CDNW Youth League 2014 – Round 3 – Marsh Tracks Rhyl
Results – CDNW Youth League
CATEGORY A
1 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Youth A
2 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Youth A
3 Owen Line Graham Weigh Racing Youth A
4 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Youth A
5 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth A
6 Daniel Salcedo Southport CC Youth A
7 David Tudor Marsh Tracks Race Team Youth A
8 Christopher Heaton Sportcity Velo Youth A
9 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Youth A
10 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Youth A
11 Archie Stewart Mossley CRT Youth A
12 Will King East Bradford CC Youth A
13 George Wharton Salt Ayre Cog Set Youth A
14 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Youth A
15 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Youth A
16 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Youth A
17 Charlie Critchley High On Bikes Youth A
18 Jamie Helsby Sport City Velo Youth A
19 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Youth A
20 Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC Youth A
21 Lewis Martin Stewartry Wheelers Youth A
22 James Farrington Sport City Velo Youth A
23 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Youth A
24 Jacob Rae Salt Ayre Cog Set Youth A
25 Harry Pate Cycle Sport Pendle Youth A
26 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Youth A
27 Danny Harrison Birkenhead North End CC Youth A
28 Joseph Clough Ribble Valley Juniors Youth A
CATEGORY A
1 Owen Line Graham Weigh Racing Youth A
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Youth A
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Youth A
4 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Youth A
5 Christopher Heaton Sportcity Velo Youth A
6 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth A
7 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Youth A
8 David Tudor Marsh Tracks Race Team Youth A
9 Daniel Salcedo Southport CC Youth A
10 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Youth A
11 George Wharton Salt Ayre Cog Set Youth A
12 Charlie Critchley High On Bikes Youth A
13 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Youth A
14 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Youth A
15 Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC Youth A
16 Will King East Bradford CC Youth A
17 Archie Stewart Mossley CRT Youth A
18 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Youth A
19 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Youth A
20 Jamie Helsby Sport City Velo Youth A
21 Lewis Martin Stewartry Wheelers Youth A
22 Jacob Rae Salt Ayre Cog Set Youth A
23 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC Youth A
24 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Youth A
25 Joseph Clough Ribble Valley Juniors Youth A
26 Danny Harrison Birkenhead North End CC Youth A
CATEGORY B
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Association Youth B
2 Halley Woods Eastlands Velo Youth B
3 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Youth B
4 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Youth B
5 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Youth B
6 Dom Whitfield Eastlands Velo Youth B
7 Craig Rogers Birkenhead North End CC Youth B
8 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set Youth B
9 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Youth B
10 Twm Bryn MTRT Youth B
11 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Youth B
12 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth B
13 George Elliott Liverpool Century RC Youth B
14 Thomas Wood Mossley CRT Youth B
15 Karl Richter Mossley CRT Youth B
16 Owen Morris Stewartry Wheelers Youth B
17 Nathan Gill Bolton Hot Wheels CC Youth B
CATEGORY B
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Association Youth B
2 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Youth B
3 Halley Woods Eastlands Velo Youth B
4 Craig Rogers Birkenhead North End CC Youth B
5 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Youth B
6 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Youth B
7 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Youth B
8 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Youth B
9 Dom Whitfield Eastlands Velo Youth B
10 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set Youth B
11 Twm Bryn MTRT Youth B
12 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth B
13 George Elliott Liverpool Century RC Youth B
14 Owen Morris Stewartry Wheelers Youth B
15 Karl Richter Mossley CRT Youth B
16 Thomas Wood Mossley CRT Youth B
17 Nathan Gill Bolton Hot Wheels CC Youth B
CATEGORY C
1 Robert Donaldson Mossley CRT Youth C
2 Thomas Bates Mossley CRT Youth C
3 Matti Egglestone Beacon Wheelers Youth C
4 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth C
5 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Youth C
6 Junior Jackson Mossley CRT Youth C
7 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Youth C
8 Kyle Braun Mossley CRT Youth C
9 Jack Rutland Beacon Wheelers Youth C
10 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Youth C
11 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Youth C
12 Cameron Bates Mossley CRT Youth C
13 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Youth C
14 Ruarai Taylor-Smith Salt Ayre Cogset Youth C
15 John Roberts Salt Ayre Cog Set Youth C
16 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Youth C
17 Iestyn Keir Mossley CRT Youth C
18 Nicholas Jones Ribble Valley Juniors Youth C
19 Evan Busby Salt Ayre Cog Set Youth C
20 Thomas Lees Red Rose Olympic CC Youth C
21 William Gregson Blackpool Youth Cycle Association Youth C
GIRLS
1 Maisy Vasic Eastlands Velo YC GIRL
2 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set YC GIRL
3 Niamha Albones Liverpool Century RC YC GIRL
4 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC YC GIRL
5 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set YC GIRL
6 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC YC GIRL
7 Carys Field Ribble Valley Juniors YC GIRL
8 Frances Henderson Southport CC YC GIRL
CATEGORY D
1 Robert Donaldson Mossley CRT Youth C
2 Matti Egglestone Beacon Wheelers Youth C
3 Thomas Bates Mossley CRT Youth C
4 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Youth C
5 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Youth C
6 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Youth C
7 Jack Rutland Beacon Wheelers Youth C
8 Junior Jackson Mossley CRT Youth C
9 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Youth C
10 Kyle Braun Mossley CRT Youth C
11 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Youth C
12 Ruarai Taylor-Smith Salt Ayre Cogset Youth C
13 Cameron Bates Mossley CRT Youth C
14 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Youth C
15 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Youth C
16 Iestyn Keir Mossley CRT Youth C
17 John Roberts Salt Ayre Cog Set Youth C
18 Nicholas Jones Ribble Valley Juniors Youth C
19 Evan Busby Salt Ayre Cog Set Youth C
20 Thomas Lees Red Rose Olympic CC Youth C
21 William Gregson Blackpool Youth Cycle Association Youth C
GIRLS
1 Maisy Vasic Eastlands Velo YC GIRL
2 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set YC GIRL
3 Niamha Albones Liverpool Century RC YC GIRL
4 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC YC GIRL
5 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set YC GIRL
6 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC YC GIRL
7 Carys Field Ribble Valley Juniors YC GIRL
8 Frances Henderson Southport CC YC GIRL
CATEGORY D
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Youth D
2 James Higham Eastlands Velo Youth D
3 Griff Lewis Team Conti Youth D
4 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC Youth D
5 Euan Hacker North Cheshire Clarion Youth D
6 Huw Jones Dwyfor Youth D
7 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Association Youth D
8 Tom Elliot Liverpool Century RC Youth D
9 Michael Henderson Southport CC Youth D
10 James Donaldson Mossley CRT Youth D
11 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Association Youth D
12 Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Youth D
13 Jack Shanley Salt Ayre Cog Set Youth D
14 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Youth D
GIRLS
1 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
2 Lowri Richards WWRCT YD GIRL
3 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
4 Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set YD GIRL
5 Hannah Shanley Salt Ayre Cog Set YD GIRL
6 Emilia Wood Salt Ayre Cog Set YD GIRL
7 Beau Walkingshaw Beacon Wheelers YD GIRL
8 Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy YD GIRL
9 Arwen Minton Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
E
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Youth E
2 Joshua Jackson Youth E
3 Michael Postlethwaite Mossley CRT Youth E
4 Ephraim Ashworth CSP Youth E
5 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Youth E
E
1 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC YE GIRL
2 Alaw Lewis Team Conti YE GIRL
3 Esme Walkingshaw Beacon Wheelers YE GIRL
D
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Youth D
2 James Higham Eastlands Velo Youth D
3 Griff Lewis Team Conti Youth D
4 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC Youth D
5 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Association Youth D
6 Euan Hacker North Cheshire Clarion Youth D
7 Tom Elliot Liverpool Century RC Youth D
8 Michael Henderson Southport CC Youth D
9 Huw Jones Dwyfor Youth D
10 James Donaldson Mossley CRT Youth D
11 Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Youth D
12 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Youth D
13 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Association Youth D
14 Jack Shanley Salt Ayre Cog Set Youth D
D GIRLS
1 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
2 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
3 Lowri Richards WWRCT YD GIRL
4 Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set YD GIRL
5 Emilia Wood Salt Ayre Cog Set YD GIRL
6 Hannah Shanley Salt Ayre Cog Set YD GIRL
7 Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy YD GIRL
8 Beau Walkingshaw Beacon Wheelers YD GIRL
9 Arwen Minton Bolton Hot Wheels CC YD GIRL
E
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Youth E
2 Joshua Jackson Youth E
3 Michael Postlethwaite Mossley CRT Youth E
4 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Youth E
5 Ephraim Ashworth CSP Youth E
E girl
1 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC YE GIRL
2 Alaw Lewis Team Conti YE GIRL
3 Esme Walkingshaw Beacon Wheelers YE GIRL
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)