
58 Emma Towers Twickenham C.C @ 0:15:09
59 Claire Richardson London Dynamo @ 0:15:22
60 Emma Rata Bonito Squadra Corse J @ 0:15:33
61 Alexandra Sheehan Merlin Cycles J @ 0:16:45
62 Kiera McVitty Bonito Squadra Corse @ 0:21:20
63 Ellie Cadzow Bonito Squadra Corse @ 0:21:20
64 Emily Bagnall WyndyMilla @ 0:21:25
65 Rachel Pryzbylski WyndyMilla @ 0:21:25
66 Victoria Strila WyndyMilla @ 0:21:25
67 Lucy Harper Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech J @ 0:21:34
68 Sophie Black Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech J @ 0:21:39
69 Tracy Corbett London Dynamo @ 0:23:07
70 Maeve Savage London Dynamo @ 0:23:16
71 Roisin Kennedy Leinster @ 0:27:15
72 Christina Stephenson Twickenham C.C @ 0:34:29
73 Helen Gravatt Twickenham C.C @ 0:35:20
74 Emily Barnes Team Mule Bar – Sigma Sport @ 0:36:14
75 Coralie Glaunes Les Filles Racing Team @ 0:39:30
76 Lisa-Jane Leonard Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood @ 0:39:32
77 Laura Morgan Merlin Cycles @ 0:39:40
78 Jessica Rhodes-Jones Twickenham C.C @ 0:40:20
TEAM TIME TRIAL
1 Hannah Walker Epic Cycles – Scott WRT 9:13 @ 0:00
1 Karla Boddy Epic Cycles – Scott WRT 9:13 @ 0:00
1 Anna Christian Epic Cycles – Scott WRT 9:13 @ 0:00
1 Laura Massey Epic Cycles – Scott WRT 9:13 @ 0:00
1 Molly Weaver Epic Cycles – Scott WRT 9:13 @ 0:00
2 Lauren Creamer Pearl Izumi Sports Tour International 9:21 @ 0:08
2 Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tour International 9:21 @ 0:08
2 Nicola Juniper Pearl Izumi Sports Tour International 9:21 @ 0:08
2 Claire Galloway Pearl Izumi Sports Tour International 9:21 @ 0:08
6 Emily Nelson Matrix Vulpine 9:23 @ 0:10
6 Manon Lloyd Matrix Vulpine 9:23 @ 0:10
6 Rebecca Womersley Matrix Vulpine 9:23 @ 0:10
6 Bethany Hayward Matrix Vulpine 9:23 @ 0:10
10 Mel Lowther Matrix Vulpine 9:24 @ 0:11
11 Grace Garner RST Racing Team 9:26 @ 0:13
11 Amy Gornall RST Racing Team 9:26 @ 0:13
11 Elizabeth Holden RST Racing Team 9:26 @ 0:13
11 Annasley Park RST Racing Team 9:26 @ 0:13
15 Laura Wasley Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
15 Elizabeth Malins Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
15 Mathilde Pauls Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
15 Natalie Grinczer Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
15 Gillian Taylor Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
15 Georgina Scwhiening Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 9:28 @ 0:15
21 Abigail Dentus Team Mule Bar – Sigma Sport 9:30 @ 0:17
21 Clemence Copie Team Mule Bar – Sigma Sport 9:30 @ 0:17
21 Louise Mahe Team Mule Bar – Sigma Sport 9:30 @ 0:17
21 Natalie Creswick Team Mule Bar – Sigma Sport 9:30 @ 0:17
21 Adel Tyson-Bloor Team Mule Bar – Sigma Sport 9:30 @ 0:17
26 Francine Meehan Leinster 9:41 @ 0:28
26 Melanie Spath Leinster 9:41 @ 0:28
26 Aideen Keenan Leinster 9:41 @ 0:28
26 Roisin Kennedy Leinster 9:41 @ 0:28
26 Michelle O’Halloran Leinster 9:41 @ 0:28
31 Ellie Cadzow Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
31 Margherita di Martino Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
31 Crystal Lane Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
31 Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
31 Kiera McVitty Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
31 Emma Rata Bonito Squadra Corse 9:51 @ 0:38
37 Tamiko Butler WyndyMilla 9:56 @ 0:43
37 Catherine Hills WyndyMilla 9:56 @ 0:43
37 Susan Freeburn WyndyMilla 9:56 @ 0:43
37 Victoria Strila WyndyMilla 9:56 @ 0:43
37 Emily Bagnall WyndyMilla 9:56 @ 0:43
37 Rachel Pryzbylski WyndyMilla 9:56 @ 0:43
43 Louise Borthwick Matrix Vulpine 9:57 @ 0:44
44 Iona Sewell GB Cycles.co.uk 10:02 @ 0:49
44 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk 10:02 @ 0:49
44 Brit Tate GB Cycles.co.uk 10:02 @ 0:49
44 Sandra Mackay GB Cycles.co.uk 10:02 @ 0:49
48 Paige Milward Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:05 @ 0:52
48 Anna Marie Hughes Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:05 @ 0:52
48 Lucy Harper Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:05 @ 0:52
48 Hester Stembridge Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:05 @ 0:52
48 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:05 @ 0:52
48 Emma Towers Twickenham C.C 10:05 @ 0:52
48 Laura Greenhalgh Twickenham C.C 10:05 @ 0:52
48 Lowri Devey Twickenham C.C 10:05 @ 0:52
48 Christina Stephenson Twickenham C.C 10:05 @ 0:52
57 Coralie Glaunes Les Filles Racing Team 10:06 @ 0:53
57 Clare Gillott Les Filles Racing Team 10:06 @ 0:53
57 Helen Ralston Les Filles Racing Team 10:06 @ 0:53
57 Nicole Oh Les Filles Racing Team 10:06 @ 0:53
61 Sian Botteley Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 10:08 @ 0:55
61 Alice Cobb Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 10:08 @ 0:55
61 Hannah Payton Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 10:08 @ 0:55
61 Lisa-Jane Leonard Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 10:08 @ 0:55
65 Sophie Black Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 10:10 @ 0:57
66 Jennifer Taylor Merlin Cycles 10:16 @ 1:03
66 Alexandra Sheehan Merlin Cycles 10:16 @ 1:03
66 Laura Morgan Merlin Cycles 10:16 @ 1:03
66 Lydia Gurley Merlin Cycles 10:16 @ 1:03
70 Jennifer Crouch London Dynamo 10:33 @ 1:20
70 Jayne Paine London Dynamo 10:33 @ 1:20
70 Claire Richardson London Dynamo 10:33 @ 1:20
70 Trish Keegan London Dynamo 10:33 @ 1:20
70 Tracy Corbett London Dynamo 10:33 @ 1:20
75 Maeve Savage London Dynamo 10:42 @ 1:29
76 Helen Gravatt Twickenham C.C 10:56 @ 1:43
76 Jessica Rhodes-Jones Twickenham C.C 10:56 @ 1:43
78 Jenni Lake Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 11:08 @ 1:55
79 Nicola Soden GB Cycles.co.uk 11:23 @ 2:10
80 Ellie Hopkins Epic Cycles – Scott WRT 11:41 @ 2:28
81 Emily Barnes Team Mule Bar – Sigma Sport 11:50 @ 2:37
STAGE 3
1 Nicola Juniper Pearl Izumi Sports Tour International 1:58:08
2 Melanie Spath Leinster 1:58:08
3 Rebecca Womersley Matrix Vulpine 1:58:08
4 Natalie Grinczer Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 1:58:08
5 Anna Christian Epic Cycles – Scott WRT 1:58:08
6 Natalie Creswick Team Mule Bar – Sigma Sport 1:58:08
7 Laura Greenhalgh Twickenham C.C 1:58:08
8 Annasley Park RST Racing Team 1:58:11
9 Elizabeth Malins Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 1:58:11
10 Grace Garner RST Racing Team 2:00:03
11 Hannah Walker Epic Cycles – Scott WRT 2:00:03
12 Lowri Devey Twickenham C.C 2:00:04
13 Manon Lloyd Matrix Vulpine 2:00:04
14 Molly Weaver Epic Cycles – Scott WRT 2:00:04
15 Laura Massey Epic Cycles – Scott WRT 2:00:04
16 Abigail Dentus Team Mule Bar – Sigma Sport 2:00:04
17 Bethany Hayward Matrix Vulpine 2:00:04
18 Elizabeth Holden RST Racing Team 2:00:06
19 Tamiko Butler WyndyMilla 2:00:06
20 Gabriella Shaw Pearl Azumi Sports Tour International 2:00:08
21 Adel Tyson-Bloor Team Mule Bar – Sigma Sport 2:00:08
22 Lauren Creamer Pearl Azumi Sports Tour International 2:00:08
23 Sian Botteley Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 2:00:08
24 Laura Wasley Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 2:00:08
25 Emily Nelson Matrix Vulpine 2:00:08
26 Emma Rata Bonito Squadra Corse 2:00:08
27 Paige Milward Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:00:08
28 Nicole Oh Les Filles Racing Team 2:00:08
29 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk 2:00:08
30 Georgina Scwhiening Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 2:00:08
31 Jennifer Crouch London Dynamo 2:00:08
32 Hannah Payton Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 2:00:08
33 Louise Mahe Team Mule Bar – Sigma Sport 2:00:08
34 Mathilde Pauls Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 2:00:08
35 Clemence Copie Team Mule Bar – Sigma Sport 2:00:08
36 Louise Borthwick Matrix Vulpine 2:00:08
37 Gillian Taylor Fusion RT Gear Club/Bike Science/Kuota/Nuun 2:00:08
38 Jayne Paine London Dynamo 2:00:08
39 Karla Boddy Epic Cycles – Scott WRT 2:00:08
40 Trish Keegan London Dynamo 2:00:08
41 Catherine Hills WyndyMilla 2:00:08
42 Lydia Gurley Merlin Cycles 2:00:03
43 Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse 2:00:16
44 Aideen Keenan Leinster 2:00:16
45 Susan Freeburn WyndyMilla 2:00:16
46 Francine Meehan Leinster 2:00:16
47 Clare Gillott Les Filles Racing Team 2:00:16
48 Brit Tate GB Cycles.co.uk 2:00:20
49 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:00:25
50 Iona Sewell GB Cycles.co.uk 2:00:30
51 Alice Cobb Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 2:00:42
52 Claire Richardson London Dynamo 2:04:25
53 Helen Ralston Les Filles Racing Team 2:05:45
54 Anna Marie Hughes Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:07:00
55 Margherita di Martino Bonito Squadra Corse 2:07:35
56 Jennifer Taylor Merlin Cycles 2:08:40
57 Michelle O’Halloran Leinster 2:10:25
58 Hester Stembridge Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:11:40
59 Amy Gornall RST Racing Team 2:11:45
60 Emma Towers Twickenham C.C 2:12:25
61 Alexandra Sheehan Merlin Cycles 2:13:50
62 Emily Bagnall WyndyMilla 2:18:50
63 Sophie Black Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:18:50
64 Rachel Pryzbylski WyndyMilla 2:18:50
65 Kiera McVitty Bonito Squadra Corse 2:18:50
66 Lucy Harper Bike Pure-LeMond Revolution-Aspire Velotech 2:18:50
67 Emily Barnes Team Mule Bar – Sigma Sport 2:18:50
68 Victoria Strila WyndyMilla 2:18:50
69 Tracy Corbett London Dynamo 2:18:50
70 Ellie Cadzow Bonito Squadra Corse 2:18:50
71 Maeve Savage London Dynamo 2:18:50
72 Helen Gravatt Twickenham C.C 2:18:50
73 Christina Stephenson Twickenham C.C 2:18:50
74 Roisin Kennedy Leinster 2:23:50
75 Lisa-Jane Leonard Squadra Donne/Shutt VR/Bikefood 2:23:50
76 Jessica Rhodes-Jones Twickenham C.C 2:23:50
77 Laura Morgan Merlin Cycles 2:23:50
78 Coralie Glaunes Les Filles Racing Team 2:23:50
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique