James Horton, Robert Ward & Julia Hesselberg winners at week 4 of the Ludgershall Summer Series at Andover, Hampshire
Results – Ludgershall Summer Series 4
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3
1 Robert Ward Felt-Colbornes-Hargroves RT
2 David Billings VC St Raphael
3 Justin Hoy Felt-Colbornes-Hargroves RT
4 Matthew Callaghan Gloucester City CC
5 Lee Smith Felt-Colbornes-Hargroves RT
6 Brook Elgie Peter Hansford Racing
7 Stuart Thompson VC St Raphael
8 Gary Sheppard Bath Cycling Club
9 James Local London Dynamo
10 Ashley Hutchison VC St Raphael
11 Henry Farrell CSE Racing
12 Callum Lister Cotswold Veldrijden
13 Stephen Biddulph Borntobike/Bridgtown Cycles
14 Scott Leakey Performance Cycles
15 Cameron Thompson VC St Raphael
Women E/1/2/3/4
1 Julia Hesselberg Performance Cycles
2 Victoria Long Army Cycling Union
3 Nicola Wheeler Team Wiggle
4 Lili McLean Felt-Colbornes-Hargroves RT
5 Charlotte Sampson Bournemouth Arrow CC/Hotel Col…
6 Samantha Wilson Army Cycling Union
7 Keeley Spate Salisbury Road and Mountain CC
8 Claire Westerman
3/4
1 James Horton Cannondale Racing
2 Alastair Luxford CSE Racing
3 Theo Webb Velo Club Venta
4 Ryan White 1st Chard Whls
5 David Hutchison VC St Raphael
6 Tom Stringer Outdoor Traders Cycling Club
7 Richard Smith Army Cycling Union
8 Kevin Baker Salisbury Road and Mountain CC
9 Matthew Hargreaves Bath Cycling Club
10 Marc-Antoine di Guisto Cardiff University Marmots
11 Gary Hill JMJ RT
12 Peter Phillips Bath Cycling Club
13 David Crosbie Army Cycling Union
14 David Mitchell Annan 2010 Racing
15 Ryan Smith VC Meudon
16 Chris Hutchings Velo Club Venta
17 Sam Norrish Army Cycling Union
18 Leon Marshall Royal Navy & Royal Marines…
19 Unknown Rider
20 Mark Adams Army Cycling Union
21 Unknown Rider
22 Andrew Daniels Zappi’s Cycling Club
23 Patrick Brown Eden Veranda Racing
24 Louis Parker Velo Club Venta
25 Unknown Rider
26 Jake Yarranton
27 Paul Buckley Thames Velo
28 Shaun Green Army Cycling Union
29 Oliver Clark RP Racing Team
30 Jaime Shilling Army Cycling Union
31 Keith Gandy VC Meudon
32 Joe Lund VC Bristol Webbs of Warmley
33 Stephen Biddulph Borntobike/Bridgtown Cycles
34 James Beechey Army Cycling Union
35 Joseph Henstridge NFTO Race Club
36 Angus Wood Army Cycling Union
37 Scott Cole VC Bristol Webbs of Warmley
38 Andrew Pickett Velo Club Venta
U16 Boys
1 Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden
2 Thomas Sewell Cotswold Veldrijden
3 Giles Clark Didcot Phoenix CC
U14 Boys
1 Alex Hall Andover Whls
2 Jamie Series
U10 Boys
1 Max Taylor 1st Chard Whls
2 Jack Webb 1st Chard Whls
U8 Boys
1 Jack Shuker Chippenham & Dist Whls
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)