Second win of the weekend for Matthew Smith in the API Open 25 mile time trial
Result – API Open 25
1 Matthew Smith Team Velovelocity 00:48:34
2 Rhys Howells Richardsons-Trek Rt 00:49:04
3 Simon Norman Bedfordshire Road Cc 00:49:32
4 Mark Jones Www.Drag2zero.Com 00:49:34
5 P Gamin Northover Vets Team 00:49:45
6 Russel Kober Hainault Rc 00:49:49
7 Jonathan Parker Pmr@Toachim House 00:50:03
8 David Mcgaw Cambridge Cc 00:50:06
9 Jon Surtees Team Swift 00:50:25
10 Richard Harrison Oxford City Cc 00:50:30
11 Ken Platts Cambridge Cc 00:51:06
12 Maurice Brennan Redhill Cc 00:51:09
13 Steve Wright Didcot Phoenix Cc 00:51:27
14 James Trenchard Godric Cc 00:51:35
15 Steve Gorbutt Diss & District Cc 00:51:37
16 Angus Macinnes Raf Cc 00:51:50
17 Dael Sidwell Lutterworth Cycle Centre 00:51:53
18 Peter Balls St Ives Cc 00:51:53
19 Matt Molloy Finsbury Park Cc 00:51:55
20 Andre Dyason Team Swift 00:52:15
21 Nick Gasson 34th Nomads 00:52:18
22 Andrew Bean Wisbech Whls 00:52:24
23 Dave Green Raf Cc 00:52:30
24 Paul Jay Team Velovelocity.Co.Uk 00:52:42
25 Lee Chaplin Rt 316 00:52:42
26 Steve Rew High Wycombe Cc 00:52:44
27 Tom Boulton Finsbury Park Cc 00:52:46
28 Angus Jardine Ipswich Bc 00:52:56
29 Phil Bull Velo Refined 00:52:57
30 Jeremy Hargrave Fenland Rc 00:52:58
31 Terry Garlinge East London Velo 00:53:00
32 Chris Pearce Cambridge Cc 00:53:02
33 Mark Newton Elite Cc 00:53:05
34 Andy Tyler Cc Breckland 00:53:07
35 Sean Taylor Raf Cc 00:53:15
36 Nicholas Pitt Chronos Rt 00:53:21
37 Dave Spragg Kingston Whls 00:53:23
38 Greg Lewis Vc 10 00:53:24
39 Jonathan Weatherley Cc Sudbury 00:53:28
40 Mike Appleyard Lancashire Cc 00:53:28
41 Lee Turner Sigma Sport.Co.Uk 00:53:40
42 Mark Steers Team Vision Racing 00:53:44
43 Colin Parkinson South Western Rc 00:53:47
44 Robert Watson Newmarket Cycling & Tri 00:53:47
45 Paul Hart Southend Whls 00:53:57
46 Matthew Eley Ely & Dist Cc 00:53:58
47 Antony Brown Kettering Acc 00:54:01
48 John Dowling Hemel Hempstead Cc 00:54:08
49 Tim Childs Westerley Cc 00:54:10
50 Neil Dowie Shorter Rochford 00:54:12
51 Tony May Tmg Horizon Cycling Team 00:54:13
52 Andrew Ferry Bigfoot Cc 00:54:17
53 Michael Martin Cc Ashwell 00:54:24
54 Jody Downs Cc Sudbury 00:54:30
55 Howard Staunton Hainault Rc 00:54:33
56 Dave Warne Old Portlians Cc 00:54:37
57 Rick Laws Colchester Rovers Cc 00:54:37
58 Jim Reed Colchester Rovers Cc 00:54:37
59 Ian Markham Chronos Rt 00:54:38
60 Keith Dorling Bishops Stortford Cc 00:54:42
61 John Dupen Vc Baracchi 00:54:49
62 Alister Campbell Eagle Rc 00:54:55
63 Erron Field Chelmer Cc 00:54:55
64 David Clarke Eagle Rc 00:55:01
65 Dave Pitt Charlotteville Cc 00:55:03
66 Julian King Welwyn Whls 00:55:04
67 Damon Day Cc Sudbury 00:55:09
68 Roger Porter Verulam Cc 00:55:19
69 Louis Gyde Cc Breckland 00:55:20
70 Alex Eason Chelmer Cc 00:55:22
71 Helen Reynolds Hemel Hempstead Cc 00:55:31
72 Damien Foy Eagle Rc 00:55:31
73 Dave Stocker Abellio-Sfa Racing Team 00:55:40
74 Simon Geraci Team Swift 00:55:54
75 Peter Harridge Icknield Rc 00:56:01
76 Colin Hodges Verulam Cc 00:56:10
77 Geoffrey Martin Glendene Cc 00:56:11
78 John Iszatt Team Vision Racing 00:56:14
79 Tony Boardman Team Swift 00:56:19
80 Robert Royston Sydenham Whls 00:56:23
81 John Golder Chelmer Cc 00:56:30
82 Peter Hunt Kinetic Velo 00:56:34
83 Robert Wood Colchester Rovers Cc 00:56:38
84 Ben Keeley Kings Lynn Cc 00:56:39
85 Alan Crane Chronos Rt 00:56:41
86 Edward Packard Willesdon Cc 00:56:41
87 Chris Nudds Cc Breckland 00:56:42
88 Graham Painter Chelmer Cc 00:56:55
89 Philip Young Herts Whls 00:56:56
90 Peter Johnson Norwich Abc 00:57:12
91 Barrie Whittaker Lyme Racing Team 00:57:13
92 Ed Dean Norwich Abc 00:57:25
93 Sam Wightman Chelmer Cc 00:57:30
94 Mark Ready Diss & District Cc 00:57:39
95 Steven Shore Southend Whls 00:57:46
96 Chris Roberts Angla Velo 00:57:46
97 Chris Womack Vc Baracchi 00:58:05
98 Trevor Whittock Lea Valley Cc 00:58:14
99 Andrew Caldwell Hounslow & Dist Cc 00:58:16
100 Tricia Goulden West Suffolk Whls 00:58:18
101 Katja Rietdorf Team Milton Keynes 00:58:19
102 Rob Dulson Hainault Rc 00:58:24
103 Tina Reid Trainsharp Racing Team 00:58:40
104 Jody Conibear Hemel Hempstead Cc 00:58:45
105 Dean Ward 1st Chard Whls 00:58:46
106 Malcolm Sadler Chelmer Cc 00:58:47
107 Alex Peeke Welwyn Whls 00:58:56
108 Ian Fenson Fenland Rc 00:58:58
109 John Adams Stowmarket & Dist Cc 00:59:04
110 Claire Lee Chelmer Cc 00:59:06
111 Caroline Harding Vc St Raphael 00:59:06
112 Graham Pepperdine Verulam Cc 00:59:09
113 Sam Day Gs Grupetto 00:59:13
114 Bob Quarton Wolsey Cc 00:59:13
115 Andrew Vaughan City Cc (Hull) 00:59:36
116 Julian Boulter Eagle Rc 00:59:39
117 Teresa Goddard Kingston Whls 00:59:58
118 Keith Clarke Colchester Rovers Cc 01:00:01
119 Sarah Williamson Hemel Hempstead Cc 01:00:05
120 Phillip Gosling Ely & Dist Cc 01:00:06
121 Michael Coulter Gravesend Cc 01:00:06
122 Clifford Grant High Wycombe Cc 01:00:07
123 Douglas Williams Colchester Rovers Cc 01:00:37
124 John Royle Fenland Clarion 01:00:41
125 Anne Shuttleworth Chelmer Cc 01:01:15
126 Graham Brant Ciclos Uno 01:01:26
127 Nicolas Gyde Cc Breckland 01:01:29
128 Len Benton Colchester Rovers Cc 01:01:36
129 Michelle Arthurs Redhill Cc 01:01:55
130 David Soloman Whitewebbs Cc 01:02:37
131 Brian Martin Ciclos Uno 01:04:19
132 Andrew Porter Welwyn Whls 01:04:31
133 Antonio Paolino Eagle Rc 01:08:33
134 John Hassell Bossard Whls 01:09:55
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands