Oscar Williamson & Heather Bamforth winners at the Birkenhead Park Circuit Races on Sunday, June 22
Results – Birkenhead Park Circuit Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3/4
1 Oscar Williamson Marsh Tracks RT
2 Ryan Whatmough Team Terminator
3 Jonathon Huck Chester RC
4 Andrew Martin Champion Systems
5 Max Spedding PH-Mas
6 Zac Williamson Clay Cross RT
7 Robert Roger Marsh Tracks RT
8 Jimmy Smith Chester RC
9 Simon Parkinson Holywell Avengers
10 Alex O’Sullivan Achieve-Skinnergate Racing 832167
11 Philip Gray Kuota-Spinnergy
12 Mike Rawson Kuota-Spinnergy
13 Christopher Williams Holywell Avengers
14 Michael Harrison Audlem CC
15 Mike Rumdh High on Bikes
16 Jamie Fletcher Chester RC
17 Ian Kendal Liverpool Century
18 Martin Gordon Max Gear
19 John Guy High on Bikes
20 Christopher Quin Macclesfield Whls
21 David Williams Kuota
22 Philip Garton-Pope Liverpool Century
23 Craig Green Greenwheelers Cycles
24 Jonathon Gildea Seamons CC
25 Joseph Earley Liverpool Century
26 Lewis Ball BHNECC
27 Jim Holmes Chester RC
28 Matt Walmsley BHNECC
29 Anthony Crabb Graham Weigh Racing
30 Graham Thompson Unatt.
31 Joe Williams Omnipex Bio Racer
32 Anthony Weston Liverpool Century
33 Paul Kay Unatt.
34 Mark McGavoch High on Bikes
35 Stuart Hannah BHNECC
36 Thomas Brazier Chester RC
37 Alex Nurse Liverpool Century
38 Chris Diggle Kuota
39 Paul Whatmough Shepherds Cycles
40 Michael Fugaccia Liverpool Century
41 Kenny Gray Kuota
42 Mathew Hamilton Lee Valley Youth CC
43 Graeme Veevers Liverpool Century
44 Ben Greenfield BHNECC
45 David Zelaskowski BHNECC
46 Sam Lock Liverpool
47 Andrew Kelsey Team Battle Back
48 Scott Smith BHNECC
49 Tom Ryan Chester RC
50 David Jones Unatt.
51 Lewis Rolfe Cambridge CC
52 Mathew Foucher Unatt.
Women’s Race
1 Heather Bamforth Team Jaden
2 Lucy Lee Marsh Tracks
3 Laura Ellis Marsh Tracks
4 Maddy Scott PH-Mas cycling
5 Claire Rutherford Team Wheelguru 409578
6 Janet Burthem VC Melyd
7 Claire Offley Chester RC
8 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set 989791
9 Jennifer Smart VC Norwich
10 Chloe Selman Performance Cycling
11 Megan Giglia Stratford Cycles
12 Kirsty Howells Ashford Whlrs
13 Elizabeth Saul Unatt.
14 Amelia Cass North Mids Youth
15 Katie Toft Mossley CRT
16 Sally Hurst Unatt.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)