Despite windy conditions a good evenings racing at the Friday Night Welwyn Track League was enjoyed by just under 90 riders in the various senior and youth categories
Report & Result – Welwyn Track League (thanks Peter Waghorn)
Andrew Elderfield mking a comeback to track racing won the opening 10 lap Senior A event with an attack in the final lap and held on to the finish. The Block Pursuit was the most interesting senior race – two teams of six riders lined up at Stations 1 and 5. The team led by John McClelland opened up a good led in the first few laps but as both teams shed riders the duo of Andy Hastings and Alex Anderson increased the pace and won by around 80 metres.
There were three different winners in the SeniorB events – the top three places in the Devil being taken by promoted Youth A riders.
In the well supported youth categories – Mitch Powell was in good form scoring three victories to one by Wheelers Glen Dossett. Michael Parry rode well to pick up a number of minor places
In the Youth B section Simon Bird led the way from last weeks winner Wheelers Ethan Vernon
The CC Ashwell girls – Sophie Lewis and Harley Bell dominated two of the handicap events in the Youth CDE section. Sam Gage was the comfortable winner of the 3 laps scratch race and Rudy Knight notched up his first win in the second handicap event
The first round of the BC Youth Omnium series is at Welwyn on Saturday with a massive entry of just over 120 riders
Senior A
10 lap scratch –Andrew Elderfield (VC Revolution) John McClelland (Bush Healthcare) Martin Ruepp (Iceni Velo)
10 lap points – John McClelland (BushHealthcare) Alex Anderson (Neon Velo) Andrew Hastings (Richardson Trek)
10 lap Block Pursuit – Andrew Hastings (Richardson Trek) Alex Anderson (Neon Velo)
25 lap – John McClelland (Bush Healthcare) Andrew Hastings (Richardson Trek) Martin Puepp (Iceni Velo)
Senior B
10 lap scratch – Roger Woodford (Willesden) Tom Boulton (Finsbury Park) James Parrish (Lea Valley)
10 lap Points – James McKay (Fincley RT) Carl Jolly (Hillingdon) James Parrish (Lea Valley Yth)
Devil – James Parrish (Lea Valley Yth) Carl Jolly (Hillingdon) Connor Woodford (Willesden)
Youth A
8 lap scratch – Mitch Powell (Team Terminator) Adam Looker (Lea Valley) Theo Modell (east London Velo)
8 lap Block Pursuit – Glen Dossett (Welwyn) Mitch Powell (Team Terminator) Michael Parry (Welwyn)
8lap Points – Mitch Powell (Team Terminator) Michael Parry (Welwyn) Josh Roberts (Welwyn)
8 lap Handicap – Mitch Powell (Team Terminator) Michael Parry (Welwyn) Will Raymond (Welwyn)
Youth B
6 lap scratch – Simon Bird (Lea Valley) Ethan Vernon (Welwyn) Louis Bilyard (Lea valley)
Devil – Simon Bird (Lea Valley) Ethan Vernon (Welwyn) Sam Asker (West Suffolk)
6 lap Points – Simon Bird (Lea Valley) Ethan Vernon (Welwyn) Matthew Ellis (Sherwood Pines)
6 lap Handicap – Matthew Ellis (Sherwood Pines) Simon Bird (Lea Valley) Ethan Vernon (Welwyn)
Youth CDE
3 lap Scratch – Sam Gage (Welwyn) Joe Kiely (Welwyn) Harley Pell (CC Ashwell)
3 lap handicap A – Sophie Lewis (CC Ashwell) Tom Sharples (Welwyn) Harley Pell (CC Ashwell)
3 lap Handicap B – Rudy Knight (Le Valley) Louis D’Cruze (Welwyn) Ted Brett (Welwyn)
4 lap Handicap – Sophie Lewis (CC Ashwell) Harley Bell (CC Ashwell) Tom Sharples (Welwyn)
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique