Sarah Bradford & Grant Martin winners in the Dumfries Youth Criterium on Sunday in Scotland
Results – Dumfries Youth Criterium
U10
1 Archie Ellen Edinburgh RC
2 Lewis Kennedy Annan Youth Cycling Club
3 Fraser Thomson Glasgow Riderz
4 Saul Nicholson Annan Youth Cycling Club
5 Innes Oliver Stewartry Wheelers
6 Cole Nicholson Annan Youth Cycling Club
7 Imani Pereira-James Glasgow Riderz
8 Skye Donnelly Glasgow Riderz
9 Morven Yeoman East Kilbride Road Club
10 Kasha Butz Glasgow Riderz
11 Adam McBain Annan Youth Cycling Club
12 James Moffat Annan Youth Cycling Club
13 Archie Bekier
14 Emily Bekier
15 Alfie Atterton Edinburgh RC
U12
1 Mackenzie Stewart East Kilbride Road Club
2 Anna Flynn Edinburgh RC
3 Aaron King Discovery Junior Cycling Club
4 Murray Lawson Edinburgh RC
5 Louis Moore Edinburgh RC
6 Kyle McInnes Johnstone Wheelers CC
7 Fraser Gault Ythan CC
8 Lewis Steele Johnstone Wheelers CC
9 Georgia Ferry Glasgow Riderz
10 Beth Wilson Glasgow Riderz
11 Alexander MacLeod Grampian Tigers
12 Alex Laurie Annan Youth Cycling Club
13 Katherine Macleod Edinburgh RC
14 Jack Callander
15 Samantha Oliver
16 Maria Stachnio
U14 Boys
1 Struan Pryde Deeside Thistle CC
2 Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz
3 Sean Dupree East Kilbride Road Club
4 Jack Cruden Glasgow Riderz
5 Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team
6 Adam Hazle Johnstone Wheelers CC
7 Cameron Oliver Stewartry Wheelers
8 Thomas Ashley
9 Finley Atterton Edinburgh RC
10 Maximilian Bloor Edinburgh RC
11 Oran McConville East Kilbride Road Club
12 Owen Morris Stewartry Wheelers
13 Jake Beattie Annan Youth Cycling Club
U16/U14 Girls
1 Sarah Bradford Johnstone Wheelers CC
2 Amber King Discovery Junior Cycling Club
3 Jess Millar Johnstone Wheelers CC
4 Lusia Steele Johnstone Wheelers CC
5 Abby Stewart Glasgow Riderz
6 Gemma Penman Johnstone Wheelers CC
7 Eva Barnet Edinburgh RC
8 Laurie Adamson Stewartry Wheelers
9 Fiona Thomson Stewartry Wheelers
10 Eilidh Thomson Stewartry Wheelers
11 Heather Coull East Kilbride Road Club
U16 Boys
1 Grant Martin Spokes Racing Team
2 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com
3 Matthias Barnet Edinburgh RC
4 Danny Mulholland Johnstone Wheelers CC
5 Alexander MacRae Glasgow Riderz
6 Calum Johnston Glasgow Riderz
7 Stuart Paterson East Kilbride Road Club
8 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club
9 Callum Wrathall Stewartry Wheelers
10 Calum Shackley Glasgow Riderz
11 John MacLeod Edinburgh RC
12 Ewan Mathieson Glasgow Riderz
13 Lewis Stewart Glasgow Riderz
14 Neil Robertson Hawick CC
15 Lewis Martin Stewartry Wheelers
16 Lewis Gray
17 Greg Henderson Ayr Roads Cycling Club
18 Adrian Armstrong Annan Youth Cycling Club
19 Sam Hodson
20 Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team
21 Blake Welsh East Kilbride Road Club
22 Callum Wright Annan Youth Cycling Club
23 Matthew Bulow Paisley Velo Race Team
24 Euan Sutherland Paisley Velo Cycling Club
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands