Russell Kober of Hainault RC fastest in the ECCA Scratch Championship 25 mile time trial
Result – ECCA Scratch Championship 25
Fastest Team Chelmer CC Nos 15/21/51 3.02.17
Second Team St Ives CC Nos 13/27/50 3.05.51
Fastest Lady Julia Freeman Easterley RC 1.01.41
Result
1. Russell Kober Hainault RC 54.45
2. David McGaw Cambridge CC 55.06
3. Adam French Rapha Condor CC 56.08
4. Peter Balls St Ives CC 56.36
5. Dean Lubin Ciclos Uno 58.06
6. Thomas Platts St Ives CC 58.51
7. Glenn Taylor Shorter Rochford RT 58.53
8. Antony Stapleton Chelmer CC 59.05
9. Mark Steers Team Vision Racing 59.34
10. Adrian Tovey Maldon and District CC 59.57
11. James Cook Shaftesbury CC 1.00.27
12. Neil Dowie Shorter Rochford RT 1.00.51
13. Damien Foy Eagle RC 1.01.08
14. Alex Eason Chelmer CC 1.01.25
15. Julia Freeman Easterley RC 1.01.41
16. Tim Wood Chelmer CC 1.01.47
17. Howard Staunton Hainault RC 1.01.48
18. John Beaufoy Eagle RC 1.02.28
19. Graham Painter Chelmer CC 1.02.41
20. Peter Tibbitts Ford CC 1.03.21
21. John Iszatt Team Vision Racing 1.03.38
22. Sam Wightman Chelmer CC 1.03.46
23. Richard Parrotte Shaftesbury CC 1.03.57
24. John Golder Chelmer CC 1.04.25
25. David Martin Becontree Wheelers CC 1.04.34
26. Rehman Haroon Chelmer CC 1.04.42
27. Chris Regan Chelmer CC 1.04.45
28. Andrew Walden Ford CC 1.05.00
29. Ian Damant Becontree Wheelers CC 1.06.25
30. Keith Dalton Ford CC 1.06.28
31. John Stone Maldon and District CC 1.06.58
32. Colin Doe Ford CC 1.07.01
33. Claire Lee Chelmer CC 1.08.32
34. Trevor Roberts Wolsey RC 1.09.07
35. Michael French East London Velo 1.09.58
36. Cathy Wood Chelmer CC 1.10.03
37. Dominic Whitehead St Ives CC 1.10.24
38. Alan Harvey Shorter Rochford RT 1.10.55
39. David Solomon Whitewebbs CC 1.12.38
40. Bob Brabbins Victoria/Ciclos Uno.com/CC 1.12.50
41. John Witchell Hainault RC 1.14.31
42. Christine Holmes Chelmer CC 1.20.27
43. Armin Hersch Lea Valley CC 1.26.22
TANDEM
Stuart Clark Maldon and District CC 56.07
Kevin Darragh
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique