Danny Hedley & Rhona Callander winners at Wallace Warriors Youth Crits Round 2 in Fife (Scotland)
Result – Wallace Warriors Crit – Round 2
U16 Boys
1 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club
2 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers
3 Andrew Vettraino Glasgow Riderz
4 Ewan Mathieson Glasgow Riderz
5 Logan Dow Stirling Bike Club
6 Lewis Gray
7 Blake Welsh East Kilbride Road Club
U14 Boys
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club
2 Matthew Running Glasgow Riderz
3 Ben Fettes Discovery Junior Cycling Club
4 Jack Cruden Glasgow Riderz
5 Adam Hazle Johnstone Wheelers CC
6 Sandy Holl Stirling Bike Club
7 Finley Atterton Edinburgh RC
8 Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club
9 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC
10 Logan Maclean Stirling Bike Club
11 Matti Dobbins Johnstone Wheelers CC
12 Robert Brewer Glasgow Riderz
13 Ross Field Stirling Bike Club
U12 Boys
1 Hamish Armitt Glasgow Riderz
2 Callum Reid Stirling Bike Club
3 Oscar Onley Kelso Wheelers
4 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers CC
5 Aaron King Discovery Junior Cycling Club
6 Rory McGuire Team Bicycles
7 Alexander Ball West Lothian Clarion CC
8 Murray Lawson Edinburgh RC
9 Rory Duncan Stirling Bike Club
10 Fraser Gault Ythan CC
11 Louis Moore Edinburgh RC
12 Craig Paterson East Kilbride Road Club
13 Cameron Hunter Johnstone Wheelers CC
14 Sorley Johnston Glasgow Riderz
15 Ruairidh McKenzie Edinburgh RC
16 Ewan Purves Stirling Bike Club
17 Kyle McInnes Johnstone Wheelers CC
18 Kyle Thomas Edinburgh RC
19 Ross Birrell Carnegie Cyclones
20 Andrew Turner West Lothian Clarion CC
21 Jack Smith
22 Cameron Brown Ythan CC
U10 Boys
1 Alfie Atterton Edinburgh RC
2 James Ballantyne Glasgow Riderz
3 Cameron Kerr Stirling Bike Club
4 Robin Purves Stirling Bike Club
5 William Cooper Ythan CC
6 Patrick Barnes Glasgow Riderz
7 Miller Crombie West Lothian Clarion CC
8 Finn Mason West Lothian Clarion CC
9 Sam Marshall
10 Rory Macnair Stirling Bike Club
11 Scott Bates Ythan CC
12 Harry Ritchie Stirling Bike Club
13 Innes Camley Stirling Bike Club
14 Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers CC
U8 Boys
1 Elliot Rowe Ythan CC
2 Finlay Turner West Lothian Clarion CC
3 Oliver Kelly Ayr Roads Cycling Club
4 Geoff Vera Glasgow Riderz
5 Andrew Brewer Glasgow Riderz
6 Aaron Gibsa
7 James Ruskell Stirling Bike Club
8 Alexander Crombie West Lothian Clarion CC
9 Lauchlan Burleigh Johnstone Wheelers CC
10 Joe Barnes Glasgow Riderz
U16 Girls
1 Rhona Callander Stirling Bike Club
2 Sarah Bradford Johnstone Wheelers CC
3 Jess Millar Johnstone Wheelers CC
4 Philippa Samphier Stirling Bike Club
Amber King Discovery Junior Cycling Club
U14 Girls
1 Lusia Steele Johnstone Wheelers CC
2 Abby Stewart Glasgow Riderz
3 Eva Barnet Edinburgh RC
3 Anna Shackley Glasgow Riderz
5 Laurie Adamson Stewartry Wheelers
6 Estelle Fuller Edinburgh RC
7 Alison Bryce West Lothian Clarion CC
U12 Girls
1 Anna Flynn Edinburgh RC
2 Georgia Ferry Glasgow Riderz
3 Rhona Samphier Stirling Bike Club
4 Beth Wilson Glasgow Riderz
5 Kirsty Hay East Kilbride Road Club
6 Katherine Macleod Edinburgh RC
7 Abbie Mason West Lothian Clarion CC
8 Grace McCabe East Kilbride Road Club
U10 Girls
1 Morven Yeoman East Kilbride Road Club
2 Isla Gilroy East Kilbride Road Club
3 Skye Donnelly Glasgow Riderz
4 Kasha Butz Glasgow Riderz
5 Fiona Hay East Kilbride Road Club
6 Kendall Armitt Glasgow Riderz
U8 Girls
1 Corrie Gilroy East Kilbride Road Club
2 Anna Birrell Carnegie Cyclones
3 Anna Brown Ythan CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique