Adam Topham of High Wycombe CC in a 4th fastest ever 100 with a time of 3:28:31 in Icknield RC 100 mile time trial
Result – Icknield RC 100
Top conditions on the A1 on Sunday morning saw a quality field riding the Icknield RC 100. 21 riders were inside 2hs at the halfway mark with 4 inside 1:50. Conditions improved as the wind dropped to nothing and the sun played its part.
The event was won by Adam Topham, High Wycombe CC in a 4th fastest ever 100 time of 3:28:31. 2nd was Mark Arnold, CC Desiragear 3:35:35. Paul Gamilin, Northover Vets 3rd 3:36:51 and 4th Gary Dighton 3:39:43. 1st woman was Marina Bloom, Rugby CRC 4:26:36 and 2nd Katja Reitdorf, Team MK 4:27:38. 1st vet was Shay Giles, VC Elan +1:20:14, which would have also been taken by Topham +1:23 if not for the one rider-prize rule.
Organiser, Tim Davies
Result
1. Adam Topham High Wycombe CC 03:28:31 (1:44:39/1:43:52)
2. Mark Arnold CC Desiragear 03:35:35
3. Paul Gamlin Northover Vets Team 03:36:51
4. Gary Dighton Primera-sports.com 03:39:43
5. Maikel Wieland London Dynamo 03:49:46
6. James Trenchard Godric CC 03:51:46
7. Stephen Campbell Twickenham CC 03:52:25
8. Steve Batsford Fairly United Cycling Team 03:53:50
9. Richard Newey Thames Turbo Triathlon Club 03:54:09
10. Dave Lazenby Silverstone Cycle-Baines Racing 03:55:15
11. Howard Waller Oxford City RC 03:56:10
12. Tony May TMG Horizon Cycling Team 03:56:42
13. Matt Molloy Finsbury Park CC 03:58:11
14. Les Pick Poole Whs 03:59:11
15. John Lenehan Wyndymilla 03:59:39
16. David Triska Farnborough & Camberley CC 04:00:15
17. Alastair Semple Stafford RC 04:00:32
18. Richard Howes Coventry RC 04:02:10
19. Shay Giles VC Elan – Harry Perry Cycles 04:06:19
20. Grant Orsborne Icknield RC 04:06:53
21. Pierre Guern Leamington C & AC 04:07:54
22. Peter Harridge Icknield RC 04:08:40
23. David Scott Welwyn Whs 04:10:43
24. Jonathan Hobby North Hampshire RC 04:11:14
25. Rob Dulson Hainault RC 04:11:49
26. Dave Pitt Charlotteville CC 04:12:29
27. Gerry McGarr Gloucester City CC 04:15:55
28. Chris Tye Plomesgate CC 04:16:06
29. Alex Peeke Welwyn Whs 04:16:06
30. Chris Lamb East London Velo 04:16:07
31. Ian Peacock Harrogate Nova CC 04:18:21
32. Paul Tunnell Addiscombe CC 04:18:25
33. Marcus Whelband Team Milton Keynes 04:19:33
34. David Clarke Eagle Road Club 04:19:49
35. Neil Allonby Chronos RT 04:20:00
36. Neal Marrin Finsbury Park CC 04:22:25
37. Steve Cotton Cambridge CC 04:22:51
38. Mark Amon Rye & Dist Wheelers 04:23:57
39. Nick Hickman Hitchin Nomads CC 04:23:57
40. Paul Bachini Chronos RT 04:25:26
41. James Cullen Otley CC 04:26:24
42. Marina Bloom Rugby CRC 04:26:26
43. Katja Rietdorf Team Milton Keynes 04:27:38
44. David Rogers Hemel Hempstead CC 04:27:47
45. Mandy Hibberd North Hampshire RC 04:28:51
46. Eddy Clutton Kettering  CC 04:33:06
47. Robert Bullyment Catford CC 04:34:59
48. Chris Symonds North Roads CC 04:35:09
49. Richard Horton Sleaford Wheelers CC (Chandlers Mitsubishi – Solo Club) 04:38:12
50. Emma Bexson Stratford CC 04:40:09
51. Peter Cockbain South Bucks RC 04:45:31
52. John Thompson Severn RC 04:50:10
53. Richard Claxton VC Elan / Harry Perry Cycles 04:52:41
54. Ian Crosby Amersham Road Cycling Club 04:54:48
55. Murray Kirton A5 Rangers CC 05:03:36
56. Giovanna Bertoldi Norwich ABC 05:06:08
57. Anouk Molliex Leamington C & AC 05:06:32
58. John Howells Corinium CC 05:10:52
59. Mike Bloom Rugby CRC 05:32:13
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique