Michael Coyle winner in the category 2/3 Surrey League Bayeux CT Anniversary Series 2 at Beachy Head
Result – Surrey League Bayeux CT Anniversary Series 2
1 Michael Coyle Brighton Mitre 2V
2 Peter Morris Team ASL360 3
3 james stuart Norwood Paragon CC 2 @ 0:45
4 Stuart Spies London Dynamo 2
5 Ian Robins Brighton Mitre 2 @ 1:51
6 Peter Allan Private Member 2 @ 1:59
7 Simon Coles Norwood Paragon CC 2 @ 2:13
8 Keith Lea Addiscombe CC 2V @ 2:26
9 Antony Buchan Private Member 2 @ 4:52
10 James Local London Dynamo 2 @ 4:59
11 Richard Unwin VC Meudon 2V @ 5:09
12 Steve Kane Team ASL360 3
13 James Bradley Twickenham CC 3
14 Lee Comerford London Dynamo 3
15 Leszek Wuziak Twickenham CC 2
16 Rolandas Razgauskis Sigma Sport 2
17 Rob Reid London Dynamo 2
18 John Cordner Eastbourne Rovers 3V @ 5:55
19 Stuart Bettis Southdowns Bikes 2 @ 7:08
20 Gavin Morton VC Meudon 2 @ 8:57
21 Gavin Starling Brighton Mitre 2V
22 James McCarthy Twickenham CC 3 @ 9:48
23 Lubomir Belak St Ives CC 2 @12:15
24 Stuart Nisbett Crawley Wheelers 3V @ 12:22
25 Gavin Francis London Dynamo 3V @ 12:32
26 Alan Yule Crawley Wheelers 3V @ 1 lap
27 Luke Farren Brighton Mitre 2V
28 Nigel Langridge Crawley Wheelers 3V
Surrey League Bayeux CT Anniversary Series Overall after round 2
1 michael coyle Brighton Mitre 2V 40
2 Peter Morris Team ASL360 3 26
3 Ian Robins Brighton Mitre 2 24
4 Stuart Spies London Dynamo 2 23
5 james stuart Norwood Paragon CC 2 20
6 Simon Coles Norwood Paragon CC 2 14
7 Peter Allan Private Member 2 12
8 Keith Lea Addiscombe CC 2V 10
9 Stuart Bettis Southdowns Bikes 2 9
9 Rob Reid London Dynamo 2 9
9 Lee Comerford London Dynamo 3 9
12 Steve Kane Team ASL360 3 8
13 Richard Unwin VC Meudon 2V 7
14 James Local London Dynamo 2 5
14 Antony Buchan Private Member 2 5
16 Craig Wilson VC Meudon 2V 4
16 James Bradley Twickenham CC 3 4
16 Ray Wilson London Dynamo 3 4
19 Rolandas Razgauskis Sigma Sport 2 3
19 John Cordner Eastbourne Rovers 3V 3
19 Gavin Morton VC Meudon 2 3
19 Leszek Wuziak Twickenham CC 2 3
19 Steve Calland Southdowns Bikes 2V 3
19 Roger Smith Southdowns Bikes 2V 3
19 Julian Bray Dulwich Paragon CC 3V 3
19 Luke Farren Brighton Mitre 2V 3
19 Craig Calder Bigfoot CC 2 3
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands