Ouch! Daniel Barnett records a 20 minute dead 10 to win the Barnsley Road Club Open 10 mile time trial on Saturday, 14th June on the O10/2
Result – Barnsley Road Club Open 10
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1st Daniel Barnett WWW.Drag2zero.com A 00:20:00
2nd Julian Ramsbottom Pedal Pushers RT 00:20:08
2nd Rich Dean Barnsley Road Club 00:20:08
4th Robby Krygsman Team Swift 00:20:18
5th Robert Morris Mapperley CC 00:20:57
6th Russell Jelly Mapperley CC 00:20:58
7th Stewart Smith Team Swift 00:21:06
8th Lee Cairns Team Swift 00:21:18
8th Neal Parkin North Notts Olympic CC 00:21:18
10th Ian Wroblewski Lutterworth Cycle Centre RT 00:21:26
11th Anthony Bromley Barnsley Road Club 00:21:30
12th Alan Cooke Matlock CC 00:21:34
13th Steve Robinson North Notts Olympic CC 00:21:38
14th Chris Green Dinnington RC 00:21:48
15th Jake Cook Barnsley Road Club 00:21:55
16th Lee Dixon Team CF 00:22:00
17th Andrew Cutts Birdwell Wheelers 00:22:01
18th Andrew Whitehead Rockingham CC 00:22:03
18th Paul Mapletoft Kiveton Park CC 00:22:03
20th Peter Morris Planet X Racing Team 00:22:07
21st Harry White Out of The Saddle 00:22:21
22nd Craig Lamb Alford Wheelers CC 00:22:31
23rd Derek Robinson Planet X Racing Team 00:22:32
24th Michael Hudson Harrogate Nova CC 00:22:35
24th Anthony McGarry Doncaster Wheelers 00:22:35
26th Dave Bates South Pennine RC 00:22:48
27th Tony Johnson Barnsley Road Club 00:22:55
27th Steve Burrows Team Swift 00:22:55
29th David Boden Mapperley CC 00:22:59
30th Wayne Randall Barnsley Road Club 00:23:07
31st Alan West Kiveton Park CC 00:23:12
32nd Garry Lee Mapperley CC 00:23:15
33rd Gary Kondor Sherwood Pines Cycles 00:23:20
33rd Graham Huck Doncaster Wheelers 00:23:20
35th John Lancaster Ravensthorpe CC 00:23:22
36th John Catley Barnsley Road Club 00:23:23
37th Robert Barnard Team CF 00:23:32
38th Charles Crooks Team Swift 00:23:35
39th Jeff Bowler South Pennine RC 00:23:44
40th Tony Stott VTTA Yorkshire 00:23:57
40th Ian Ambler Rockingham CC 00:23:57
42nd Tony Galvin Barnsley Road Club 00:23:58
43rd Peter Stirk Upton CC 00:24:07
44th Ant MacNamara Rockingham CC 00:24:11
45th Chris Wallis Clarence Wheelers 00:24:12
46th Steve Lacey Barnsley Road Club 00:24:13
47th Josephine Corbett Team Swift 00:24:20
48th Ben Hamilton Rutland CC 00:24:22
49th David Cook Rockingham CC 00:24:23
50th Robert Cooke Rockingham CC 00:24:24
51st Kieran O’Doherty Bronte Wheelers CC 00:24:25
52nd David Bowen Barnsley Road Club 0:24:28
52nd= Mike Williams Team Swift C 00:24:28
54th Mike Shacklock Yorkshire Road Club 00:24:30
55th Michael Weaver Rotherham Wheelers 00:24:39
56th Richard Barnes Barnsley Road Club 00:25:07
57th Pete Bould Barnsley Road Club 00:25:22
58th John Richard Smith Thurcroft CC 76 00:25:37
59th Alan Kaye City Road Club (Hull) 00:25:42
60th Ron Hallam South Pennine RC 00:26:00
61st Richard Baker Huddersfield Star Wheelers 00:26:01
62nd Mike Garvey VTTA North Midlands 00:26:02
63rd Geoffrey Hague Rutland CC 00:26:52
64th Brian Rose Brough Wheelers 00:26:56
65th Chloe Selman Stocksbridge CC 00:27:42
66th David Bird Barnsley Road Club 00:27:43
67th Miss Ala Jackson Rockingham CC 00:29:26
68th Harry Cowley Chester Road Club 00:30:19
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique